Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ilegální burza Hydra funguje od roku 2015 a navzdory úspěšné razii německé policie se vyšetřovatelé obávají, že nebude trvat dlouho, než se opět objeví na scéně.
Koupíš na ní čistý kokain z Peru či Bolívie, marihuanu, ale také extázi. Pokud nehledáš drogy, ale potřebuješ někoho vydírat nebo získat kradená čísla kreditních karet či falešné doklady, jsi na správné adrese.
Tyto služby dosud nabízela největší ilegální burza světa Hydra, která funguje na dark webu a svým zákazníkům dokonce nabízela propracovaný způsob doručení, díky kterému si mohl zákazník objednat drogy a za pár desítek minut je mít v ruce. Hydra funguje jako Amazon s doručením ve stejný den, ale liší se sortimentem.
Hydra je ruská burza na dark webu, která postupem let přebrala žezlo největšího virtuálního tržiště, kde nakoupíš každou ilegální službu, na kterou si vzpomeneš. Běžný uživatel internetu k ní sice přes standardní prohlížeče přístup nemá, nicméně by ses k ní dokázal s minimální snahou proklikat za pár minut, vysvětluje Wired.
Svědčí o tom statistiky, které publikovala americká vláda. Hydru podle ní do dnešního dne využilo více než 17 milionů zákazníků, kterým produkty a služby nabízí 19 tisíc prodejců. V roce 2020 podle policie dosáhly tržby Hydry více než 1,23 miliardy eur, tedy zhruba 30 miliard korun.
Nyní ale proti ní zasáhla německá policie a Hydra z internetu zmizela. Zřejmě jen dočasně, ale policii se díky mezinárodnímu vyšetřování podařilo identifikovat firmu v Německu, která Hydře poskytovala servery k fungování. Zakladatele ovšem policisté nenašli a nadále se úspěšně schovávají.
Mrtvé schránky jako tajní agenti, tuny drog a závist Západu
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Proč prodejci drog ze západního světa závidí Hydře systém doručování.
Jak je možné, že ti dealeři dokáží doručit drogy za pár desítek minut.
Proč si občas musí zákazník své drogy vykopat přímo ze země.
Jak za loňský rok prošlo přes Hydru 200 milionů eur v ilegálních bitcoinech.
Jak se německé policii podařilo dostat k firmě, která Hydře poskytovala hosting.
Co prozradil operátor obchodu přímo na Hydře o tunách drog i logistice.
Jak dokáže přes Hydru zločinec vyprat ilegální bitcoiny na čisté peníze.
Hydra se na vrchol žebříčku největších ilegálních tržišť na světě nedostala náhodou. Nefunguje stejně jako známé burzy z dark webu, které působily v západním světě, jako Silk Road nebo Black Market Reloaded.
Tyto burzy obvykle pracují tak, že si člověk na dark webu objedná drogy, které mu následně prodávající odešle poštou a obě strany doufají, že si doručovací služba nevšimne obsahu zásilky, ani jej nebude blíže zkoumat.
Hydra k doručování drog přistupuje jinak. Od té doby, co v roce 2015 vznikla, její zakladatelé vymysleli způsob, díky kterému se zákazníci nemusí spoléhat na prostředníky jako státní pošta, ale mohou si své zboží vyzvednout osobně, aniž by se setkali s prodávajícím.
Drogy si můžeš nechat zakopat nebo ukrýt do mrtvé schránky
Obchody na Hydře nabízejí možnost zboží zakoupit okamžitě nebo si jej předobjednat. Pokud chceš drogy co nejrychleji, zaplatíš kryptoměnami a obratem dostaneš zprávu obsahující lokaci, kde zboží najdeš. Prodejce na tomto místě drogy ukryl předem, a tak stačí přijít a z „mrtvé schránky“ si svoji objednávku vyzvednout, uvádí ve své analýze firma CipherTrace.
V případě, že potřebuješ specifické zboží, které prodejce nemá k dispozici ukryté předem, můžeš si drogy předobjednat. Prodejce zajistí, aby se potřebné množství dostalo do mrtvé schránky a ty následně dostaneš souřadnice. Doručení za takových okolností samozřejmě trvá déle, takže se nemůžeš spoléhat na doručení ve stejný den.
