Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 30. 11. 2020 svátek má Ondřej

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti - Zahraniční
2
Vojtěch Vanda
28. duben 2020, 8:54
Čas čtení: 6:57
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Kim Čong-un dostal první auto v 7 letech. Spolužáci na něj vzpomínají jako na introverta, který na ně plival a kopal je

Vzhledem ke zprávám, které zpochybňují zdravotní stav Nejvyššího vůdce Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-una, jsme připravili malou rekapitulaci jeho životní poutě.

Vojtěch Vanda
28. duben 2020, 8:54
Čas čtení: 6:57
Kim Čong-un dostal první auto v 7 letech. Spolužáci na něj vzpomínají jako na introverta, který na ně plival a kopal je
Zdroj: TASR/AP
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Ve své zemi je prakticky bohem. Do dnešních dnů ovládal Nejvyšší vůdce Kim Čong-un, jak jej titulují v Severní Koreji, skoro šestadvacetimilionový národ mávnutím ruky. Kult osobnosti, na kterém nyní stojí celá ideologie země, však vychází z osobnosti jeho děda a spoluzakladatele Korejské lidově demokratické republiky Kim Ir-sena, na nějž se historicky nejmladší hlava státu na světě snažila navázat.

 

Do spekulací o smrti Kim Čong-una z posledních dní žil celý svět v přesvědčení, že nynější vládce země na severu korejského poloostrova ještě zanechá pořádnou stopu v historii jedné z nejzbídačenějších „republik“ světa. O jeho minulosti se ale mnoho do nedávna nevědělo.

 

Avšak co se týká jeho života, díky knize „The Great Successor“ od vedoucí kanceláře The Washington Post v Pekingu Anny Fifield, může veřejnost minimálně nahlédnout do brzkých let Kim Čong-una. Pojďme si tedy připomenout, jak se rodila osobnost pokračovatele nejznámější diktátorské rodiny.

 

Hraček víc než v hračkářství

Narodil se synu „věčného prezidenta“ Kim Ir-sena Kim Čong-ilovi a jeho milence, tanečnici Ko Jong-hui. Podle webu Business Insider není jisté, kdy přesně se to ale stalo. Severokorejské úřady označují za oficiální datum den 8. ledna 1982, s rokem si ale není svět úplně jistý.

 

 

Je možné, že kvůli propagandistickým důvodům mu byly přidány jeden či možná až dva roky. Důvod byl jednoduchý: v roce 1982 si Severní Korea připomínala čtyřicet let od narození jeho otce, a sedmdesát let od narození nedotknutelného děda. Když ale ministerstvo financí Spojených států uvalilo sankci na nynějšího leadera Severní Koreje, v dokumentu stálo jako oficiální datum narození den 8. ledna 1984.

 

 

Když mladý Kim přišel na svět, stále vládl jeho děda. Velký vůdce, jehož nástupcem byl jeho otec. Nebylo tak vůbec jasné, kdy a jestli vůbec se dostane k moci. Nehledě na tuto situaci, Kim Čong-un, jak píše The Mirror, měl dětství, oproti svým živořícím vrstevníkům, jako v bavlnce. Jeho první auto mu bylo údajně věnováno v sedmi letech, dárků a hraček dostával nepočítaně a měl dospělé sluhy. A jak nastal čas, po základní škole nastoupil do školy v Evropě.

 

Syn velvyslance ve Švýcarsku

Každopádně přeprava přímého potomka Věčného prezidenta nebyla jen tak. Kim Čong-unův příjezd do Švýcarska se neobešel bez nutných bezpečnostních opatření. V zemi Helvetského kříže vystupoval jako syn pracovníka velvyslanectví Severní Koreje Pak-Un, a jeho rodinu mu hráli teta Ko Jong-suk se strýcem Ri Gangem a jejich tři děti.

 

Budoucí vůdce navštěvoval mezinárodní školu Liebefeld-Steinholzi v Liebefeldu na předměstí Bernu, kde se mluvilo primárně anglicky. Ve škole, kde byla politická témata mezi studenty tabuizována, se Kim Čong-un profiloval, podle výpovědí některých spolužáků, jako tichý student, jenž ale nepostrádal smysl pro humor. Prý všude chodil se starším chlapcem, o kterém se později zjistilo, že měl být jeho osobním ochráncem.

 

 

V knize od Fifield je severokorejský vůdce zachycen jako introvertní žák, který se vyhýbal dívkám, a který nerad odpovídal učitelům na otázky, jelikož se styděl a dělala mu problém němčina. Některé spolužáky prý kopal a dokonce na ně plival

 

Článek můžeš dočíst jen s aktivním REFRESHER+
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
3
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.