Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda
20. července 2022 v 18:26
Čas čtení 2:01

6 tipů, jak se efektivně chránit před vedrem

Kategorie:
Zajímavosti
Uložit Uložené
6 tipů, jak se efektivně chránit před vedrem
Zdroj: TASR/AP

Opravdu víš, co dělat, aby ti nynější vedro neublížilo? Odborníci z Thomayerovy nemocnice dali dohromady ta nejefektivnější opatření.

Kdo má, zapíná klimatizaci, kdo ne, narychlo sestavuje větráky. Českou republiku, podobně jako celou Evropu, sužuje horká vlna veder, která do konce týdne dosáhnou i více než 34 °C. Každý z nás proto hledá způsoby, jak se efektivně zchladit. Tipy, jak zvládnout vedra, nabízí i odborníci z Thomayerovy nemocnice, které bychom měli dodržovat.

20. června 2023 v 13:00 Čas čtení 5:47 Horko a zvířata: Jak se ve vedrech postarat o domácího mazlíčka Horko a zvířata: Jak se ve vedrech postarat o domácího mazlíčka

Jak se v momentálních vedrech starat o svého domácího mazlíčka, už víš z článku, v němž jsme se na rady ptali veterinářky. Nyní je ale třeba se postarat i o sebe sama. Tipy, jak vedru nepodlehnout, sepsal mluvčí nemocnice Petr Sulek. 

1. Nevystavovat se slunci

Asi tě napadne, že není v pořádku se v takovém počasí, a to nemluvíme pouze o období poledne, vystavovat slunci. To potvrzují i odborníci. Zejména starší lidé nebo lidé se srdečními problémy či krevním tlakem by se mu neměli vystavovat. Platí to i pro malé děti. 

2. Dostatek vlažných tekutin

Lidé mívají často problém s dodržováním pitného režimu. Obvykle pijí málo tekutin, které navíc mohou i organismus dehydratovat. To je třeba změnit. „Je nutné zvýšit příjem vlažných tekutin, zejména vody, neslazených nápojů a zeleného čaje,“ upozorňuje Sulek a dodává, že studená voda má opačný účinek na organismus a tělu příliš nepomůže.

3. Ochrana před sluncem

Bohužel se často stane, že nemůžeme zůstat celý den ve stínu. Když už se pobytu na slunci nevyhneme, je třeba se proti němu správně chránit. Důležitou ochranou jsou například opalovací krémy a nutná je pokrývka hlavy. Nejen pro světloplaché se vyplatí nosit slunečné brýle a také světlé oblečení. Látka tmavého oblečení může světlo pohlcovat a tělo zahřívat.

4. Osvěžení

Vodu už jsme probírali. Ve vedru nám ale může pomoci i jinak a v jiném skupenství, než vnitřně podaná sklenice vody. Organismu například pomáhá, když si namočíme nohy v chladné vodě nebo když si uděláme vlhký obklad. Osvěžit nás může také konzumace vhodného ovoce či radovánky v podobě vodních sportů. Vždy ale musíme v první řadě myslet na svůj zdravotní stav.

5. Větrání a zatemnění

Když je nám doma moc teplo, jsme obvykle zvyklí otevírat okna hezky dokořán, abychom se ochladili a místnost vyvětrali. Nyní se však musíme trochu zamyslet. Pokud je venku k 35 °C, je mnohem moudřejší nechat okna zavřená, pokud nemáme efektivní způsob odvětrávání. A co víc, nejlepší by bylo, kdyby byla místnost zatemněna před slunečními paprsky.


„Pomáhá i klimatizace, ale má smysl ji používat efektivně s ohledem na své zdraví. Dobré je také nezapomínat na běžné ventilátory, které také pomáhají,“ dodal Sulek.

6. Pozor na opalování

Azurově modrá obloha a vysoké teploty přímo lákají k tomu nechat veškeré starosti za sebou, vyběhnout v plavkách k vodě a nechat se zalít slunečními paprsky. Jenže pozor, ve vedrech, jako je toto, se podobné chování nemusí vyplatit, pokud jej přeženeme.

18. června 2024 v 18:20 Čas čtení 4:31 ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People

Nejbezpečnější opalování je pouze v krátkých intervalech na slunci v pozdních odpoledních hodinách. Je nutné během něj dodržovat pitný režim, mazat se kvalitními opalovacími krémy a nosit ochranné prvky, o kterých jsme se zmiňovali výše. Určitě se tedy nevyplatí se jít opalovat unavený, jelikož usnutí na sluníčku s sebou může přinést trvalejší následky.

Domů
Sdílet
Diskuse