Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
13. ledna 2022 v 9:39
Čas čtení 1:02
Ema Stanovská TASR

Omikron má o 90 % nižší smrtnost než delta, zjistili vědci. Nebezpečný je zejména pro neočkované

Omikron má o 90 % nižší smrtnost než delta, zjistili vědci. Nebezpečný je zejména pro neočkované
Zdroj: Getty Images/Gabriel Kuchta
NEWS KORONAVIRUS OMIKRON
Uložit Uložené

Pravděpodobnost hospitalizace na jednotce intenzivní péče se snížila o tři čtvrtiny.

Výzkum v USA na vzorku 70 tisíc osob nakažených koronavirem ukázal, že v případě infekce variantou omikron se snížila pravděpodobnost hospitalizace oproti variantě delta o polovinu.

Pravděpodobnost hospitalizace na jednotce intenzivní péče se snížila o tři čtvrtiny a pravděpodobnost úmrtí až o 90 procent.

Doporučeno
Příznaky omikronu: Mohou se podobat nachlazení, riziko hospitalizace je nižší než u jiných mutací Příznaky omikronu: Mohou se podobat nachlazení, riziko hospitalizace je nižší než u jiných mutací 13. ledna 2022 v 10:07

Z 50 tisíc lidí nakažených omikronem nikdo nepotřeboval umělou plicní ventilaci.
Průměrná délka hospitalizace s variantou omikron byla pouhých 1,5 dne. Při deltě to bylo pět dní. Až 90 procent pacientů s omikronem bylo propuštěno z nemocnice do tří dnů.


Výzkum provedli v síti zdravotnických zařízení Kaiser Permanente v jižní Kalifornii v době od 1. prosince do 2. ledna. Podíleli se na něm vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley, Kaiser Permanente a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Omikron se v plicích množí méně

Podobné závěry dříve naznačily i rozsáhlé studie z Británie a Jihoafrické republiky. Vědci zase při výzkumu na zvířatech a buňkách zjistili, že omikron se lépe množí v horních cestách dýchacích než v plicích, což vysvětluje snadnější průběh onemocnění.


Zatím nerecenzovaná studie v Kalifornii podle ředitelky CDC Rochelle Walens brala v úvahu parametry jako věk, pohlaví, předchozí infekci koronavirem SARS-CoV-2, očkování a komorbiditu. Jak uvádí studie, „omikron je sám o sobě méně závažný než delta“, přičemž nižší počet těžkých případů nesouvisí pouze s vyšší proočkovaností a promořeností.


Ve studii se dále píše, že současné vakcíny mají nižší účinnost vůči omikronu, ale nadále významně chrání proti těžkému průběhu onemocnění covid-19.


Navzdory povzbudivým výsledkům výzkumu vybízí Walens k opatrnosti, protože omikron v důsledku vysoké nakažlivosti zatěžuje zdravotnický systém. WHO upozorňuje, že omikron je nebezpečný zejména pro neočkované.

Domů
Sdílet
Diskuse