Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
V naší nové sérii Jak? se podíváme na poměrně neoblíbenou jednoroční činnost všech podnikatelů. Společně si vyplníme daňové přiznání.
Daňové přiznání. Strašák, který pro mnoho z nás znamená vrchol papírování. Když člověk vydělá jako OSVČ větší obnos peněz, tak se může stát, že bude muset poslat část svého výdělku ve prospěch státu. Pravidla jsou jasně dána, teď je jen vykonat.
Řekněme však, že jsi úplně novou OSVČ, která má před sebou svou první povinnost podat daňové přiznání. Ve škole ses nic takového neučil/a, rodiče jsou zaměstnanci a kamarádi zrovna nemají úplně čas ti vysvětlovat, jak na to. Zároveň se ti ale nechce za podání přiznání někomu platit. V ten moment je správně, že jsi našel tento článek.
Některé důležité věci tě prostě ve škole nenaučí. Pak se stává, že jediným způsobem, jak se je naučit, je pustit se do nich po hlavě. Série Jak? se soustředí na všední věci a činnosti, kterými si člověk musí chtě nechtě projít, a snaží se je vysvětlit a hlavně jimi provést pomocí vlastní zkušenosti. Řekněme, že ti pomůže jako kamarád, na kterého se obrátíš, když něčemu nerozumíš.
V jednoduchých krocích ti zkusíme vysvětlit princip podání daňového přiznání. Nezapomeň, že povinnost podat daňové přiznání za minulý rok, trvá do 1. dubna 2022, elektronicky do 2. května 2022. Nebudeme proto otálet a rovnou se do toho pustíme.
Podání daňového přiznání ti ukážeme na modelovém příkladu. Vyplňuje jej podnikatel bez závazků (bez manžela/manželky a dětí), který uplatňuje výdajový paušál. Dotyčný jej vyplňuje online pomocí datové schránky, což je moderní a nejjednodušší způsob. Pojištěn je u VZP.
Daňové přiznání je prakticky pouze jediný formulář. Avšak v případě, že si platíš sociální a zdravotní pojištění, je také nutné podat přehledyza uplynulý rok v obou případech. My tyto činnosti obvykle spojujeme v jeden vyplňovací večer, který nám ze začátku zabíral kolem 2 a půl hodiny.
TIP: Je žádoucí vyhnout se stresu. Doporučujeme daňové přiznání a ostatní věci okolo přeci jen vyplňovat ve dvojici, nejlépe s nějakým dalším podnikatelem, ať se můžete navzájem kontrolovat.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak vyplnit daňové přiznání online
Jak vyplnit a odevzdat přehled pro sociální a zdravotní pojištění
Co je potřeba k tomu, aby. člověk mohl takové přiznání vyplnit online? Musíš mít založenou datovou schránku, do níž ti přichází všechny důležité dokumenty od státu a úřadů místo papírových obsílek. Pro dnešního člověka prakticky standard. Pokud ji ale nemáš a chceš daňové přiznání podávat, podívej se zde, jak se zřizuje.
Kromě toho by sis měl ověřit, jestli tvá pojišťovna má vlastní aplikaci, kde můžeš bez problému podat přehled zdravotního pojištění – v modelovém příkladu pracujeme s pojišťovnou VZP, která má velmi příjemné rozhraní v aplikaci Moje VZP.
V případě, že tohle všechno máš zařízeno, ukážeme ti, jak jsme během letošního podání daňového přiznání postupovali. Nutno podotknout, že ne každému může tato chronologie vyhovovat, zároveň se také nejedná o jediný způsob, jak jej vyplnit. My jsme si ale na něj zvykli a tak nějak víme, že v momentě, kdy uděláme chybu, ji dokážeme identifikovat a napravit. Nejlepší důkaz toho, že je efektivní, je skutečnost, že jsme jej (zatím) nikdy nevyplnili špatně, což je dobré znamení.
