Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
12. června 2022 v 16:46
Čas čtení 1:08
Ilona Hobzová

Politici se střetli kvůli manželství stejnopohlavních párů. „Vadí mi to slovo, je to symbol,“ kritizuje návrh poslanec ANO

Politici se střetli kvůli manželství stejnopohlavních párů. „Vadí mi to slovo, je to symbol,“ kritizuje návrh poslanec ANO
Zdroj: Getty Images/Ollie Millington
NEWS LGBTQ+ LIDÉ ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Ostřejší debatu přinesla nedělní Partie Terezie Tománkové.

Ostřejší debatu přinesla nedělní Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima NEWS na téma manželství stejnopohlavních párů. Zatímco všichni přítomní byli pro narovnání práv homosexuálních a heterosexuálních párů, shoda nepanovala na tom, zda by sňatky homosexuálů měly nést název manželství. Proti byl například poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Uvedl, že sám by takový návrh nepodpořil. 

Doporučeno
Lingvistka Valdrová: Generické maskulinum je šedá eminence, která ženy neustále znevýhodňuje (Rozhovor) Lingvistka Valdrová: Generické maskulinum je šedá eminence, která ženy neustále znevýhodňuje (Rozhovor) 10. června 2022 v 7:00

Stejná práva ano, stejný název ne

Nacher by preferoval, kdyby stejnopohlavní páry netrvaly na slovu manželství. „Proč mi vadí to slovo? Je to symbol. Dneska nesmíte říct, kolik existuje pohlaví, je jich 56. Ukrajinská vlajka je taky symbol. Stejně tak je manželství symbol i pro předkladatele tohoto návrhu,“ řekl člen hnutí ANO směrem k předkladatelce návrhu Olze Richterové z České pirátské strany. 

Nachera podpořil také senátor za STAN Zdeněk Hraba: „Já podpořím to, aby partneři v homosexuálních sňatcích měli stejná dědická i majetková práva a stejná práva na informace co se týče zdravotnictví. Ale nepodpořím, aby se to jmenovalo manželství, protože to jsou dvě různé věci,“ uvedl.

Anketa:
Souhlasíš se sňatky lidí stejného pohlaví?
Ano.
Ne.
Ano.
68 %
Ne.
32 %

Olga Richterová oponovala tím, že manželství jako takové se v průběhu historie výrazně změnilo. „Já jsem sama věřící, moji víru formuje úcta k bližnímu a chápu, že lidé můžou mít obavy z tohoto názvu. Manželství se v průběhu dějin vyvíjelo. Žena byla dlouhá staletí majetkem muže. Manželství bývalo velmi odlišnou institucí,“ řekla politička.

Vyjádřil se také bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), podle kterého se poslanci zabývají jen slovíčkařením a spíše kulturní rovinou, než obsahem. „Rozumím oběma pánům, že si pro to heterosexuální manželství chtějí nechat nějaký symbolický artefakt, ale pojďme se vrátit k tomu, co už mělo být legislativně dávno vyřešeno,“ naléhal na ostatní politiky. S tím ale nesouhlasil Nacher, podle kterého podporovatelé návrhu příliš tlačí na pilu a neprosadí takovým způsobem nic.

Domů
Sdílet
Diskuse