Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Tento článek je sponzorován obsah společnosti Microsoft.
15. června 2022 v 10:00
Čas čtení 4:55
Sponzorovaný obsah

Výstup na Kilimandžáro i paření her. Jak zvládají znevýhodnění Češi život s hendikepem a co jim pomáhá normálně fungovat?

Výstup na Kilimandžáro i paření her. Jak zvládají znevýhodnění Češi život s hendikepem a co jim pomáhá normálně fungovat?
Zdroj: Microsoft
TECH MODERNÍ TECHNOLOGIE ŽIVOT S HENDIKEPEM
Uložit Uložené

Každodenní drobné činnosti pro ně představují problém. Přesto se nevzdávají a užívají si život naplno.

Tělesně postižení během svého života překonávají různé výzvy, někteří i světové rekordy. Nejtěžší výzvou pro ně je však porazit svůj hendikep, který jim znesnadňuje zdárně jednoduché činnosti. Mohou zdolávat vrcholky hor, a přitom jim dělají problém běžné věci jako uvařit si ráno čaj nebo napsat e-mail. Ambasadoři společného projektu Microsoftu a společnosti Alza ukazují, jaký je život s tělesným postižením a jak ho dokážou usnadnit moderní technologie.

Právě na přístupnost technologií pro hendikepované v noteboocích a dalších zařízeních se zaměřil Microsoft při vytváření nového operačního systému Windows 11, který obsahuje zjednodušení pro zrakově i sluchově postižené a usnadňuje znevýhodněným lidem vnímání a zpracování informací. Z každého zařízení s Windows 11 zakoupeného na Alza.cz do 26. června navíc daruje 150 Kč neziskové organizaci EDA. Součástí projektu je i livestream, který proběhne 16. června na facebookovém profilu Alzy. Kromě finanční podpory se snaží o edukaci v oblasti technologických řešení pro hendikepované prostřednictvím ambasadorů projektu, jejichž nelehké příběhy ti představíme.

více o projektu

Martin Rota, naprosto bez limitů

Jestli ti nic neříká jméno Martin Rota, možná jsi slyšel o YouTube kanálu NaprostoRetardovaný, který patří na české scéně k nejsledovanějším. Jeho autor Martin na něm rozebírá nejrůznější věci a události, které ho rozčilují. Kromě toho je autorem dalšího, populárně vědeckého kanálu Vědecké kladivo, stejnojmenné knihy, moderátorem a prvním tělesně znevýhodněným člověkem, který vystoupal na vrchol Kilimandžára. To ale stále není všechno, příběh Martina je opravdu bohatý.

martin rota
Zdroj: Microsoft

Martin se narodil jako zdravé dítě. Ve dvou a půl letech však podstoupil operaci tukového nádoru, která se nezdařila, a Martin po ní přestal chodit. Jako dítě svoje postižení příliš nevnímal, ale pro jeho rodiče byla tato zpráva zdrcující. „Nesli to opravdu těžce, já ale byl v té době tak malý, že si skoro na nic nepamatuju. Chození o berlích je tak pro mě naprosto přirozené, nic jiného neznám,“ říká.

Hendikep ho začal naplno trápit ve školním věku, kdy se nemohl s kamarády zúčastňovat sportovních aktivit. Našel si ale jinou zálibu. „Co si pamatuju, tak jsem celé dětství strávil před ČT2, kde jsem se s LEGEM v rukou díval na dokumenty a dokumentární seriály,“ vzpomíná na dětství. A právě v té době se prohloubil jeho zájem o vědu, který mu v dospělosti přinesl i první úspěchy. Za několik let si založil YouTube kanál Vědecké kladivo, kde tvoří videa se zajímavostmi z oblasti medicíny, fyziky nebo třeba informačních technologií, později dokonce vydal stejnojmennou knihu, jejíž pokračování právě chystá. 

Kromě úspěšného profesního života Martin hrdě překonává také fyzické limity, které představují hranici nemožného i pro zdravé jedince. Je totiž prvním tělesně hendikepovaným člověkem, který vystoupal na vrchol Kilimandžára. „Od výšlapu na Kilimandžáro je to zrovna teď třináct let a hodně zajímavé je i to, jak to celé vzniklo. V té době jsem zrovna studoval ve Skotsku sociální vědy, když se mi zdál sen, že jsem vylezl na horu, která má 20 tisíc stop. Podíval jsem se na internet a zjistil, že tolik má Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky. Tak jsem začal trénovat a už za měsíc jsem byl v Africe,“ vypráví.

martin rota, microsoft
Zdroj: Microsoft

Navzdory svému postižení je Martin ve výborné fyzické kondici. Dochází pravidelně na rehabilitace i do posilovny a zajímá se o zdravý životní styl. Díky tomu dokáže zdolávat hory (kromě Kilimandžára vystoupal i na horu Elbrus) a účastnit se extrémních závodů, jako je Spartan Race. Náročné výstupy pro něj paradoxně představují menší překážky než běžné denní činnosti. „Někdy je trochu frustrující vysvětlovat ostatním, co zvládám úplně v pohodě a kdy mám problém. Když se pohybujete o berlích, je trochu výzva přenést si čaj z místnosti do místnosti. Třeba schody nebo kopce mě ale nijak nelimitují kromě toho, že potřebuji o trochu víc kyslíku,“ vysvětluje. Kvůli plánované amputaci druhé nohy bude muset podobné aktivity na nějaký čas přerušit, ale hned po rekonvalescenci se k nim plánuje vrátit.