1. Zjištění příjmů
Ze všeho nejdřív musíš znát částku, ze které budeš vycházet. Proto je důležité si správně vést své „učetnictví“. Nejpraktičtější je vytvářet faktury v programech tomu určených, jako například Fakturoid. V tomto programu máš i různé přehledy výdělků za časové období, označuješ si zde datum zaplacení faktury a můžeš také generovat možnost platby pomocí QR kódu.
V podobném programu si najdeš faktury, které ti byly proplaceny v roce, pro který podáváš daňové přiznání (nyní za rok 2021). Sečtená částka jsou tvé příjmy.
TIP: Programy se často nepletou, nicméně v momentě, pokud ti něco nevychází, může nastat problém. Proto vždy, když odněkud bereš nějakou hodnotu a je možné ji přepočítat, udělej to. Kontrola je nad zlato. Hledání chyb zpětně je opravdu až fyzicky bolestivé.
2. Základ daně
Následně navrhujeme, aby sis založil tabulku (Excel, Google Tabulky...), do níž si celkovou částku svých příjmů zapíšeš. Když ji znáš, můžeš si z ní vypočítat tzv. základ daně. Co to je? Jak uvádí server podnikatel.cz, základem daně je rozdíl, o který příjmy (s výjimkou příjmů osvobozených) převyšují náklady.
Jenže jak své celkové výdaje vypočítáš? Pokud nejsi řemeslník či jiný živnostník, který má vysoké (tzv. reálné) náklady, s největší pravděpodobností tvé výdaje nepřekročí 60 % tvých výdělků. Pak operuješ s tzv. výdajovým paušálem, jehož výše je 60 % z příjmů. Rychlou matematikou následně získáš základ daně, který se vypočítá tak, že své příjmy vynásobíš 0,4. (1 − 0,6 [výdajový paušál] = 0,4). Základ daně si zapiš do tabulky.
TIP: Zjisti si, jaký jazyk v tabulkách máš. Může se stát, že tam můžeš mít angličtinu, potom budeš psát případnou desetinnou čárku v částce tečkou. Také se ale může stát, že zde můžeš mít navolenou češtinu, potom jako desetinná čárka funguje čárka.
3. Přehled OSVČ – zdravotní pojištění
Přehledy jsou jednodušší a máš je rychleji za sebou, proto je děláme jako první. Když přehled podáváš jako osoba v našem modelovém příkladu, tedy ta, která si daňové přiznání dělá sama, máš na to čas do 2. května 2022.
V našem příkladu jsme pojištěni u VZP. Proto si klikneme na jejich stránku, kde se přihlásíme do aplikace Moje VZP. Hned po přihlášení scrolluj dolů, kde najdeš hnědé pole PŘEHLED OSVČ a klikni na odkaz Přehled OSVČ za rok xxxx (doplň aktuální rok).
Přehled vyplňuješ ve 4 krocích. Nejprve se řeší daňový základ, kam vložíš vypočítaný základ daně. Zaškrtneš, že si daňové přiznání podáváš sám, poté vyplníš číslo účtu a kontaktní adresu. Ve druhém kroku uvedeš, jak pojištění probíhalo. My jsme zaškrtli, že jsme podnikali celý rok a že jsme byli u VZP pojištěn celý rok. Dodatečné skutečnosti níže na stránce se nás netýkaly, ale ty by sis je měl pro jistotu radši zkontrolovat.
Třetím krokem se zjišťuje nová výše zálohy za pojištění. Znovu zaškrtneš skutečnost, která se tě týká – pokud jsi student, zaškrtni, že jím jsi. Pokud se tě netýká žádná z nich, zaškrtneš tvrzení: „V současnosti pro mě neplatí žádná z těchto skutečností.“
V posledním kroku si všechny údaje zkontroluješ. Zde i zjistíš přeplatky, nedoplatky i novou výši zálohy na zdravotní pojištění. Pokud máš přeplatek, můžeš si jej nechat jako finanční polštář na další měsíční platbu nebo si jej přeposlat zpět na účet, pokud nedoplatek, tak se ti na konci přehledu ukáže, na jaký účet peníze uhradit. Nakonec svůj přehled odešleš.
