Navštiv s námi ztracený svět antikvariátů pražských, kde kromě knih najdeš i obrazy či gramofonové desky.
Přestože se o mladých lidech neochvějně tvrdí, že nečtou knihy, a že literaturou div neopovrhují, my v Refresheru věříme v opak. Navštívili jsme čtyři nejlepší (a mnohdy zároveň nejstarší) antikvariáty v Praze, mluvili s antikvariátníky a antikvariátnicemi, prohrabali se v knihách i gramofonových deskách a nasáli vůni kulturního dědictví. Nyní můžeš i ty!
1. První podzemní antikvariát (Hybernská 1008)
První podzemní antikvariát sídlí již patnáct let přímo naproti Masarykovu nádraží. Otevřeno má každý všední den od 9 do 19 hodin. Místo stojí za návštěvu i v případě, že žádnou knihu nesháníš. Otevřeš velké dveře, sestoupíš po starých vrzajících schodech a okamžitě na tebe dýchne úchvatné genius loci. Kamenná podlaha, klenuté stropy, obouchané zdi a na nich pověšené obrazy od jmen jako Švabinský, Kars, Lhoták či Váchal. A nechybí – samozřejmě, ani knihy. Těch tu mají 20 až 25 tisíc.
„Před 15 lety tu nebylo nic jiného než klasické dřevěné kóje. Museli jsme předělat podlahu, udělat police, vynosit obrovské množství suti a haraburdí. Vznikl z toho unikátní prostor, který ale má své nevýhody, například vlhkost, kterou se snažíme srážet. Je tu i vyšší prašnost, to ale k antikvariátu patří, není to porcelánka. Máme to tu rádi,“ řekl Martin Truhlář, který v Prvním podzemním antikvariátu pracuje od samého počátku.
Přestože tu seženeš i beletrii, specializují se tu spíše na umění – výtvarné umění, fotografii, historii, filozofii. „Naši klienti sem chodí pro grafiky především z období 19. a 20. století, ke kterým si následně dokoupí třeba monografii autora, umělce. Je ale málo mladých sběratelů – a když, tak hlavně chtějí, aby z toho měli nějaký profit, kupují tudíž například autory jako jsou Kodet, Zoubek, Kulhánek, Lhoták,“ uvedl Truhlář s tím, že většina sběratelů je ve věku nad 50 let. Část návštěvníků ale tvoří také studenti uměleckých škol.
Na práci v antikvariátu mě nejvíce naplňuje láska ke knihám, grafikám, obrazům, zkrátka umění jako takovému.
Za nejvzácnější exempláře, které antikvariát nabízí, označil Truhlář z grafik Poslední lístek od Vojtěcha Preissiga, což je jedna z jeho posledních a asi i největších grafik a prodává se za 125 tisíc Kč. Z knih je to například Ezop s ilustracemi od Václava Hollara asi za 150 tisíc. „V minulosti jsme měli také třeba Josefa Váchala za čtvrt milionu. Zrovna Váchal je teď „v kurzu“, což není úplně fér, většina umělců za svůj život neměla co do pusy a teď se prodávají velmi dobře,“ dodal antikvariátník.
„Vkus jde níž a níž,“ zmínil Truhlář se smíchem. „Máme radost, že stále chodí lidé, kteří mají rádi krásné věci, ale valná většina se ptá pořád po tom samém. To znamená, že nejdou do hloubky, nemají k umění vztah,“ dodal.
Knihy tu od tebe každý den během otevírací doby i vykoupí. Domluvit se můžete po e-mailu či telefonu, lze ale například i přinést papírový seznam. Někteří klienti pak přichází rovnou s taškou. Antikvariátníci také vyjíždí na celé knihovny, kdy tituly nacení a sdělí výslednou sumu.
„Je to ale náročné, protože lidé nemají představu o skutečné ceně a následně si mohou myslet, že se je snažíme okrást. Kdysi bylo běžné, že se dávala třetina ceny, nyní žádají lidé spíše polovinu a mnohdy ještě více. Antikvariáty pak z toho po všech odvodech státu nic moc nemají. Rychle klesá i beletrie, člověk si u nás koupí knihu za 300 Kč, přečte jí, nelíbí se mu a chce nám ji prodat zpět. Její hodnota ale za týden klesne a my můžeme nabídnout jen 50 Kč, což chápu, že je k naštvání,“ vysvětlil Truhlář s tím, že třetina až polovina výdělku 1. podzemního antikvariátu nyní jde z internetových objednávek.
2. Antikvariát Dlážděná (Dlážděná 1003/7)
Antikvariát Dlážděná ADplus je jedním z nejstarších pražských antikvariátů. Na Novém Městě jej údajně čtenáři navštěvují již od 50. let minulého století. Prodejna s knihami ale měla fungovat již v letech 40. Nyní jej můžeš navštívit vždy od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin.
Najdeš zde knihy všech žánrů i zaměření, od poezie po válečnou literaturu. Pohrabat se můžeš i v komiksech, detektivkách, audio knihách a třeba i starých vydáních rozličných časopisů.
„V nabídce máme přes 24 tisíc knih, přímo na krámě jich je ale méně, část je ve skladu, všechno by se sem nevešlo. Nejsme vyhraněný antikvariát, ale máme poměrně mnoho knih o výtvarném umění,“ uvedl místní antikvariátník Peter.
Nevnímá, že by se vkus čtenářů po čase nějak výrazně proměňoval. „Ten, kdo má rád military, tak si tento žánr kupuje ve dvaceti, čtyřicet, i šedesáti letech,“ dodal.
I v antikvariátu v Dlážděné ulici přečtené knihy vykupují, ale vybírají si. „Klient sem může přijít s krabicí knih, ale probereme ji. Kolega výkupčí už má v hlavě, jaké knihy máme, jaké ne, jaká je jejich hodnota. Málokdy bereme kompletní knihovny,“ dodal Peter s tím, že ideální je se domluvit po e-mailu a přiložit několik fotek, ze kterých lze poznat, v jakém jsou knihy stavu.