Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Americké zpravodajské služby zveřejňují zprávy z okolí Vladimira Putina, o kterých bez zdroje v bezprostřední blízkosti ruského prezidenta nemají jak vědět.
Američané vědí podezřele hodně o tom, jak na komplikovanou ruskou invazi na Ukrajinu reaguje prezident Vladimir Putin. To se proslýchá na Twitteru mezi analytiky, kteří dlouhodobě sledují fungování amerických tajných služeb.
V médiích se poslední měsíce objevují zprávy z Kremlu, o kterém si doposud mnozí mysleli, že představuje neproniknutelnou ruskou pevnost, nad kterou Vladimir Putin drží svoji pevnou ochrannou ruku.
Putin však podle analytiků upadá do stále větší izolace, obklopuje se jen hrstkou vyvolených a USA přesto tvrdí, že vědí, jak reaguje na každou maličkost.
Čím dál tím víc to vypadá, jako by se Spojeným státům americkým do Kremlu podařilo naverbovat vlastního špiona s bezprostředním přístupem přímo k Putinovi nebo mají k dispozici technické vymoženosti k tomu, aby lídra Ruské federace odposlouchávali.
Bezpečnostní analytiky nyní zajímá odpověď na otázku, zda je v Putinově blízkém okruhu zrádce.
Podle slovenského ministra Nadě jsme o ruské invazi věděli od USA již v říjnu
Američané měli vynikající informace o chystaném ruském útoku na Ukrajinu již koncem loňského roku. Už tehdy se v médiích začaly objevovat první informace o tom, že Rusko shromažďuje vojáky na ukrajinských hranicích, ale nikdo tehdy nechtěl věřit, že se opravdu chystá invaze. Američané to věděli.
Dohady o tom, kdy USA zjistily pravdu o Putinových plánech, uvedl na pravou míru ministr obrany Jaroslav Naď uplynulou neděli v pořadu V politike. „Řeknu to na rovinu. Obdrželi jsme všechny informace o tom, co se chystá Putin udělat. Přišli s tím naši spojenci ze Spojených států amerických,“ uvedl bez váhání.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Jak jsme podle Nadě věděli na hodinu přesně, jak budou Rusové útočit.
Proč museli mít podle experta Američané kvalitní důkazy až z Kremlu.
Jak se Putin stále více izoluje, nevládne z Kremlu, ale zůstává ve vile za Moskvou.
Jak Američané vědí o Putinových výbuších hněvu v posledních dnech.
Zda si Američané myslí, že je Putin momentálně stále mentálně stabilní.
Zda je podle experta možné, že má Putin v úzkém okruhu v Kremlu špiona.
Jakými způsoby mohli podle experta Američané proniknout až k Putinovi.
„Nechtěli jsme tomu uvěřit. Ale oni měli vynikající informace a ty se nakonec potvrdily. V posledních týdnech před útokem jsme věděli na hodinu, co se bude dít,“ řekl Naď v pořadu se slovy, že se jim tehdy opoziční politici vysmívali, že „straší a lžou“, ale teď jsou „zalezlí v dírách, neboť chápou, jakým způsobem to naprosto podcenili“.
Z těchto slov vyplývá, že Američané nejenže museli o útoku získat zpravodajské informace dávno předtím, než o něm veřejnost jen tušila, ale v posledních týdnech měli přístup k detailním informacím o tom, jak bude postupovat, když ministr Naď tvrdí, že Slovensko znalo ruské kroky na hodinu přesně.
Američané museli mít velmi kvalitní důkazy až z Kremlu
Analytik Matej Spišák, který šéfuje portálu Infosecurity.sk zaměřenému na boj proti dezinformacím a hybridní válce, nám řekl, že existuje řada možností, jak mohli Američané získávat detailní informace o ruském postupu, rozhodnutích a vývoji budoucí invaze. „Vše záleží na kvalitě důkazů, které měli Američané k dispozici a vypovídaly o tom, že Rusko chystá útok,“ říká na začátek Spišák.
„Takové důkazy mohou být různé podoby — od informací od osob z Putinova okolí až po informace z otevřených zdrojů. Američané mohli vidět satelitní snímky, které dokazovaly přítomnost ruských vojáků, kteří se hromadili na hranicích ve zvláštních množstvích, a usoudili, že tyto kroky mohou být jen těžko vyhodnoceny jako vojenské cvičení,“ připustil analytik fakt, že nejprve mohli Američany zalarmovat satelitní snímky.
„Informace mohly pocházet i z technických prostředků jako odposlechy nebo škodlivý kód, který se mohl dostat někam do centra informací v Kremlu a podařilo se mu pro Američany získat přístup k důvěrným zprávám,“ říká.
„Možností je samozřejmě více, ale vždy platí, že získané informace musí mít určitou kvalitu, aby se na jejich základě vláda rozhodla jednat,“ vysvětluje Spišák se slovy, že získané důkazy musely být opravdu kvalitní, pokud se Američané rozhodli se zprávami o hrozící invazi opakovaně vyjít na veřejnost.
Putin se stále více izoluje a už ani tak často nechodí do Kremlu
Fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina sedícího za dlouhatánským stolem s několikametrovou mezerou mezi ním a nejbližšími poradci či návštěvníky mluvily samy za sebe.
Svět před začátkem války na Ukrajině stále intenzivněji polemizoval o tom, co se s Putinem děje, protože se prý začal izolovat od mnoha blízkých spolupracovníků a málokdy chodívá vládnout přímo do Kremlu.
