Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
28. dubna 2020 8:54
Čas čtení 6:57
Vojtěch Vanda

Kim Čong-un dostal první auto v 7 letech. Spolužáci na něj vzpomínají jako na introverta, který na ně plival a kopal je

Kim Čong-un dostal první auto v 7 letech. Spolužáci na něj vzpomínají jako na introverta, který na ně plival a kopal je
Zdroj: TASR/AP
ZAJÍMAVOSTI SEVERNÍ KOREA
Uložit Uložené

Vzhledem ke zprávám, které zpochybňují zdravotní stav Nejvyššího vůdce Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-una, jsme připravili malou rekapitulaci jeho životní poutě.

Ve své zemi je prakticky bohem. Do dnešních dnů ovládal Nejvyšší vůdce Kim Čong-un, jak jej titulují v Severní Koreji, skoro šestadvacetimilionový národ mávnutím ruky. Kult osobnosti, na kterém nyní stojí celá ideologie země, však vychází z osobnosti jeho děda a spoluzakladatele Korejské lidově demokratické republiky Kim Ir-sena, na nějž se historicky nejmladší hlava státu na světě snažila navázat.

Do spekulací o smrti Kim Čong-una z posledních dní žil celý svět v přesvědčení, že nynější vládce země na severu korejského poloostrova ještě zanechá pořádnou stopu v historii jedné z nejzbídačenějších „republik“ světa. O jeho minulosti se ale mnoho do nedávna nevědělo.

Avšak co se týká jeho života, díky knize „The Great Successor“ od vedoucí kanceláře The Washington Post v Pekingu Anny Fifield, může veřejnost minimálně nahlédnout do brzkých let Kim Čong-una. Pojďme si tedy připomenout, jak se rodila osobnost pokračovatele nejznámější diktátorské rodiny.

Doporučeno
Je vůdce KLDR Kim Čong-un mrtvý? Tvrdí to několik zpravodajských zdrojů Je vůdce KLDR Kim Čong-un mrtvý? Tvrdí to několik zpravodajských zdrojů 26. dubna 2020 23:59

Hraček víc než v hračkářství

Narodil se synu „věčného prezidenta“ Kim Ir-sena Kim Čong-ilovi a jeho milence, tanečnici Ko Jong-hui. Podle webu Business Insider není jisté, kdy přesně se to ale stalo. Severokorejské úřady označují za oficiální datum den 8. ledna 1982, s rokem si ale není svět úplně jistý.

Je možné, že kvůli propagandistickým důvodům mu byly přidány jeden či možná až dva roky. Důvod byl jednoduchý: v roce 1982 si Severní Korea připomínala čtyřicet let od narození jeho otce, a sedmdesát let od narození nedotknutelného děda. Když ale ministerstvo financí Spojených států uvalilo sankci na nynějšího leadera Severní Koreje, v dokumentu stálo jako oficiální datum narození den 8. ledna 1984.

Když mladý Kim přišel na svět, stále vládl jeho děda. Velký vůdce, jehož nástupcem byl jeho otec. Nebylo tak vůbec jasné, kdy a jestli vůbec se dostane k moci. Nehledě na tuto situaci, Kim Čong-un, jak píše The Mirror, měl dětství, oproti svým živořícím vrstevníkům, jako v bavlnce. Jeho první auto mu bylo údajně věnováno v sedmi letech, dárků a hraček dostával nepočítaně a měl dospělé sluhy. A jak nastal čas, po základní škole nastoupil do školy v Evropě.

Doporučeno
Pokusili jsme se dostat k hranicím Severní Koreje. Cesta vedla přes zapomenutý region na konci světa (Část 3.) Pokusili jsme se dostat k hranicím Severní Koreje. Cesta vedla přes zapomenutý region na konci světa (Část 3.) 10. listopadu 2019 10:16

Syn velvyslance ve Švýcarsku

Každopádně přeprava přímého potomka Věčného prezidenta nebyla jen tak. Kim Čong-unův příjezd do Švýcarska se neobešel bez nutných bezpečnostních opatření. V zemi Helvetského kříže vystupoval jako syn pracovníka velvyslanectví Severní Koreje Pak-Un, a jeho rodinu mu hráli teta Ko Jong-suk se strýcem Ri Gangem a jejich tři děti.

Budoucí vůdce navštěvoval mezinárodní školu Liebefeld-Steinholzi v Liebefeldu na předměstí Bernu, kde se mluvilo primárně anglicky. Ve škole, kde byla politická témata mezi studenty tabuizována, se Kim Čong-un profiloval, podle výpovědí některých spolužáků, jako tichý student, jenž ale nepostrádal smysl pro humor. Prý všude chodil se starším chlapcem, o kterém se později zjistilo, že měl být jeho osobním ochráncem.

V knize od Fifield je severokorejský vůdce zachycen jako introvertní žák, který se vyhýbal dívkám, a který nerad odpovídal učitelům na otázky, jelikož se styděl a dělala mu problém němčina. Některé spolužáky prý kopal a dokonce na ně plival

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 83888 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Domů
  Sdílet
  Diskuse