V noci na neděli se ručičky hodinek posunou o hodinu dopředu.
V neděli se čas změní na letní. V noci se ve 2:00 posunou ručičky hodin na 3:00, noc se zkrátí a prodlouží den. Takto nastavený čas potrvá dalších sedm měsíců až do poslední říjnové neděle. Tehdy se vrátí středoevropský – zimní – čas. Čas se bude stejným způsobem střídat ještě minimálně do roku 2026.
Letní čas, na který se hodiny řídí tradičně poslední březnovou neděli, původně vzešel v platnost kvůli úspoře energií. Ta podle některých energetiků ale není zásadní, a tento krok byl tedy zbytečný. Vedle toho, že neslouží svému původnímu účelu, může mít podle některých lidí střídání času negativní dopady na lidskou psychiku a zdraví. Přeřízení vnitřních hodin totiž trvá déle než hodin na stěně. Podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2018 je za zrušení střídání času 7/10 Čechů.
Střídání času mělo minulý rok ve státech Evropské unie proběhnout naposledy. Rozhodování ale zbrzdila pandemie koronaviru a zastupitelům se nepodařilo dohodnout, který čas bude platit za ten jediný používaný. Otázka zrušení střídání se tedy odložila a pravděpodobně se ještě následujících několik let nevyřeší.
V České republice se letní čas poprvé použil v roce 1915. Znovu se zavedl na počátku 40. let a trvale na něj Česko přešlo v roce 1979. Až do poloviny let 90. trval letní čas pouze půl roku. Jeho trvání se ale následně upravilo, aby se sjednotilo s většinovým sedmiměsíčním obdobím ostatních států EU.