První osmičlenná skupina gepardů z Namibie se v divoké přírodě Indie usadí poprvé od roku 1952.
Gepardi se po 70 letech vrací do volné indické přírody, informuje BBC. Osm kočkovitých šelem, které Indie neměla v divočině od roku 1952, přiletí v srpnu z Namibie, kde je jejich světová populace největší. Na převozu, který byl umožněn indickým nejvyšším soudem, pracovaly tamní úřady 2 roky. Své útočiště gepardi najdou v národním parku Kuno ve státě Madhya Pradesh.
Indie pracovala dlouho a tvrdě, aby dokázala gepardy vrátit do divokého přirozeného prostředí. Aby se zvířatům žilo co nejlépe, budou žít v národním parku Kuno, který je pro život gepardů nejlépe uzpůsoben.
Zkázou gepardů v Indii, kteří dokáží vyvinout rychlost až 113 km/h, bylo nejen časté lovení, ale také úbytek přirozeného prostředí a nedostatek jídla. Zánik druhu si v Indii vyčítají i z politických důvodů, je to totiž jediný druh savce, který zde zanikl poté, co Indie získala samostatnost.
Vrácení kočkovitých šelem do přírody proto směřují k datu, kdy Indie oslaví 75 let nezávislosti na britské koruně. „Dokončení 75 slavných let nezávislosti obnovením nejrychlejšího suchozemského vlajkového druhu v Indii, geparda, znovu oživí ekologickou dynamiku krajiny,“ uvedl indický ministr životního prostředí Bhupender Yadav.
Gepard indický byl kočkovitou šelmou, která se v jednu dobu nacházela v pásmu od Arabského poloostrova až po Afghánistán. Volně dnes žije kromě Namibie už jen v Íránu, kde podle tamní vlády přežívá 12 kusů. Gepardi na planetě vymírají; byli klasifikovaní jako ohrožený druh, přičemž celkově by jich na planetě mělo být něco kolem 7000. To chce Indie zvrátit.
„Hlavním cílem projektu reintrodukce gepardů do přírody je vytvořit životaschopnou metapopulaci gepardů v Indii, která jim umožní plnit svou funkční roli špičkového predátora,“ dodal Yadav.