Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Barbora Volfová TASR
28. července 2022 9:23
Čas čtení 1:14

Kim Čong-un pohrozil použitím jaderných zbraní vůči USA a Jižní Koreji

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Kim Čong-un pohrozil použitím jaderných zbraní vůči USA a Jižní Koreji
Zdroj: Unsplash/Thomas Evans

Jeho vyjádření ve čtvrtek zveřejnila severokorejská státní média.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že v případném konfliktu se Spojenými státy a Jižní Koreou je připraven použít i jaderné zbraně. Informuje o tom agentura TASR.


„Naše ozbrojené síly jsou plně připraveny reagovat na jakoukoli krizi; a odstrašující jaderný arzenál naší země je také připraven zmobilizovat svou absolutní sílu – poctivě, přesně a rychle – v souladu se svým posláním,“ prohlásil Kim v projevu k válečným veteránům, předneseném u příležitosti 69. výročí ukončení korejské války.

Přestože korejská válka v letech 1950–53 skončila příměřím, Severní Korea ji prohlašuje za vítězství proti USA. Každoroční oslavy „Dne vítězství“ jsou ve znamení vojenských přehlídek, ohňostrojů a tance.

Víš, že...?
27. července 1953 podepsaly Severní Korea, Čína a Spojené státy dohodu o příměří. Jižní Korea však protestovala proti pokračujícímu dělení Koreje a nesouhlasila s příměřím ani nepodepsala formální mírovou smlouvu. Takže zatímco boje skončily, válka technicky nikdy neskončila.

Americké úřady minulý měsíc varovaly, že Pchjongjang může jaderný test provést kdykoli. Naposledy byl proveden v roce 2017. Pokud bude Severní Korea pokračovat v testování, bude pravděpodobně čelit přísnějším sankcím, včetně opatření zaměřených na omezení jejích schopností kybernetického útoku, uvedl ve středu jihokorejský ministr zahraničí.


Kim přitom obvinil USA a Jižní Koreu, že svou nepřátelskou politikou, démonizací KLDR a společnými vojenskými cvičeními dostávají Korejský poloostrov na pokraj války. Nového jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola označil Kim za „konfrontačního maniaka“ a jeho vládu za spolek „gangsterů“.

28. dubna 2020 8:54 Čas čtení 6:57 Kim Čong-un dostal první auto v 7 letech. Spolužáci na něj vzpomínají jako na introverta, který na ně plival a kopal je Kim Čong-un dostal první auto v 7 letech. Spolužáci na něj vzpomínají jako na introverta, který na ně plival a kopal je

Jun Sok-jol od svého květnového nástupu do funkce posiluje vojenské spojenectví s USA. Zaujal co nejtvrdší kurz vůči Pchojongjangu a jeho jadernému programu, přičemž připouští i možnost preventivních úderů v případě bezprostřední hrozby útoku ze strany Severní Koreje.


Kim varoval, že jakýkoli vojenský úder vůči Severní Koreji by byl nebezpečným sebevražedným činem, který by skončil úplným zničením Jun Sok-jolovy vlády i armády. Vůdcova tvrdá rétorika má posílit vnitřní jednotu severokorejského státu, který se potýká s ekonomickými obtížemi vyvolanými koronavirovou pandemií, důsledky amerických sankcí a špatného řízení země.

Domů
Sdílet
Diskuse