Své pracovní povinnosti si prý nejraději plní v izolaci ve své vile za Moskvou, kde bezpečnostní složky udržují čistou zónu a dbají na to, aby k Putinovi nepronikli potenciální nepřátelé, ale třeba ani koronavirus.
Zdroje z amerických tajných služeb ale nyní pro NBC News prozradily, že se Putin za poslední roky změnil z chladnokrevného a pragmatického diktátora z roku 2008 v uzlíček nervů.
„Západní zpravodajské služby mají v tuto chvíli Putina pod drobnohledem a detailně sledují jeho kroky, aby identifikovaly případné výrazné změny chování,“ popisuje americká televize, jak blízko k ruskému prezidentovi se tajné služby údajně dokázaly dostat.
Američané mají o Putinovi podezřele detailní informace
Mít Putina pod drobnohledem tajných služeb — to podle všeho není jen prázdná floskule. Na základě čtyř zdrojů ze zpravodajského prostředí americké administrativy televize NBC News konstatuje, že USA zatím neidentifikovaly žádné důkazy o tom, že by byl v této chvíli Vladimir Putin mentálně nestabilní.
Vrásky na čele vytváří zpravodajským službám fakt, že se Putin opravdu chová rozdílně od svých obvyklých vzorců chování z minulosti. „Spojené státy mají spolehlivé důkazy o tom, že je Putin frustrovaný a lidem ve svém úzkém okruhu adresuje neobvyklé výbuchy vzteku,“ konstatuje televize.
Putina podle zpravodajských zdrojů štve současný postup ruské armády na Ukrajině, ale také sjednocené světové odsouzení jeho kroků. Zdroje z prostředí západních diplomatů pro NBC News řekly, že Putin od svých nejbližších spolupracovníků neslyší skutečnou pravdu o tom, co se v Rusku, na Ukrajině a ve světě opravdu děje.
„Obáváme se zejména toho, jaké informace dostává a nakolik zůstává izolován. Izolace je opravdu velkou obavou. Myslíme si, že momentálně nemá reálné chápání toho, co se děje,“ popsal pro televizi nejmenovaný diplomat z jedné z členských zemí NATO.
Může mít Putin ve svém úzkém okruhu amerického špeha?
Dokážou-li západní zpravodajské služby získat tolik detailních informací o tom, jak se Vladimir Putin chová, umí srovnávat změny ve vzorcích chování a dokonce vědí, kdy ho zachvátil výbuch vzteku, pak není divu, že veřejnost čím dál více zajímá, zda se náhodou Američanům nepodařilo do Kremlu dostat špiona.
Většina lidí si zřejmě pod slovem špion představí mysteriózní postavy z filmů o studené válce, když se to v Moskvě, Washingtonu i evropských metropolích hemžilo tajnými agenty donášejícími z jedné strany na druhou, avšak dnes to může vypadat trochu jinak — méně akčně.
Analytik Matej Spišák nám vysvětlil, že špionáž není ani v současnosti ničím výjimečným, ale její metody se postupem času posunuly dopředu mílovými kroky. Nás zajímalo, jestli si dnes Putin opravdu může potenciálního špeha nevědomky držet blízko u těla.
„Nejsem si jistý, zda i dnes, ale minimálně před dvěma týdny to bylo možné. Klidně tam může být člověk, který není zcela ztotožněný s kroky, které Ruská federace chystala a nyní už také uskutečnila. Kromě pochopitelného strachu nevidím důvod, který by mu mohl zabránit poskytnout informace druhé straně, protože se to děje běžně,“ říká Spišák.
Kdo by mohl být ochoten Putina zradit už před invazí?
Za potenciální špiony v Kremlu analytik označil lidi, kterým by mohla válka na Ukrajině a následné sankce nejvíce uškodit. „Zpravodajské služby běžně disponují informátory, a když se podíváme, kdo na sankce doplácí, vidíme, že v Ruské federaci mohou přijít o majetek například oligarchové,“ zamýšlí se Spišák.
Řada vlivných ruských podnikatelů v čele s Olegem Tinkovem nebo Olegem Deripaskem už přitom Putina vyzvala k zastavení invaze. „Když se podíváme na to, kdo může ztratit poměrně mnoho, jsou to i lidé z bezpečnostních složek, na které mohou být sankce uvaleny, ale i oligarchové. Pokud mají informace a chtějí tomu zabránit, neumím si představit, proč by to nezkusili nějakým způsobem překazit,“ hodnotí analytik.
Spišák se ovšem obává, zda Američané neudělali svou taktikou zveřejňování zpravodajských informací před samotným vypuknutím invaze chybu.
„Američané zvolili poněkud zvláštní strategii zveřejňování strategických informací, což jsme tady, pokud vím, v minulosti neměli. Pokud Rusové zjistili, odkud informace pocházejí, ať už od konkrétního člověka nebo pomocí technických prostředků, mohli danou osobu odstavit, respektive zalátat technickou díru a změnit formu komunikace,“ upozorňuje Spišák.
Pokud Američané vytáhli všechny zpravodajské trumfy před začátkem invaze, podle analytika to mohlo Rusy upozornit, že mají mezery v komunikaci. „V současnosti už možná Rusové problémy vyřešili a možné úniky informací eliminovali, avšak nyní nastává ta kritická chvíle, kdy je nejvíce zapotřebí informací, které už možná nepřicházejí,“ uzavírá analytik.