Barevné fotografie zachycené unikátní technologií přes tři filtry detailně přibližují život v carském Rusku, které si prošlo dvěma válkami než dospělo k revoluci.
Rusko na začátku minulého století procházelo důležitými historickými milníky. Tehdejší carství čekaly říjnová revoluce, rusko-japonská válka a první světová válka. Fotograf Prokudin-Gorskij zachytil atmosféru v Rusku mezi lety 1905 a 1915.
Svůj projekt naplánoval Prokudin-Gorskij právě v roce 1905, kdy si dal za úkol zdokumentovat Ruskou říši. Známým se tento fotograf stal především pro pořízení fotografie slavného spisovatele Tolstého. Na svých snímcích zachycuje rozličnou ruskou architekturu i běžné obyvatele různých společenských vrstev.
Fotografie, které inovativním způsobem zachytil, vyvolával v temné komoře speciálně upraveného železničního vagónu. Na mnoho běžným lidem nedostupných míst se Prokudin-Gorskij dostal na propustky cara Mikuláše II., díky kterým se mu také dostávalo podpory úřadů.
Specifickou dobu zachytil fotograf Prokudin-Gorskij pomocí speciální technologie trojbarevné fotografie. Jeho snímky vznikaly tak, že vyfotil stejnou scenérii černobíle přes různé barevné filtry – červený, zelený a modrý.
Díky jejich následnému spojení dokázal již tehdy vykreslit okamžiky ve skutečných barvách, a přiblížit tak studentům Ruskou říši s tamní kulturou nebo modernizací. Nutno dodat, že jeho postup byl velmi zdlouhavý a pracný.