TIP: Zde se ti může vyskytnout neplánovaný výdaj. V našem modelovém příkladu nám vznikl nedoplatek, přestože jsme měli několikatisícový polštář. Proč? Vyplňující byl totiž část roku studentem a pojištění za něj platil stát. Do konce roku však vydělal dost vysokou částku na to, aby pojišťovna chtěla vyrovnat rozdíl mezi studentskou částkou a vyměřenou zálohou. Měj tedy na paměti, že neočekávaný výdaj se může objevit všude.
4. Přehled OSVČ – sociální pojištění
Jednoduché, že? Je dobré si pozitivní mysl přenést i do přehledu sociálního pojištění. Podání přehledu za minulý rok je trošku složitější záležitostí, avšak Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) letos zprovoznila stránku, díky němuž je to zase o trochu jednodušší. Klikni na ni a na stránce vpravo najdeš možnost ONLINE SLUŽBA, pod níž klikneš na tlačítku Spustit.
Přehled podáš do 2. května 2022. Pokud, stejně jako v našem příkladu, podáváš daňové přiznání elektronicky a zvládneš jej podat do 1. dubna, máš možnost si termín prodloužit. Pak můžeš podat tento přehled až do 1. června.
V prvním kroku si vybereš způsob přihlášení. Vyber si datovou schránku. Následně budeš přesměrován do přehledného formuláře, v němž si zvolíš akorát rok, za který přehled podáváš. Dole klikneš na možnost Podat přehled.
Druhý krok již plátcům sociálního bude povědomější, jelikož se přesměruješ se na klasický formulář. Hlavičku bys měl mít vyplněnou automaticky. Tebe zajímá zelené pole, kde zaklikneš možnost Přenést údaje do formuláře. Předvyplní se ti většina tabulky níže, která se nachází v oddílu D.
V tom samém oddílu ti ale zůstanou podbarvená pole, která je třeba vyplnit. Důležité je vyplnit řádek č. 20, daňový základ, který sis vypočítal předtím. V řádku č. 34 se ti následně zobrazí přeplatek či nedoplatek.
TIP: Nedoplatek pošleš na účet, který ti ve vyrozumění zašle pracovník ČSSZ do datové schránky. Na něj si ale budeš muset počkat až nějakou dobu po podání přehledu.
Poté se přesuneš k oddílu F, kde vyplňuješ, jestli je podnikání hlavní nebo vedlejší činností. Zde se ti následně, v řádku č. 36 vypočítá výše záloh na další rok. A poslední věc – pokud si neplatíš nemocenské pojištění, které je pro OSVČ dobrovolné, kolonku č. 37 přepíšeš na 0.
Následuje oddíl G, který vyplníš jen v případě, pokud máš přeplatek. Nutná interakce s formulářem je až v oddílu K, kde zaškrtneš, že souhlasíš se zpracováním údajů. V oddílu L vyplníš datum vyplnění formuláře a vlevo dole zaklikneš možnost Zkontrolovat data. Pokud je všechno v pořádku, vyskočí ti hláška, že tvé podání přehledu neobsahuje žádnou chybu.
Závěrem přehled odešleš. Dole si vybereš možnost Odeslat přes datovou schránku, což tě přesměruje do schránky. Zde klikneš na možnost Odeslat. Pak tě to vrátí do formuláře.
5. Daňové přiznání
A to nejlepší na konec. Když máme podané přehledy zdravotního a sociálního pojištění, můžeme se v klidu, pomineme-li možné vysoké nedoplatky, pustit do samotného daňového přiznání.
