Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Několik každodenních činností je pro alergiky na vodu extrémním utrpením.
Život bez vody je pro člověka nemožný, ale alergici na vodu se jí musí vyhýbat. Pokud se polijí totiž vodou, do několika minut se u nich spustí výrazná alergická reakce. Pravidelná hygiena je proto obrovským utrpením. Na příjemnou horkou koupel s bublinkami mohou zapomenout.
Někteří z nich jsou alergičtí nejen na vodu z vnějšího prostředí, ale také na vlastní moč, slzy či dokonce pot. Zaznamenané jsou i případy, kdy lidem po vypití vody otekly dýchací cesty. Více nám o alergii na vodu řekla doktorka Monika Kolejáková z ambulance imunologie a alergologie.
Momentálně alergií na vodu celosvětově trpí asi 34 lidí
Alergici na vodu se musí vzdát plavání v bazénu, řece či v moři. Omezení jsou i tehdy, když prší. I v případě, že by vyšli z domu s dostatečně velkým deštníkem, každá kapka odražená na jejich kůži by jim způsobila zbytečné utrpení.
Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu z pochopitelných důvodů často trpí depresivními či úzkostnými stavy, při kterých je třeba vyhledat pomoc odborníků. Studie z roku 2019 potvrdila u lidí s chronickými formami kopřivky vyšší výskyt psychických obtíží.
Aquagenic urticaria, prezývaná aj ako alergia na vodu, je druh žihľavky typický tým, že sa po kontakte vody s pokožkou začnú na tele objavovať vyrážky, ktoré zväčša veľmi škriabu, uvádza Healthline. Podobné príznaky má aj zdravotný stav s názvom Aquagenic pruritus, pri ktorom osoba pociťuje škriabanie, ale nespravia sa jej po tele vyrážky.
Oběma se zjednodušeně říká alergie na vodu. Zaznamenaných a důkladně prozkoumaných případů je extrémně málo, v důsledku čehož se jí v medicínské literatuře a studiích věnuje minimum prostoru.
„Seriózní výzkum pacienta s alergií na vodu neznám a celosvětově existuje jen velmi málo referovaných případů. Většinou se jedná o vznik otoků a kopřivky na kůži po kontaktu kůže s vodou. Jeden mladík však měl popsané také zúžení dýchacích cest, které nastalo po vypití vody. V literatuře se o ní moc nepíše ani se nezkoumá. Jednak proto, že těch případů je opravdu velmi málo, a jednak je sporné, zda tyto případy nebyly zaměněny za jiný druh fyzikální kopřivky způsobené chladem – a nemusí jít o vysloveně studenou vodu – nebo cholinergní kopřivku, to znamená po cvičení,“ řekla Refresheru. doktorka Monika Kolejáková z ambulance imunologie a alergologie.
Alergie na vodu se podle Daily Mail vyskytuje u jednoho ze 230 milionů lidí. Odhadem s ní tedy k roku 2022 zápasí asi 34 osob. Podle studie z roku 2011 lékaři celkově zaznamenali méně než 100 případů. Doktorka Kolejáková tvrdí, že ani jeden nebyl ze Slovenska.
Lék neexistuje, alergie by však nemusela trvat celý život
Alergie na vodu je sice extrémně raritní, ale lidem, kteří jí trpí, velmi ztěžuje život. „Z hlediska zhoršení kvality života je to jedno z nejhorších kožních onemocnění, jaké můžete mít,“ cituje BBC zakladatele Evropského střediska pro výzkum alergie (ECARF) Marcuse Maurera.
Lékaři pacientům s touto diagnózou často předepisují silná antihistaminika. Zaznamenané jsou i případy, kdy lékaři zkoušeli i terapii ultrafialovým světlem.
„Léčba se neliší od jiné chronické kopřivky. Pokud není možné vodu eliminovat – a pochopitelně není –, přistupuje se k léčbě 2. generačními antihistaminiky. Pokud nezabírá 1 terapeutická dávka, což je většinou 1 tableta denně, zvyšuje se na 4 tablety denně. Při této léčbě se zároveň zapisuje takzvané UAS7 – hodnocení aktivity kopřivky za 7 dní, které má svoji mezinárodní stupnici. Pokud vyhodnocení tohoto skóre ukazuje na velmi vysokou aktivitu i při dávce 4 tablety denně, přistupuje se většinou k biologické léčbě,“ řekla nám doktorka Kolejáková.
Mezi alergiky na vodu patří i třiadvacetiletá Niah Selwayová z anglického Hastingsu, které se alergie na vodu začala stupňovat v době puberty. V tomto období se alergie na vodu podle webu Allergicliving začala projevovat ve většině zaznamenaných případů. Někdy se ovšem objeví u dospělého či dítěte před pubertou. Studie z roku 2011 uvádí, že příznaky alergie na vodu zaznamenali i u 4letého chlapce. Daily Mail zmiňuje případ dospělé, jednadvacetileté Michaely Duttonové, u které se alergie vyvinula po porodu.
Niah Selwayová hovoří o svém zdravotním stavu s veřejností prostřednictvím videí na Youtube, a tak se můžeme blíže podívat na její příznaky. Lékaři si mysleli, že alergie u Angličanky vznikla zřejmě v důsledku změny hormonů. Pomoci jí však do dnešního dne nedokázali. Na alergii na vodu v současnosti neexistuje žádný univerzální lék. V podstatě se tedy funguje systémem pokusu a omylu.
Účinnost různých metod je velmi individuální a záleží na konkrétní osobě. Odlišné jsou zároveň i příznaky, úroveň a délka bolesti, které osoba trpící danou alergií prožívá. Vznik alergie na vodu je velkou záhadou, ale podle doktorky Kolejákové je možné, že se jí alergici nebudou trápit celý život, ale pouze jisté časové období.
