Dodávky moderních zbraní potvrdilo Dánsko, Itálie či Polsko.
Lídři západních zemí se dohodli, že na Ukrajinu pošlou více zbraní. Společné rozhodnutí přibližně 20 zemí pomoci Kyjevu bránit se před ruskou agresí oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Do virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny se zapojilo více než 40 zemí. Boje na Ukrajině probíhají už celé tři měsíce.
Lloyd Austin naznačil, že na základě dohody téměř padesátky vedoucích představitelů resortů obrany poputují na Ukrajinu modernější zbraně než dosud. Ministr, který předstoupil před novináře v Pentagonu, odmítl specifikovat, zda USA na Ukrajinu pošlou špičkové mobilní raketomety, o něž je Ukrajina požádala.
I was delighted that more than 40 countries joined today’s virtual Ukraine Defense Contact Group meeting. We had a highly productive set of discussions, and we welcomed a host of brand new security assistance announcements from literally all over the world: (1/5) pic.twitter.com/NHKgeZ5TAZ
— Secretary of Defense Lloyd J. Austin III (@SecDef) May 24, 2022
Zmínil však, že Dánsko souhlasilo s poskytnutím odpalovacího zařízení protilodních raket Harpoon a munice sloužící k obraně ukrajinského pobřeží. „Mnohé země darují nesmírně potřebnou dělostřeleckou munici, systémy pobřežní obrany a tanky a jiná obrněná vozidla. Další země se přihlásily s novými závazky v oblasti výcviku.“
Bojové vrtulníky, tanky a rakety už Ukrajině stihlo darovat Česko. Tento týden nové dodávky dělostřeleckých systémů a munice avizovala Itálie, Řecko, Norsko a Polsko. Americký ministr obrany označil právě dělostřelectvo za klíčový prvek obrany, protože v minulých týdnech jsme byli na východě Ukrajiny svědky vážných dělostřeleckých přestřelek.