Elon Musk čelí žalobě od ochránců zvířat. Obviňují jej z týrání pokusných opic během experimentů jeho společnosti Neuralink. Ta vyrábí chipy do mozku. Z 23 opic jich údajně 15 zemřelo nebo bylo kvůli komplikacím usmrceno.
Společnost Neuralink Elona Muska vyrábějící chipy do mozku čelí žalobám od organizací a skupin hájících práva zvířat, které firmu obvinily z krutého zacházení s pokusnými opicemi. Informaci přinesl deník New York Post. Dle skupin a organizací byly opice několik let vystavovány extrémnímu utrpení, během kterých na nich společnost prováděla hrůzné experimenty.
Chipy do mozku společnosti Neuralink, o kterých Elon Musk tvrdí, že jednoho dne promění lidi v hyper-inteligentní bytosti, nebo umožní ochrnutým lidem znovu chodit, byly implantovány do mozků opic během sérií testování na Kalifornské univerzitě (University of California Davis) mezi lety 2017 a 2020.
Podle stížnosti lékařského výboru pro zodpovědnou medicínu (PCRM), kterou společně s americkým ministerstvem zemědělství ve čtvrtek podali, byly opice v těchto pokusech vystaveny týrání, které jim dle doložené dokumentace prokazatelně způsobovalo vyrážky, sebepoškozování a krvácení do mozku. Z nahlášených 23 pokusných zvířat, která byla do experimentu zapojena, jich 15 zemřelo nebo bylo kvůli komplikacím či nedostatečné péči usmrceno.

V jednom z případů byla údajně pokusná opice nalezena s chybějícími prsty na rukou i nohou. "Pravděpodobně v důsledku sebepoškozování či jiného nespecifikovaného traumatu," uvedl dle serveru New York Post PCRM ve své stížnosti. Opice pak byla v důsledku toho usmrcena. V dalším případě měla dle stížnosti jiná z opic vyvrtané díry do lebky a elektrody implantované do mozku. Rozvinula se u ní však infekce a musela být taktéž usmrcena.
"V podstatě každá z opic, jimž byly implantovány čipy do mozku, utrpěla vysilující zdravotní komplikace," uvedl za PCRM pro Jeremy Beckham.
Elon Musk chtěl začít testovat na lidech
Stížnost se objevila v době, kdy Neuralink plánuje začít s prvními testy na lidech. Elon Musk v prosinci uvedl, že chce v roce 2022 spustit první testování jeho zařízení na lidech, společnost také v lednu vypsala výběrové řízení na vedoucího klinického testování.
Skupina lékařského výboru pro zodpovědnou medicínu, která za stížností stojí, hájí veganství a alternativy k testování na zvířatech, tedy hodnoty, s nimiž se někdy ocitá ve střetu s Americkou lékařskou asociací. Dle serveru Guardian byl PCRM také v minulosti financován kontroverzní skupinou PETA hájící práva zvířat.
Jeremy Beckham odmítnul, že by v současnosti skupina PCRM měla jakýkoliv vztah se skupinou PETA, přiznal však, že někdy pracují na stejných případech.