Výzva, po které zemřelo minimálně pět uživatelů TikToku, se údajně objevovala na jejich stránce doporučení.
Matka desetileté dívky, která zemřela udušením v důsledku „Blackout challenge“, žaluje sociální síť TikTok. Tvrdí, že její dcera se zadusila poté, co jí výzvu doporučil algoritmus. Žalobě čelí podle Business Insider společnost Bytedance, která TikTok provozuje. Výzva, při které se účastníci dusili až k omdlení, si vyžádala nejméně čtyři další oběti.
Tawainna Anderson z Pensylvánie v obžalobě tvrdí, že doporučení na nebezpečnou výzvu se na domovské stránce dcery objevilo minulý prosinec, jen několik dní před její smrtí. Desetiletá Nylah, kterou její matka našla 7. prosince v bezvědomí v dětském pokoji, zemřela po pěti dnech strávených v nemocnici.
Tiktok sued after 10-year-old dies in ‘blackout challenge’ https://t.co/f7eGTePwal
— The Independent (@Independent) May 13, 2022
V obžalobě se píše, že algoritmus TikToku vyhodnotil, že výzva může dívku oslovit, protože koresponduje s jejími zájmy. TikTok podle žalobců svůj algoritmus nezměnil ani po několika úmrtích uživatelů. „Záměrně nezasáhl, protože by tím riskoval snížení dosahu aplikace i svého finančního zisku.“
Soudní znalec po analýze obsahu telefonu dívky potvrdil, že se o výzvě dozvěděla právě na TikToku. V reakci na úmrtí Nylah v důsledku „Blackout challenge“ se mluvčí platformy pro New York Post vyjádřil, že znepokojující výzva předcházela působení platformy, a proto ji s ní nelze spojovat.
Nebezpečné výzvy se na TikToku i jiných sociálních sítích objevují pravidelně. V roce 2017 byla v USA zaznamenána série otrav poté, co mladí lidé jedli prací tablety v rámci výzvy „Tide Pod challenge“. V roce 2019 se na YouTube objevovala videa z výzvy „Blindfold challenge“, jejíž účastníci vykonávali běžné aktivity jako řízení vozidla se zavázanýma očima.