Aktivní životní styl Martinovi usnadňují moderní technologie. Původně je povoláním programátor, takže technologické vychytávky, které pomáhají hendikepovaným, pečlivě sleduje. Sám nejvíce využívá bluetooth sluchátka, díky nimž může telefonovat i během chůze (musí používat berle, takže nezvládne držet mobil u ucha) a ultralehký Microsoft Surface Laptop„Je tak lehký, že ho v batohu na zádech skoro necítím,“ pochvaluje si. Na jeden vynález, který by mu výrazně ulehčil denní fungování, však ještě čeká. Přál by si chytré brýle, se kterými by mohl číst zprávy a e-maily v pohybu.

Život je hra a Patrik je hráč

Patrik Turánský se narodil bez jedné ruky a kromě svého postižení denně poráží jednoho soupeře za druhým. Na streamovací platformě Twitch ho sleduje více než 40 tisíc sledujících, jak paří Zaklínače III, God of War a další hry. Říká, že gaming a streamování mu pomohly vyrovnat se s hendikepem a emocemi, které přináší. Kromě hraní také sám podporuje lidi se specifickými potřebami a chystá vlastní charitativní akci, kde chce vybrat peníze pro děti s hendikepem.

patrik turanský, microsoft
Zdroj: Microsoft

To, že se Patrik narodil bez ruky, byl šok pro celou rodinu. „Když jsem se na to zpětně ptal mamky, říkala mi, že to s tátou prvně nesli fakt těžce, vůbec tehdy nechápali, jak se to může stát,“ vypráví. Patrikovi však více než jeho pravá ruka scházel pocit, že někam patří. Na základní škole si prošel šikanou a mezi své spolužáky kvůli postižení nezapadal. „Děti jsou děti. Jak je někdo jiný, přicházejí posměšky a občas i útoky. Základka pro mě byla dost těžká,“ vzpomíná na náročné dětství.

Útočiště Patrikovi poskytoval svět počítačových her. „Začal jsem hrát, když jsem byl prcek. Hned v první třídě mi táta přinesl první konzoli, nosil mi ale i různé kazetové hry,“ popisuje počátky své záliby. Při hraní nemusel čelit slovním ani fyzickým útokům. Spoluhráči ani protihráči neřešili, jestli někdo vypadá jinak nebo má jen jednu ruku. 

Koníček se postupně stal zdrojem obživy, který teď Patrikovi zajišťuje streamování. „Nikdy jsem nechtěl být třeba politik nebo kosmonaut, vždycky jsem toužil po tom hrát hry,“ vzpomíná na svůj dětský sen. „Když jsem začal streamovat, rok a půl nikdo nevěděl, že nemám ruku. Tehdy jsem se za to styděl. Pak jsem to ale přestal řešit, lidi to přijali a mně to pomohlo se sebevědomím,“ říká. Při hraní Patrik kvůli znevýhodnění používá adaptivní gamepad od Microsoftu, který zvládne snadno ovládat jednou rukou a pochvaluje si i adaptivní ovladač od Xboxu.

microsoft, gamepad
Zdroj: Microsoft

Snazší život díky technologiím

Martin i Patrik používají k práci každý den notebooky, které mají velké množství funkcionalit usnadňujících jim fungování. Je to například možnost předčítat obsah monitoru, a naopak vytvářet text pomocí zvukového záznamu (Předčítač a Diktování), přepis mluveného slova na text (MS Teams) nebo převod fotografie do podoby, kterou dokáže přečíst digitální vypravěč (Microsoft Lens).

Tyto a další funkce obsahuje i operační systém Windows 11, který lidem s různým typem postižení ulehčuje práci s počítačem. Pomáhat lidem naplňovat potenciál a rozvíjet jejich schopnosti bere Microsoft jako své poslání, proto se spojil se společností Alza, aby společně podpořili neziskovou organizaci EDA, která už více než 30 let pomáhá zrakově postiženým dětem a jejich rodinám. Z každého zařízení s Windows 11, které někdo na Alze koupí do 26. června, věnuje organizaci 150 Kč. V rámci společného projektu proběhne také 16. června livestream na facebookovém profilu společnosti Alza, kde Martin Rota a sluchově postižený olympionik Jakub Nosek promluví tom, jak jim technologie pomáhají v životě.

Celkem pět ambasadorů projektu, včetně Martina a Patrika, jsou důkazem, že i přes tělesné postižení může člověk dokázat velké věci. Přesto potřebují nejen podporu okolí, ale i projektů, jako je tento, aby se mohli posouvat dál v plnění snů. 

Podpořit a koupit windows 11
Domů
Sdílet
Diskuse