Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 26. 6. 2022 svátek má Adriana, Adrian

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura - Umění

Nejsem čínský Banksy. Pro něj je maska komerční trik, pro mě otázka života a smrti, říká aktivista a umělec Badiucao

S politickým umělcem o tom, co musel obětovat pro svobodné umění, jaké jsou poměry v Číně, o jeho aktivistické evoluci i o lidské touze sdílet.

Tereza Patočková, Lucie Kotvalová
25. květen 2022, 11:30 Čas čtení: 9:27
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejsem čínský Banksy. Pro něj je maska komerční trik, pro mě otázka života a smrti, říká aktivista a umělec Badiucao
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová
Kultura - Umění
0
Tereza Patočková
Lucie Kotvalová
25. květen 2022, 11:30
Čas čtení: 9:27

Nejsem čínský Banksy. Pro něj je maska komerční trik, pro mě otázka života a smrti, říká aktivista a umělec Badiucao

S politickým umělcem o tom, co musel obětovat pro svobodné umění, jaké jsou poměry v Číně, o jeho aktivistické evoluci i o lidské touze sdílet.

Tereza Patočková
Lucie Kotvalová
25. květen 2022, 11:30
Čas čtení: 9:27
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejsem čínský Banksy. Pro něj je maska komerční trik, pro mě otázka života a smrti, říká aktivista a umělec Badiucao
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

„Výhrůžky smrtí dostávám na denní bázi,“ říká v rozhovoru pro Refresher čínský umělec, disident a aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Badiucao. Skrze grafiky, olejomalby i prostorové inscenace reflektuje porušování lidských práv po celém světě, důležité momenty v lidské historii i problémy současné Číny.

 

„Vystupuje proti jakékoli formě ideologické či morální kontroly uplatňované politickou mocí, staví se proti čínské vládní cenzuře a manipulaci s historickou pamětí,“ přibližuje jeho práci Centrum současného umění DOX, které nyní prezentuje jeho první soubornou výstavu nesoucí název MADe IN CHINA.

 

Badiucao, který žije nuceně v australském exilu, čelí sledování, šikaně i výhrůžkám ze strany čínské vlády. Tamnímu režimu vadí jeho aktivity natolik, že se již pokusil zrušit dvě jeho výstavy v zahraničí – minulý rok v Itálii a nyní i v Praze. V obou případech neúspěšně.

 

Výstava MADe IN CHINA v Centru současného umění DOX.
Výstava MADe IN CHINA v Centru současného umění DOX. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová


Považujete se za odvážného člověka?

Ne, nejsem odvážný. Myslím že existují určité hranice našeho vědomí a jednou z nich je zdravý rozum a nějaký úsudek. Nemyslím si, že ochrana zdravého rozumu je odvážná věc, spíše je to základní lidská povinnost. Většina mého umění neřeší nejpalčivější filozofické otázky. To, co se děje nejen v Číně, ale i jinde po světě, je porušování základních lidských práv. Jejich ochrana je zkrátka zdravý rozum. Nemělo by to být vnímáno jako odvážné, je to moje občanská povinnost. 

Čínská ambasáda v Praze nedávno požádala Centrum současného umění DOX, aby vaši výstavu zrušila. Pojďme si na chvíli představit, že jsme my dvě čínská ambasáda v Praze – co byste nám chtěl v tento moment říct?

Přijďte se sem podívat. Je to dobrá výstava, velmi edukativní. Myslím, že se potřebujete více vzdělat o tom, jak Čína skutečně přemýšlí. A také vám chci říct děkuji, protože jste mé výstavě udělali skvělou propagaci. Lidem v Praze, v Česku i v celé Evropě jste ukázali, jak vypadá cenzura. 

 

Podobná věc se stala v roce 2021 v Itálii. Jaké instinktivní reakce či emoce ve vás vyvolávají opakované snahy čínské vlády ovlivňovat vaše umění v zahraničí?

Když mi vyhrožovali poprvé a podruhé, říkal jsem si, že je taková autoritářská vláda zkrátka čisté zlo. Teď si říkám, že jsou hloupí. Čím více se snaží sabotovat mé aktivity, vyhrožují mi a pomlouvají mě, tím více ke mně přitahují mediální i veřejnou pozornost. Autoritářské vlády mají příliš pýchy, nedokáží se ze svých chyb poučit. Čínská vláda je velmi rigidní systém. V demokracii existuje diskuze právě proto, aby lidé byli schopni přicházet s lepšími řešeními.

 

Ale v obrovském mechanismu, jako je Čína, se věci mění velmi pomalu. Jdou pouze jedním směrem, i když se ta cesta ukázala v minulosti jako chybná. Možná 1 % z jejich snah ubližuje mně, 99 % naopak pomáhá promovat moje výstavy. Opět se tedy zachovali stupidně – ukazuje se na tom, jak systém čínské vlády nefunguje správně ani pro potřeby jejich vlastní propagandy.

 

​​Jaký je to pocit – být cílem čínského státního aparátu? Jakému obtěžování či šikaně z jeho strany čelíte?

Nosím to jako čestný odznak. Když je moje aktivity takto provokují a štvou, znamená to, že něco musím dělat dobře. Ale samozřejmě si to vybralo svou daň. Má rodina v Číně je čas od času obtěžována policií, odvezli je na policejní stanici, policie je poctila svou návštěvou u nich v práci i doma. Čelíme nadávkám a vyhrožování.

Já osobně dostávám výhrůžky smrtí na internetu na denní bázi. Na sociálních sítích mi chodí spousta soukromých zpráv, polovina z nich není zrovna přátelská. Občas se dokonce jedná o velice konkrétní výhrůžky smrtí. Bydlím v Melbourne a nedávno mi na sociální síti přišlo video. Byl tam chlap, Číňan, který mi ukazoval svůj australský pas. Chtěl, abych viděl, že je zrovna ve stejné zemi jako já. Napsal mi: „Hledám tě, chci vědět, kde bydlíš. Až to zjistím, zbiju tě takovým způsobem, že skončíš v Royal Melbourne Hospital.“ To je největší místní nemocnice. Tomu musím čelit, navíc nejenom v digitálním prostoru.

 

V Austrálii mě pronásledují podezřelí lidé. To samé se děje lidem, kteří se mnou pracují. Například režisér mého dokumentárního filmu Čínský umělec v exilu byl také obtěžován divnými lidmi a před jeho domovem parkovala cizí a podezřelá auta.

 

„Svůj život jsem od přátel i příbuzných udržoval v soukromí, takže myslím, že doteď nemají ponětí o tom, co se přesně děje,“ říká Badiucao.
„Svůj život jsem od přátel i příbuzných udržoval v soukromí, takže myslím, že doteď nemají ponětí o tom, co se přesně děje,“ říká Badiucao. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

 

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 115475 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Proč se raději vzdal kontaktu s vlastní rodinou.
  • Jak v Číně funguje ideologická výchova mladých.
  • Proč je v Číně umění vždy vnímáno jako něco politického.
  • Co si myslí o tom, že o něm média referují jako o čínském Banksym.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: REFRESHER/Lucie Kotvalová
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu kultura
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít