Právní řád je podle ministerstva vnitra nepřehledný a mohlo by se zrušit až několik tisíc zbytečných zákonů a vyhlášek.
Ministerstvo vnitra provedlo analýzu, která měla odhalit, že se v českém právním řádě nachází nejméně 6 700 zbytečných zákonů a vyhlášek. Ty nyní resort navrhuje zrušit, neboť jsou prý nefunkční, nepoužívané a bez právního účinku. „Není možné, abychom ve 21. století měli právní řád zaplevelený tisíci nesmyslnými a nefunkčními zákony,“ míní ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Ministerstvo vnitra vypracovalo analýzu, podle které se v českém právním řádě nachází až sedm tisíc zbytečných zákonů, vyhlášek a nařízení vlády. Formálně jsou však platné, a tak komplikují občanům i úřadům orientaci v právním řádu. Podle resortu vnitra by se tyto nefunkční zákony a vyhlášky měly zrušit.
Resort vnitra připravil v návaznosti na analýzu návrh zákona, který by umožnil zrušení „zbytečných“ zákonů a zpřehlednil by tak český právní řád a snížil administrativní zátěž úřadů.
„Není možné, abychom ve 21. století měli právní řád zaplevelený tisíci nesmyslnými a nefunkčními zákony. Orientace v platné legislativě musí být pro občany i úřady jasná a jednoduchá. Proto navrhujeme takové zákony a vyhlášky zrušit. V našem právním řádu už budou jen ty zákony a vyhlášky, které skutečně platí a mají dopad na život občanů a fungování státu,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Mezi předpisy, které chce resort zrušit, najdeš například zákon rušící celibát učitelek z roku 1919, zákon o opatřeních proti neoprávněnému přechodu státních hranic z roku 1947 nebo zákon o mimořádné dávce z nadměrných přírůstků na majetku ze stejného roku.
Za letošní rok, podle hlasování veřejnosti v anketě Absurdita roku, je nejvíce zbytečným zákonem novela o silničním provozu, která upravila boční odstup při předjíždění cyklisty na 1,5 metru. Podle kritiků se taková vzdálenost těžko odhaduje.