Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Britský filmař by v sobotu 16. dubna oslavil 133. výročí.
Největší hvězda němé éry Hollywoodu. Legendární komik s obrovským talentem, ale také vizionář a perfekcionista. Poznat si ho mohl velmi rychle díky klobouku, krátkým vousům, hůlce a potměšilému úsměvu. Charlie Chaplin patří k nejzásadnějším osobnostem, které formovali dějiny světové kinematografie.
Narodil se v Londýně a přestože vyrůstal v chudobě, díky své vynalézavosti a hereckému talentu (tříbil ho už odmala) dokázal prorazit v Americe a stát se boháčem, jehož najednou každý znal a obdivoval. Jak píše britský deník The Independent, Chaplin byl součástí komediálního souboru Karno a v roce 1913 si ho během vystoupení ve Spojených státech všiml Mack Sennett, šéf prosperujícího filmového studia Keystone.
Komik na něj svým výkonem výrazně zapůsobil, a tak s ním Sennett o rok později podepsal smlouvu. Netrvalo dlouho a Chaplin se stal miláčkem publika. Zanechal za sebou řadu nezapomenutelných filmů se silným odkazem, které inteligentním humorem rozesmívaly miliony diváků po celém světě. Ale nejen milovníky komedií, ale i ty s nejvážnější tváří, kteří se neustále jen mračili a na všechno nadávali.
Malý velký muž. Jehož pečeť je nesmazatelná. Určitě ses i ty alespoň jednou setkal s groteskou, ve které účinkoval a dokázal ti bleskově vykouzlit úsměv na tváři. Charismatický herec, jako většina slavných osobností z uměleckého světa, však měl své démony a mimo kamery se postaral o několik kontroverzí. Ne všichni na něj proto vzpomínají v nejlepším.
Narodil se 16. dubna 1889, v sobotu by tedy oslavil 133. výročí. Při této příležitosti jsme pro tebe připravili pár zajímavostí, které jsi o něm možná dosud nevěděl. V Refresheru ti pravidelně přinášíme recenze nejnovějších titulů, profily známých osobností, výběry jejich nejlepších filmů nebo články ze zákulisí natáčení. Pokud nás podpoříš a staneš se členem klubu Refresher+, budeme moci tvořit ještě více podobného obsahu.
1. Všestranný umělec a multiinstrumentalista
Všichni si pamatují Chaplina zejména jako herce, patří však mezi první vysloveně autorské režiséry, které definovalo to, že si často psali i scénáře, případně se chopili kamery nebo si vše sami stříhali ve střižně (jako střihač se Chaplin podílel například na filmech The Circus nebo The Kid).
Londýňan si nejenže většinu svých filmů – ať už jde o krátkometrážní grotesky, nebo o celovečerní snímky – sám napsal, režíroval a produkoval, ale k více dokonce složil i hudbu. Jak píše New York Post, hrál na několik hudebních nástrojů a měl skvělý hudební sluch. Neznal však hudební teorii a neuměl tedy hudbu číst z podkladů.
Neodradilo ho to od toho, aby se stal vedle herectví i skladatelem, i když byl odkázaný na hudební asistenty, kteří mu pomohli převést jeho nápady do partitur. Chaplin je podepsaný jako skladatel pod svými nejúspěšnějšími filmy, jako jsou City Lights, Modern Times, The Gold Rush nebo The Great Dictator. Za hudbu k filmu Limelight z roku 1952 dokonce získal Oscara.
2. Založil legendární filmovou společnost
Chaplin byl sice „odchovancem“ společnosti Keystone, pro kterou natočil desítky grotesek, ale později přešel do studia Essanay. Zlom přišel v roce 1919, kdy se stal Chaplin spolu s režisérem D. W. Griffithem, herečkou Mary Pickford a hercem Douglasem Fairbanksem spoluzakladatelem legendární společnosti United Artists.
Jak se píše v publikaci Kapitoly z dějin světového filmu, vznik této společnosti znamenal jistý únik před narůstající mocí a dosahem velkých, tedy komerčně laděných produkčních a distribučních společností. Měla se stát zárukou umělecké nezávislosti, což se také podařilo.
Chaplin díky ní mohl bez nátlaku a zásahů producentů myslících zejména na zisk naplno dostat k divákům všechny své vize, aniž by byl cenzurovaný či jinak limitovaný. Podle portálu History se však ve 40. letech společnost začala finančně trápit a od roku 1951 se zaměřovala už jen na distribuci filmů.
Britský filmař brzy nato prodal část svého podílu stejně jako jeho kolegové. Paradoxně, právě poté sklidila společnost největší úspěchy. V roce 1981 United Artists koupila společnost Metro-Goldwyn-Mayer. Jak píše Variety, v roce 2018 se však dočkala oživení, vznikl United Artists Relasing.
