Překročit hranice třetí dimenze se pokouší vědci pod vedením Armandase Balčytise. Fotonické čipy by vlivem jejich experimentu mohly být menší, ale výkonnější.
Vědci vytvořili prostor k simulaci čtvrté dimenze. Jejich metoda by mohla přinést pokrok v pochopení chování světla v neobvyklých podmínkách. Přínosná by mohla „syntetická dimenze“ i v dalších oblastech techniky. Informoval o tom Vice.
Vědci v současnosti hovoří o existenci čtyř dimenzí – kromě tří rozměrů mezi ně počítají také čas. V prostoru lidé momentálně nejsou schopni čtvrtý rozměr vnímat, vědci však přišli s jeho syntetickou verzí. Zde by mohli zkoumat některé vzdálené přírodní objekty nižších rozměrů tak, jak by se chovaly, kdyby byly vícerozměrné.
Vedoucí experimentu, který publikoval odborný žurnál Science Advances, Armandas Balčytis popsal, že podobné experimenty jsou velmi složité, neboť vědci dokáží manipulovat jen s trojrozměrnými materiály. „Náš tým pracuje s integrovanými fotonickými mikročipy, uspořádanými na rovném povrchu, takže máme od počátku k dispozici pouze dva rozměry,“ popsal Armandas.
Poznatky mohou pomoci při vývoji čipů
Jeho tým vytvořil řetězce několika syntetických zařízení, která se chovají, jako by existovala pouze ve dvou dimenzích. Jejich vhodnou kombinací by pak mohli dokázat vytvořit prostor, který v simulaci překračuje i třetí dimenzi.
Toto zařízení pak dokáže světlo rozdělit na několik vzorů, jejichž chování pak mohou vědci zkoumat. To může být přínosné především na poli optiky a fotoniky. Konkrétně tento experiment rozdělil světlo do obrazce podobného hřebenu a následně zkoumal chování jednotlivých fotonů v rámci jednorozměrné mřížky.
„V současnosti se snažíme pochopit, jak vícerozměrný prostor funguje. Doufáme, že nám to pomůže v dalším vývoji fotonických čipů nebo zdokonalování optických izolací,“ okomentoval Armandas. Podle něj by se fotonické čipy mohly výrazně minimalizovat a jejich výkon by se díky větším znalostem v oblasti chování světla zvýšit.