Ukrývání zásilek má Hydra vymyšlené třemi způsoby. Balíčky ti buď prodejce nechá na dohodnutém místě zakopat do země, připevní na konkrétní místo pomocí magnetů nebo skryje na nenápadném a tajném místě, aniž by vykopal díru nebo použil magnety.
Měli jsme husí kůži, když jsme Hydru zrušili, říká vyšetřovatel
Úsilí mezinárodního vyšetřovacího týmu složeného z Německa, Spojených států amerických a Estonska se na Hydru zaměřilo navzdory tomu, že působí z Ruska a na země západní Evropy dosud neměla prakticky žádný výrazný dopad.
Hydra poskytuje své služby zejména v zemích bývalého Sovětského svazu či východní Evropy jako Rusko, Ukrajina, Bělorusko, Kazachstán, Arménie, Ázerbájdžán, Uzbekistán či Moldavsko. Podle vyšetřovatelů její chapadla zatím rozsáhle nesahají do Evropské unie, píše BBC.
„Způsobilo nám to husí kůži. Pracovali jsme na tom celé měsíce a když se nám to podařilo, měli jsme pocit, že jsme dosáhli něčeho velkého. Opravdu velkého,“ popisuje své pocity po razii v německé hostingové firmě policejní vyšetřovatel Sebastian Zwiebel.
„Dostali jsme pár indicií od americké administrativy prostřednictvím monitorování aktivity na dark webu. Minulý červenec nebo srpen jsme proto rozjeli hlubší vyšetřování v této oblasti,“ vysvětluje Zwiebel, jak se německý tým bojující proti kybernetické kriminalitě dostal do bezprostřední blízkosti Hydry.
Němci začali Hydru vyšetřovat v létě roku 2021 po několika tipech od amerických partnerů, ale dosud neuměli vystopovat hosting serverů ani zakladatelů. Zlom nastal až v momentě, kdy policejní tým dostal tip na hostingovou společnost v Německu, která prý poskytuje útočiště serverům celé Hydry.
Tuny drog na skladě, který řídí operátor
Ruská investigativní organizace The Projectve své analýze vysvětluje, jak funguje zásobování platformy narkotiky. Drogy majitelé obchodů shromažďují na místech, která v ruštině nazývají „poklady“. Odtud drogy proudí ke kurýrům, kteří se starají o to, aby končili na správných místech, kde si je mohou zákazníci převzít.
Importéři drog ze zahraničí společně s chemiky a pěstiteli v Rusku však drogy shromažďují nejen v několika „pokladech“, ale podle vyšetřování The Project funguje množství „hlavních pokladů“, kam proudí drogy v obrovských objemech poté, co překročí ruské hranice. „Skladníci“ následně narkotika distribuují kurýrem.
The Project se dokonce dostal přímo k manažerovi jednoho z obchodů na Hydře, který reportérům prozradil, že právě operátor alias manažer obchodu sehrává v celém byznysu nejdůležitější roli. Řídí logistiku, zásoby drog i případné problémy, které se objeví u klientů a přitom všem musí mít vypracovaný plán pro případ, kdy policie někoho z pachatelů v hierarchii zatkne.
Zkonfiskovaných 23 milionů v bitcoinu
Tip se ukázal jako pravdivý, a tak německá policie požádala soud o povolení, na jehož základě musela firma s policií začít spolupracovat. Hostingová společnost do té doby fungovala jako firma, kterou nezajímají, jaké aktivity provádějí webové stránky na jejích serverech, informuje The Verge.
Na žádosti od policie obvykle tyto firmy neodpovídají, a tak je jedinou možností provést razii prostřednictvím rozhodnutí soudu. Německé policii se přitom nejen podařilo zkonfiskovat servery, na kterých firma provozovala stránku pro Hydru, ale zabavila i 23 milionů eur (564 milionů korun) v bitcoinu.