3. Sadista, který ponižoval vlastní děti
V roce 1967 natočil Charlie Chaplin romantickou komedii A Countess from Hong Kong s hvězdným obsazením. V hlavních rolích se představili Marlon Brando (určitě si ho pamatuješ jako Dona Corleoneho ve filmu The Godfather) a Sophia Loren. Brit však do filmu obsadil i své potomky, konkrétně syna Sydneyho a dcery Victorii, Josephine a Geraldine.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Co řekl o Chaplinovi herec Marlon Brando.
Proč Chaplina vyšetřovala FBI a byl vyhoštěný z USA.
Proč Chaplin skončil v nemocnici během natáčení filmu The Gold Rush.
Kolik nezletilých manželek měl Charlie Chaplin.
Jakou částku musel zaplatit Chaplin jedné z manželek jako vyrovnání na konci rozvodového řízení.
Během premiéry kterého filmu diváci Chaplina vypískali a jeho popularita následně klesla.
Jak Chaplin trápil během natáčení svého filmu jednu z hereček.
Jak dopadli vandalové, kteří vykopali Chaplinův hrob.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Podle Rankeru bylo na filmovém place pořádně dusno. Když jednou Marlon Brando přišel o 15 minut později na natáčení, Chaplin herci údajně před všemi tvrdě vynadal a řekl mu, že nemá smysl pro profesní etiku a že je ostudou hereckého povolání.
Brando ve své autobiografii navíc tvrdil, že Chaplin se choval k vlastním dětem nesmírně krutě a veřejně je ponižoval. „Byl to pravděpodobně nejsadističtější muž, jakého jsem kdy potkal,“ řekl o Chaplinovi slavný herec, který si zahrál například i v kultovním válečném dramatu Apocalypse Now či v erotickém romanci Last Tango in Paris.
4. Jeho perfekcionismus neměl hranice
Jak píše Whatculture, během natáčení filmu The Gold Rush (1925) Chaplin skončil v nemocnici v důsledku inzulínového šoku. Jak k něčemu takovému vůbec došlo? Jeho perfekcionismus totiž neměl hranic. Scénu, kde si uvaří a sní svoji botu, protože nemá nic jiného na zub, natáčel až 63krát.
Jelikož musel opětovně jíst rekvizitu vyrobenou z lékořice, jeho organismus zareagoval. Šílené. Svými obrovskými nároky však místy až téměř mučil herce na place. Podle Rankeru během natáčení filmu City Lights (1931) během dvou týdnů Chaplin přinutil herečku Virginii Cherrill zopakovat jednu scénu až 342krát.
5. Slabost pro nezletilé dívky
Jak uvádí The Culture Trip, Chaplin měl během svého života čtyři manželky a zplodil dohromady jedenáct dětí. Jednou z nejtemnějších stránek legendárního filmaře však je, že měl očividně slabost pro nezletilé dívky. V roce 1918 se Chaplin poprvé oženil s Mildred Harris, které bylo v té době jen 16 let, přičemž jemu 29.
Po jejich rozvodu se v roce 1924 oženil s herečkou Litou Gray. Ta podle Los Angeles Times začala hrát v jeho filmech už jako 12letá, přičemž s Chaplinem otěhotněla jako 15letá. O rok později se vzali v Mexiku, ale nucené manželství (Chaplin si ji vzal hlavně proto, aby se vyhnul skandálu) brzy ztroskotalo.
Jejich rozvodové řízení trvalo devět měsíců, přičemž herečka u soudu říkala o Chaplinových záletech, nevšímavosti vůči svým synům a také o tom, že se k ní choval nevraživě. Nakonec dostala vyrovnání ve výši 825 tisíc dolarů.
Když mu bylo 47 let, oženil se s Paulette Goddard, také herečkou (zahrála si v jeho filmech Modern Times a The Great Dictator). Ani to ale nevyšlo. Jeho čtvrté a poslední manželství bylo s 18letou Oonou O'Neill v roce 1943. Chaplinovi bylo 54 let. Porodila osm z jedenácti Chaplinových dětí a žili spolu až do jeho smrti.
6. Pod drobnohledem FBI
Chaplin se koncem 40. let dostal pod drobnohled FBI, protože ho podezřívali ze spolupráce s komunistickými organizacemi ve Spojených státech. I on se stal obětí, podobně jako například Arthur Miller, Orson Welles nebo vědec Robert Oppenheimer, takzvaného mccarthismu, přezdívaného i hon na čarodějnice během studené války. Šlo o poválečné období, kdy v USA sílily protikomunistické nálady ve společnosti.
Jak píše Screenrant, britskému filmaři dopomohla k reputaci podporovatele komunismu černá komedie Monsieur Verdoux z roku 1947. Herec v ní ztvárnil velmi netradiční postavu sériového vraha. Film byl sice nominovaný na Oscara za scénář, ale byl také prvním z jeho projektů, které ve Spojených státech neuspěly u veřejnosti.