A stejně jako u přehledu sociálního pojištění, je letošní formulář finančního úřadu novější a přehlednější. Do vyhledávače zadej adresu www.mojedane.cz a klikni hned na první možnost Online finanční úřad. Zde se znovu přihlásíš přes datovou schránku. Po přihlášení je dobré, pokud jsi to neudělal v minulosti, aby sis aktivoval systém DIS+. Aktivace trvá zhruba 5 minut a výhodu má v tom, že se ti daňové přiznání předvyplní.
TIP: Při aktivaci DIS+ ti může vyskočit upozornění: Probíhá zpracování a přenos dat z finančního úřadu. Daňovou informační schránku lze v tuto chvíli používat v omezeném režimu, Vaše data by měla být k dispozici do 48 hodin od aktivace DIS+. Toho se ale nelekej, daňové přiznání vyplníš v pohodě.
Nyní tě nic nedrží se dát do práce. Proklikni se skrze Formuláře – Přejít na formuláře – Nový elektronický formulář – Daň z příjmu fyzických osob až k možnosti Daň z příjmů fyzických osob - od roku 2021 (či jakýkoliv jiný rok) včetně.
Formulář bys měl mít v této chvíli předvyplněný. Proto se přesuneš až ke kolonce 10, státní příslušnost, kterou vyplníš. Pokud jsi ale cizinec, náš modelový příklad pro tebe úplně není. Vyplňuješ daňové přiznání jako daňový nerezident, k čemuž se váže spousta dalších odlišností. Je dobré také vyplnit kolonku 16 a 17, kde vyplňuješ telefon a e-mail. Následně se přesuneš na další stránku.
Dostaneš se k oddílu 2, kde se udává základ daně. V první části se vyplňují příjmy podle §6 Zákona o daních z příjmů, což je závislá činnost. Mluvíme tedy o těch, kteří jsou zaměstnaní, ale také ti, kteří pracují na DPP (brigádníci a pod.)
V našem příkladu nás ale zajímá až část druhá, která se vztahuje k §7, tedy podnikání. Zajímá nás řádek 37 Dílčí základ daně nebo ztráta ze samostatné činnosti podle § 7 zákona (ř. 113 přílohy č. 1 DAP), v němž je možnost kliknout na Přílohu 1. Tady záleží, jestli máš paušální výdaje nebo ne, pokud ano, stejně jako my, zaškrtneš Uplatňuji výdaje procentem z příjmů.
Následně se v Příloze proscrolluješ k oddílu B, který je důležitý. Vybereš zde druh činnosti z nabídky. Dávej si pozor na to, jakým způsobem jej vyhledáváš. Tvá činnost může být „zašifrována“ v možnosti, která zde není doslovně napsána. Vedlo toho vybereš Sazbu výdajů v procentech, v našem případě 60 %, a pak uvedeš Příjmy (které sis vypočítal v tabulce). Výdaje se ti vyčíslí automaticky.
TIP: Je dobré vědět, že se do této kolonky nepíší čísla s desetinnou čárkou. Úřední matematika je taková, že ať už má jakýkoliv zbytek, vždy zaokrouhluješ nahoru. (Příklad: částka 3501,1 je vždy 3502)
TIP 2: Pokud nechceš začínat přehledy a nechceš si dělat tabulku, tohle je způsob, jak vypočítat základ daně, který se ti zjeví v řádku 113. Jak jsme ale uvedli, přehledy jsou jednodušší, rychlejší, dají ti pocit dobře a rychle odvedené práce a to je pro nás před vyplňováním daňového přiznání důležité.
Posledním je oddíl CÚdaje o samostatné činnosti. Zde vyplníš datum začátku podnikání v momentě, pokud jsi začal podnikat, mluvíme-li o letošním přiznání, v průběhu roku 2021 (každý jiný rok vyplňuješ v momentě, pokud jsi začal v průběhu předchozího roku). Pokud ne a podnikal jsi celý rok, vyplníš pouze poslední kolonku a počtem měsíců v roce.
.
