Před budovou Ministerstva životního prostředí se v pondělí ráno sešla skupina aktivistů, která ministerstvu zhruba na půl hodiny uzavřela přívod vody. Protestující, které následně odvedla policie, chtěli vyjádřit nesouhlas s vládní dohodou o Turówu.
Občanští aktivisté dnes ráno zamířili před budovu Ministerstva životního prostředí, kde na zhruba půl hodiny uzavřeli přívod vody do úřadu. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas s vládní dohodou o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów. Na místě musela zasahovat policie, která dva z protestujících, jež hlídali uzávěr vody, z místa odvedla.
Když ve čtvrtek 3. února uzavřel premiér Petr Fiala (ODS) s Polskem dohodu o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów, spustil tak vlnu protestů po celé republice. Aktivistům se nelíbí, že Česko stáhlo žalobu na sousední zemi poté, co od ní obdrželo 45 milionů eur (tedy 1,08 miliardy korun), a to jen o pár dní později, co polský správní soud ve Varšavě rozhodl, že Turów nemá platné povolení k těžbě.
„Pocházím přímo z Libereckého kraje, z oblasti, která je již nyní bezprostředně ohrožena nedostatkem vody. Po podání žaloby na důl Turów jsme věřili, že se za nás vláda, a především Ministerstvo životního prostředí, postaví. Dohodu, uzavřenou v době, kdy česká vláda držela v ruce všechny trumfy, vnímám jako naprostou zradu na nás občanech. Proto chceme alespoň symbolicky ukázat, že voda je pro nás obyvatele důležitější než finanční výkupné, za které nás česká vláda prodala,“ říká účastník protestu Jonáš Malena.
Aktivisté se proto dnes ráno sešli před budovou Ministerstva životního prostředí a na půl hodiny ji odřízli od přívodu vody. Na místo ihned zamířila Policie ČR a dva protestující hlídající uzávěr vody za použití donucovacích prostředků odvedla.
Ministerstvo mlčí. Akce prý překročila rámec slušného chování
Mnozí čekali, že se k protestu vyjádří ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která však jakýkoli komentář odmítla. Akce podle ní překročila rámec slušného chování.
„Náš symbolický akt občanské neposlušnosti má ministerstvu životního prostředí připomenout, že to, co je pro ně dnes jen chvilkovým nepohodlím, je pro obyvatele a obyvatelky Libereckého kraje každodenní realitou,“ brání se aktivisté.