Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
17. května 2022 9:58
Čas čtení 0:54
Radim Šlechta

Konec lidským právům nebo cestě k usmíření. Tálibán zrušil některá oddělení bývalé vlády

NEWS AFGHÁNISTÁN TÁLIBÁN ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Tálibán zrušil některá oddělení bývalé vlády kvůli napjatému rozpočtu. Zbytečná mu přišla například komise pro lidská práva.

Úřady Tálibánu zrušily pět klíčových oddělení bývalé vlády, které podporovalo USA. Podle povstalců na jejich provoz nejsou peníze. Mezi tato oddělení patří i komise pro lidská práva, která úřadům v napjatém rozpočtu přišla jako zbytečná. Letošní rozpočet je podle tálibánských úřadů napjatý se schodkem 44 miliard afghánských dolarů, což představuje zhruba 11 miliard korun. V případě potřeby a zlepšení situace se mohou některé odbory prý znovu otevřít. Informuje o tom The Guardian.

„Tato oddělení nebyla zahrnuta do plánovaného rozpočtu, a proto musela být zrušena,“ uvedl Inamullah Samangani, zástupce mluvčího tálibánské vlády. Mimo komise pro lidská práva byla rozpuštěna také Vysoká rada pro národní usmíření. Ta se v minulosti starala o zajištění míru mezi vládou bývalého prezidenta Ašrafa Ghaního a Tálibánem.

táliban bojovníci afghánistán zbraně
Zdroj: Getty Images/Majid Saeedi

Podle Samanganiho je tento rozpočet založený na objektivních faktech. Peníze se prý musí rozdělit těm oddělením, která byla aktivní a produktivní. Uvedl také, že nevylučuje případné znovuotevření zrušených oddělení. Avšak to by nastalo jenom v případě, že by to podle jeho slov bylo potřeba.

Doporučeno
Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie 2. května 2024 15:42

U vlády Tálibánu ale těžko posoudit, jak potřebu existence těchto organizací vyhodnotí. Na konci března jen několik hodin po znovuotevření škol pro dívky tyto školy znovu zavřel. Povstalecké vedení země navíc zavedlo zpřísnění pravidel pro ženy. Od začátku května musí nosit povinně burku a nesmí vycházet na veřejnost bez muže, aby „neprovokovaly“. Tálibán de facto převzal vládu již v polovině minulého srpna.

Domů
Sdílet
Diskuse