Následně se vrať do původního formuláře. Oddíl 3 vyplníš v momentě, pokud si vedeš životní nebo penzijní pojištění nebo jsi poslal dary – vše si můžeš z daní odečíst. V Oddílu 4 se ti pak vypočítají samotné daně. Ještě se ale nelekej,tohle jsou daně před odečtem různých slev. Ty přichází v Oddílu 5.
Zde, v řádku 64 vidíš slevu na poplatníka. To je částka, který se ti odečte od částky daní v předešlém oddílu. V následující tabulce si však můžeš doplnit slevy, pokud máš na ně nárok (sleva na studenta, ZTP, sleva na manželku/manžela, děti a další). Jakmile si je uvedeš, konečným výsledkem je suma, kterou musíš zaplatit = daně, v řádku 71. Pokud jsi na nule, gratulujeme! Pokud zde nějakou částku vidíš, musíš ji uhradit finančnímu úřadu.
TIP: Postupně si kontroluj vyplnění formuláře pomocí funkce Kontrola stránky, která se nachází dole. Upozorní tě na případné nesrovnalosti.
Na další stránce formuláře je kontrola příloh. Zde bys měl mít všechny přílohy, které jsou potřeba, automaticky. Je však možnost přílohu nahrát, pokud ti některá chybí. Na spodu strany je také Podpisová doložka, která se vyplňuje v případě, pokud daňové přiznání dotyčného vyplňuje jiná osoba než osoba uvedená ve formuláři. Tím může být dědic nebo daňový poradce.
V momentě, kdy zjistíš, že jsi státu platil až moc, bude tě zajímat další stránka s názvem Žádost o vrácení přeplatku. Zde uvedeš, kam ti jej má finanční úřad poslat. Na druhou stranu pokud bys měl daně moc vysoké, tedy přesahující 30 tisíc korun, věnuj pozornost následující stránce s názvem Zálohy. V tomto případě se totiž hodí mít finanční polštář. Stránka tě upozorní, že bys měl platit zálohy na daň s příjmu. Na druhou stranu to znamená, že máš opravdu vysoké příjmy, takže jsi si toho nejspíš vědom.
Následující strana se nás v modelovém příkladu znova netýká, nicméně Vybrané údaje z účetnictví se vyplňují v případě, pokud si vedeš tzv. podvojné účetnictví. Když tuto část přeskočíš, dostáváš se na konec. Klikni na Protokol chyb, abys zjistil, jestli jsi někde něco nevyplnil špatně. Pokud ne, ukáže ti hlášku: Písemnost neobsahuje chyby. A to je to hlavní.
TIP: Vlevo je panel, který tě provází celým dokumentem. Pokud je něco špatně, můžeš se skrz něj proklikat na správnou stránku, kde můžeš chybu opravit.
Závěrem je dobré si stáhnout nabízený PDF dokument pod odkazem Stáhnout úplný opis v PDF, abys měl v ruce dokument, že jsi daňové přiznání podal. Následně jej můžeš poslat skrz datovou schránku a stáhnout si k tomu příslušný dokument. Jestli jsi ale vyslyšel naše rady a pracuješ přes DIS+, je mnohem jednodušší využít jí a poslat to skrze ni.
Další stránka pak jen potvrdí, že jsi přiznání podal úspěšně. Kromě způsobu platby daní se ti zde také ukáže Potvrzení o odeslání a opisy podání, které si také pro jistotu ulož na bezpečné místo.
TIP: Když se stane, že si vzpomeneš na nějakou chybu v dokumentu, jak přehledy, tak přiznání znovu nepodáš. Proto bys měl konktaktovat příslušný úřad individuálně. Vyplňovat svědomitě se vyplatí.
A je to. Pokud jsi našeho návodu využil, dej nám určitě do komentářů vědět, jestli byl pro tebe tento návod užitečný. Jsme si vědomi, že námi popsaný příklad není pro každého, ale věříme, že spadá do škatulky jedné z nejpoužívanější možností pro mladé podnikatele.