„Obecně u chronické spontánní kopřivky ve více než 50 % neznáme spouštěč ani mechanismus. Víme však, že je limitovaná pouze na nějaké časové období života pacienta, a tak je dost možné, že se to týká také alergie na vodu,“ řekla.
Desítky litrů vody, které obsahuje lidské tělo, nejsou pro alergika žádnou překážkou. Na to, jak je to možné, nemáme jednoznačnou odpověď.
„Právě proto je sporné, zda skutečná alergie na vodu existuje, zda to není z jiné příčiny. Raritně byly popsané také alergie na vlastní slzy a pot, ale i tam se uvažuje, zda jde skutečně o alergii na vodu jako takovou nebo spíše na látky v ní obsažené. To by asi vysvětlovalo, proč většina lidí alergických na vodu pije vodu bez problémů a problém má jen s kontaktem kůže s vodou,“ objasnila doktorka.
V tomto bodě se tedy alergie na vodu výrazně liší od „běžných alergií“, které představují kontakt s něčím, co je pro lidské tělo na rozdíl od vody cizí (zvířata, prach a podobně). Ve své podstatě tedy nemusí jít o alergii, ale o specifický a málo prozkoumaný druh onemocnění. Odborníci z celého světa se však neumějí shodnout na tom, co tento nežádoucí zdravotní stav vlastně vyvolává.
V důsledku svých útrap mohou mít alergici na vodu chuť plakat, čemuž se však někteří raději vyhýbají, protože by si tím způsobili ještě větší bolest. Jak zmínila doktorka Kolejáková, známe výjimečné případy, kdy u lidí vyvolají alergickou reakci dokonce vlastní slzy. Takovým příkladem je i Angličanka Niah Selwayová.
V pořadu This Morning řekla, že má při pláči téměř pocit, jako kdyby se jí „vařila krev“. Objasnila také, že bolest nenastoupí ihned poté, co na její pokožku dopadnou slzy. První reakci v podobě svědění a zarudnutí začne pociťovat až během 5 – 10 minut. I kdyby si zasažené místo neustále škrábala, nijak si tím prý nepomůže.
Jak se vyhnout potu?
Někteří alergici na vodu jsou ve své podstatě alergičtí na několik vyloučených tělesných tekutin, protože obsahují vodu nebo látku, která způsobuje alergickou reakci. Ze stejného důvodu je pro některé z nich velmi bolestivé i močení. Niah Selwayová tvrdí, že bolest jí nedokážou zahnat ani antihistaminika.
Alergickou reakci, naneštěstí, vyvolává u Angličanky i pocení, a proto se musí vyhýbat zvýšené fyzické aktivitě či příliš teplému oblečení. Selwayová tedy s sebou nosí malý ventilátor, kterým se neustále ochlazuje (měla ho s sebou i v pořadu This Morning).
Velmi problematický může být pro část alergiků i příjem tekutin. „Dohledala jsem pouze dva případy otoku dýchacích cest při konzumaci tekutin. Většinou pití vody nezpůsobuje dotyčnému problém, pouze její kontakt s kůží,“ řekla Kolejáková. Niah Selwayová však patří mezi osoby, u nichž alergickou reakci vyvolává také příjem tekutin. A není sama.
Některým alergikům nezbývá nic jiného, než aby pití vody či jiného nápoje jednoduše přetrpěli. U některých lidí s alergií se však potvrdilo, že je lepší, když si namísto čisté vody najdou náhradu. Michaela Duttonová, u které alergie začala po porodu, si čistou vodu nahrazuje pitím dietní kokakoly. Tu prý její tělo toleruje. Alergička Lindsey Coubrayová z Británie podle The Mirror pije místo vody mléko.
Healthline informuje, že mezi vážnější příznaky po vypití vody patří potíže s polykáním a zhoršení dýchání. Při otékání dýchacích cest se rýsuje otázka, zda by mohla alergie na vodu někoho připravit i o život. Například v případě, kdy by alergik příliš dlouho pobýval ve vodě. Podle doktorky Kolejákové na to neexistuje jednoznačná odpověď.
„Pokud by šlo o skutečnou alergii na vodu I. typu, to znamená IgE mediovanou, tak pravděpodobně ano. Ale podotýkám, nikdo ještě nezjistil mechanismus vzniku alergie na vodu, proto jsou to všechno teoretické domněnky. A publikované případy již neuváděly následný vývoj života dotčené osoby. Dotyční pacienti se však velmi vyhýbají vodě a je nemyslitelné, aby zůstávali ve vodě dlouho, aby se ohrožovali. Není mi známo, že by bylo reportované úmrtí na alergii na vodu,“ řekla.
Když vyjde z koupelny, čekají ji horečky
Dalším velkým trápením bývá pro alergiky na vodu hygiena, kterou proto výrazně omezují a sprchují se jen výjimečně. Niah Selwayová popsala, že po sprše či koupeli trpí „bolestivým svěděním, pálením a vysokými horečkami“. Voda se jí tehdy dostane prakticky na každou část jejího těla a bolest je prý tak obrovská, že ji na několik hodin znehybní.
Značnou část dne tedy plnohodnotně nežije, ale spíše přežívá. „Je to naprosto vyčerpávající. Většinu času využívám k zotavení,“ vyjádřila se v pořadu This Morning. Alergoložka a imunoložka Monika Kolejaková však upozornila, že hygiena, podobně jako jakýkoli další kontakt s vodou, je u takových lidí vysoce individuální. Někdo ji může snášet lépe, někdo hůře.