Prohlášení o uzavření dohody přišlo jen pár hodin poté, co ruský prezident Vladimir Putin odvolal z funkce ředitele ruské vesmírné agentury.
Ruská vesmírná agentura Roskosmos uzavřela v pátek dohodu s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), na jejímž základě budou moci ruští kosmonauti létat v amerických kosmických lodích výměnou za to, že američtí astronauti budou moci využívat služeb ruských vesmírných raket Sojuz.
„Tato dohoda je v zájmu Ruska i Spojených států a je zaměřena na rozvoj spolupráce v rámci programu (Mezinárodní vesmírné stanice) ISS,“ uvedl Roskosmos v prohlášení. Dodal, že tento krok usnadní průzkum vesmíru pro mírové účely.
„Na zajištění nepřetržitého bezpečného provozu Mezinárodní vesmírné stanice, ochranu životů astronautů a zajištění nepřetržité přítomnosti Spojených států ve vesmíru obnoví NASA integrované posádky na amerických kosmických lodích a ruských (vesmírných raketách) Sojuz,“ napsala NASA.
Dodala, že první vesmírné lety se na základě této dohody uskuteční v září, kdy má americký astronaut Frank Rubio odletět na ISS z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu společně se svými ruskými kolegy Sergejem Prokopjevem a Dmitrijem Petelinem.
Výměnou se ruská kosmonautka Anna Kikinová připojí ke dvěma americkým a jednomu japonskému astronautovi na palubě kosmické lodi SpaceX Crew Dragon, která poletí k orbitální laboratoři z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.
Prohlášení o uzavření předmětné dohody přišlo jen pár hodin poté, co ruský prezident Vladimir Putin v pátek odvolal z funkce ředitele ruské vesmírné agentury Dmitrije Rogozina. V čele Roskomosu jej nahradí dosavadní ruský vicepremiér Jurij Borisov.
Vesmírnou spolupráci mezi Spojenými státy a Ruskem v uplynulých měsících značně ovlivnily sankce uvalené na Moskvu kvůli jejímu vojenskému vpádu na Ukrajinu.