Podle portálu Factinate na premiéře filmu dav Chaplina vypískal a jeho popularita ve Spojených státech rapidně klesla. Herec byl dokonce z USA vyhoštěný (odešel do Švýcarska) a vrátil se až za dvacet let (přišel si převzít čestného Oscara za celoživotní dílo).
Monsieur Verdoux byl filmovou kritikou kapitalismu. Podtext o podpoře války a zbraní hromadného ničení moderní společností vyvolal polemiku o Chaplinově světonázoru. Obvinění z podpory komunismu popřel, ale jasně odsoudil pronásledování lidí ze strany Spojených států. Označení za komunistu se totiž v té době rovnalo činu zrady. Někomu mohlo nadobro zničit kariéru a potenciálně i celý život.
7. V biografickém filmu ho ztvárnil Iron Man
V roce 1992 natočil herec a režisér Richard Attenborough (podepsal se například pod životopisné drama Gandhi, ale zahrál si i ve filmech jako Jurassic Park či The Great Escape) film Chaplin podle Chaplinovy autobiografické knižní předlohy.
Pokud jsi film neviděl, možná tě překvapí, kdo si legendárního komika zahrál v hlavní roli. Byl to Robert Downey jr., kterého si určitě pamatuješ zejména jako Iron Mana z marvelovského univerza či jako detektiva Sherlocka Holmese.
V životopisném snímku si však zahrála i Chaplinova dcera Geraldine, která, paradoxně, ztvárnila svou babičku Hannah Chaplin. Chaplinova matka měla dlouhodobé psychické problémy a skončila dokonce v sanatoriu, odkud ji syn později dostal a spolu se odstěhovali do Kalifornie.
8. O peníze nebyla nouze
Chaplin vyrůstal v chudých poměrech, díky herectví však královsky zbohatl. Raketovou rychlostí se stal absolutní hvězdou. Když odstartovala „chaplinovská horečka“, po ulicích masivně jezdili jeho imitátoři. Dokonce se organizovaly různé soutěže o jeho nejdůvěryhodnějšího napodobitele, přičemž kolují legendy, že některých se zúčastnil samotný Chaplin, ale nikdy prý nevyhrál.
Mohlo mu to však být jedno, protože se ještě předtím, než dovršil i jen 30 let, stal bohatším než například tehdejší hlava Spojených států Woodrow Wilson. Ten podle Turtleqote.com vydělával 75 tisíc dolarů ročně.
Herci však studio Essanay vyplácelo 1250 dolarů týdně plus bonus 10 tisíc dolarů. Potom jeho výdělky prudce vzrostly, když podepsal smlouvu s Mutual Film Corporation na 670 tisíc dolarů ročně, a brzy souhlasil s natočením osmi komedií pro First National Pictures za více než 1 milion dolarů. „Šel jsem do byznysu pro peníze. Umění z toho vyrostlo. Pokud jsou lidé z této poznámky rozčarovaní, nemůžu si pomoci. Je to pravda,“řekl Chaplin.
9. Můžeš navštívit Chaplinův festival i muzeum
Pokud jsi milovníkem britského komika, můžeš se zastavit na Filmovém festivalu komedie Charlieho Chaplina, který mu vzdává poctu. Koná se vždy v srpnu od roku 2011 v irské vesničce Waterville, kde herec často trávil volný čas se svojí rodinou. Na místě je také jeho bronzová socha.
Pokud ti to nebude stačit, další zastávku si můžeš udělat ve Švýcarsku, kde podle magazínu Mental Floss 16. dubna 2016 v jeho bývalém domě otevřeli muzeum Chaplin's World. Hned v prvním roce přivítalo kolem 300 tisíc návštěvníků.
Návštěvníci mohou vidět jeho domov – zámeček Manoir de Ban v Corsier-sur-Vevey u Ženevského jezera, přičemž na pozemku se nachází i studio, kde se promítají Chaplinovy filmy. Na místě najdeš i voskové figuríny, různé filmové kulisy a restauraci s názvem The Tramp, která odkazuje na jeho stejnojmenný film z roku 1915.
10. Jeho hrob vykopali zloději a za tělo žádali výkupné
Charlie Chaplin zemřel během spánku na Vánoce v roce 1977 ve věku 88 let. Pohřbili ho nedaleko jeho domu v již zmiňovaném Corsier-sur-Vevey ve Švýcarsku. Klid však neměl ani po smrti. History uvádí, že jen dva měsíce poté dva vandalové vykopali jeho hrob a ukradli truhlu s úmyslem vydírat vdovu Oonu O'Neill.
Roman Wardas a Gantsch Ganev za vrácení těla požadovali neuvěřitelných 600 tisíc dolarů. Nakonec však pachatele policie zadržela díky odposlechu jejich hovorů s O'Neill, během kterých se snažili vyjednávat. Oba skončili za mřížemi a Chaplinovy tělesné pozůstatky se vrátily na původní hřbitov.