Jeho vyjádření ve čtvrtek zveřejnila severokorejská státní média.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že v případném konfliktu se Spojenými státy a Jižní Koreou je připraven použít i jaderné zbraně. Informuje o tom agentura TASR.
„Naše ozbrojené síly jsou plně připraveny reagovat na jakoukoli krizi; a odstrašující jaderný arzenál naší země je také připraven zmobilizovat svou absolutní sílu – poctivě, přesně a rychle – v souladu se svým posláním,“ prohlásil Kim v projevu k válečným veteránům, předneseném u příležitosti 69. výročí ukončení korejské války.
Přestože korejská válka v letech 1950–53 skončila příměřím, Severní Korea ji prohlašuje za vítězství proti USA. Každoroční oslavy „Dne vítězství“ jsou ve znamení vojenských přehlídek, ohňostrojů a tance.
27. července 1953 podepsaly Severní Korea, Čína a Spojené státy dohodu o příměří. Jižní Korea však protestovala proti pokračujícímu dělení Koreje a nesouhlasila s příměřím ani nepodepsala formální mírovou smlouvu. Takže zatímco boje skončily, válka technicky nikdy neskončila.
Americké úřady minulý měsíc varovaly, že Pchjongjang může jaderný test provést kdykoli. Naposledy byl proveden v roce 2017. Pokud bude Severní Korea pokračovat v testování, bude pravděpodobně čelit přísnějším sankcím, včetně opatření zaměřených na omezení jejích schopností kybernetického útoku, uvedl ve středu jihokorejský ministr zahraničí.
Kim přitom obvinil USA a Jižní Koreu, že svou nepřátelskou politikou, démonizací KLDR a společnými vojenskými cvičeními dostávají Korejský poloostrov na pokraj války. Nového jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola označil Kim za „konfrontačního maniaka“ a jeho vládu za spolek „gangsterů“.
Jun Sok-jol od svého květnového nástupu do funkce posiluje vojenské spojenectví s USA. Zaujal co nejtvrdší kurz vůči Pchojongjangu a jeho jadernému programu, přičemž připouští i možnost preventivních úderů v případě bezprostřední hrozby útoku ze strany Severní Koreje.
Kim varoval, že jakýkoli vojenský úder vůči Severní Koreji by byl nebezpečným sebevražedným činem, který by skončil úplným zničením Jun Sok-jolovy vlády i armády. Vůdcova tvrdá rétorika má posílit vnitřní jednotu severokorejského státu, který se potýká s ekonomickými obtížemi vyvolanými koronavirovou pandemií, důsledky amerických sankcí a špatného řízení země.