Předělávání zrealizoval novozélandský umělec Sam Duckor-Jones. Pomáhali mu s ní i místní.
Za odvážným projektem transformace 83 let starého kostelíka na „centrum rurální queer komunity“ stojí novozélandský básník a umělec Sam Duckor-Jones. Na pozoruhodnou a odvážnou předělávku bývalého svatostánku upozornil deník The Guardian.
Dnes už růžový kostelík stojící v městečku se 14 tisíci obyvateli dostal jméno Gloria a podle jeho zakladatele by se měl stát novým centrem rurální queer komunity na západním pobřeží novozélandského jižního ostrova.
Duckor-Jones na kostel narazil náhodou, když si hledal bydlení. Kostelík se totiž už od roku 2000 nepoužíval a patřil k nejlevnějším nemovitostem v regionu.
„Pocházím ze židovské rodiny a vždy jsem byl tvořivý. Poslední roky jsem se zapálil do oslavy queer komunity.“ Umělec plánuje v objektu bydlet asi pět let a doufá, že kostelík si zachová otevřeného a hravého ducha i po jeho odchodu.
Charakteristická růžová barva má podle něj asociovat oslavu různorodosti a v lidech evokovat pozitivní pocity spojené s genderovou otevřeností a tolerancí. Projekt se od svých začátků potýká s vřelým přijetím i mezi místními obyvateli, kteří při renovaci kostela vlastnoručně pomáhali.
„Chtěl jsem, aby se Gloria stala součástí komunity. Jednoho dne udělá někdo něco hloupého, posprejuje ji nebo rovnou podpálí, a já chci, aby se tehdy obyvatelé cítili stejně rozzlobení jako já,“ podotkl se smíchem umělec.