Přestože jádro podnikatelských aktivit na Hydře tvořil prodej drog, v posledních letech podle vyšetřovatelů začala stoupat poptávka po praní špinavých peněz prostřednictvím kryptoměn.
Analytici z projektu CipherTraceve své zprávě z roku 2020 zjistili, že až 86,8 procenta všech bitcoinů namočených v ilegálních aktivitách, které prošly přes ruské burzy kryptoměn, pocházelo právě z Hydry.
Svět kryptoměn však nezná hranice, a tak CipherTrace v roce 2020 upozornil, že i když Hydra nepůsobí v západním světě, až 31,2 procenta bitcoinů označených jako pocházející z kriminální činnosti, které se objevily na burzách ve Velké Británii, rovněž pocházely z Hydry.
Když kryptoměny propereš za hotovost zakopanou v zemi
Kryptoměny jako bitcoin sice poskytují zvýšenou míru anonymity, ale transakce na blockchainu se přesto dají vystopovat. Na Hydře proto vzkvétala služba Bitcoin Bank Mixer, pomocí které dokázali zločinci zaplatit zprostředkovateli za ukrytí transakcí a přelití kryptoměn přes tolik adres, až se peníze ztratily z dohledu.
Analytická organizace Flashpointzaměřená na kybernetické zločiny ve své zprávě konstatuje, že kriminálníci mohou na Hydře nakoupit kryptoměny za rubly, aby následně digitální mince převedli zpět na FIAT peníze jako eura, dolary či rubly přes platební aplikace jako YooMoney nebo Tinkoff.
Podle organizace Flashpoint se na Hydře objevily i případy praní špinavých peněz přes kryptoměny, které probíhaly stejným způsobem jako nákup drog. Zákazník vyměnil kryptoměny za hotovost, kterou mu prodejce nechal zakopat na stanoveném místě a zákazník si své bankovky mohl přijít převzít.
Přes 200 milionů v ukradených kryptoměnách na Hydře
Analýza firmy Chainanalysis, která se věnuje stopování ilegálních kryptoměnových transakcí, ukázala, že přes platformu Hydra v letech 2021 a 2022 zatím prošlo minimálně 200 milionů dolarů v ukradených kryptoměnách, upozorňuje Wired.
Z této částky se 5 milionů podařilo identifikovat jako pocházející z internetových podvodů, 4 miliony pocházely z vydírání pomocí ransomware útoků a 4 miliony se přes platformu pokoušely proprat osoby, které čelí sankcím.
Časopis CPO Magazine zaměřený na kybernetickou bezpečnost uvedl, že Hydra narostla mezi lety 2018 až 2020 o 634 procent, přičemž obchody na této platformě představovaly možná až 75 procent všech ilegálních transakcí na internetu, píše Deutsche Welle.
Zakladatele nenašli, a tak se policie obává nové platformy
Na webové stránce Hydry v této chvíli svítí nápis, že „celá platforma i její kriminální obsah“ byly zkonfiskovány německou kriminálkou. Dosavadní zákazníci proto budou muset hledat nový způsob, jak zkontaktovat prodejce, protože dosud si pochvalovali právě anonymní komunikaci prostřednictvím Hydry.
Německá policie si ovšem uvědomuje, že zrušení hostingu serverů Hydry neznamená rozpad celé kriminální skupiny. Policii se nepodařilo vypátrat zakladatele ilegální burzy, a tak razie zatím nepřinesla žádné zatýkání. Vyšetřovatel Sebastian Zwiebel se obává, že dokud se nepodaří zatknout zakladatele Hydry, projekt se bude dokola objevovat v nové formě, píše BBC.
„Víme, že najdou jiný způsob, jak pokračovat ve svém byznysu. Pravděpodobně se pokusí vybudovat novou platformu, na kterou si budeme muset dát pozor. Neznáme pachatele, takže to by měl být následující krok,“ podtrhuje Zwiebel potřebu vypátrat skupinu, která za Hydrou stojí.
Jelikož však burza operuje z Ruska, pravděpodobnost úspěšného vypátrání zakladatelů je minimální, stejně jako šance, že budou čelit spravedlnosti.