- produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
- sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
- násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
Vrcholný sport s sebou přináší i mnohá nebezpečí a některé ze slavných jmen stál i život. Přečti si, jak tragická úmrtí ovlivnila podobu bezpečnostních opatření pro sportovce.
V sobotu 29. ledna 2022 uplynulo přesně dvacet osm let od úmrtí rakouské alpské lyžařky Ulrike Maier, která tragicky zahynula přímo během závodu. Nešlo ale o jedinou smrtelnou nehodu, která zahýbala sportovním světem.
Fatální incidenty, ke kterým došlo, ale také přispěly ke zvýšení bezpečnosti během závodů. Článek ilustruje, jak i díky těmto nehodám došlo ke změně pravidel a zavedení nových opatření, aby byly životy sportovců více chráněny.
Gernot Reinstadler, 1991
Trať s neuvěřitelnou rychlostí
Slavná trať Lauberhorn se nachází v pohoří Bernských Alp ve švýcarském horském městě Wengen. Poprvé se zde závodilo v roce 1930. Trať měří přesně 4 480 metrů a je tak nejdelším sjezdem pořádaným mezinárodní lyžařskou federací FIS. Závodníci zde mohou dosáhnout rychlosti až 160 kilometrů v hodině. Rychlostní rekord vytvořil v roce 2013 Francouz Johan Clarey s rychlostí 161,9 km/h. Nejvýrazněji se však Laubernhorn zapsal do historie 18. ledna 1991. A bohužel černým písmem.
Ten den se do závodu mělo kvalifikovat jen třicet nejlepších. Se startovním číslem 44 nastoupil Gernot Reinstadler, dvacetiletý talentovaný Rakušan, který pocházel z lyžařské rodiny a v budoucnu se měl stát velkou hvězdou.
Co sa dozvíš po odemčení?
- Jaké nehody přispěly ke zvýšení bezpečnosti sportovců?
- Kdo byla Ulrika Maier a jak skončila její sportovní kariéra?
- Jak dopadly žaloby na Mezinárodní lyžařskou federaci?