Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 3. 6. 2020 svátek má Tamara, Kevin

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
4
Adam Smeták
25. červen 2019, 15:36
Čas čtení: 23:09
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Nina Špitálníková: V Severní Koreji mě zadržela tajná policie. Popravuje se tam na náměstí před očima dětí

Nina je odbornice na Koreu. Obě země navštívila několikrát, napsala o tom knihu a přivezla si unikátní zážitky.

Adam Smeták
25. červen 2019, 15:36
Čas čtení: 23:09
Nina Špitálníková: V Severní Koreji mě zadržela tajná policie. Popravuje se tam na náměstí před očima dětí
Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Koreanistka a spisovatelka Nina Špitálníková strávila dva měsíce v Severní Koreji. Pravděpodobně jako jediný student na světě strávila v diktátorském režimu dynastie Kimů dva studijní pobyty. Její zážitek byl unikátní i v tom, že se do země podívala poprvé za režimu Kim Čong-ila a podruhé za Kim Čong-una.

 

V článku se dozvíš: 

 • proč se Severní Koreji vyplatí příliv turistů;
 • jak Nina studovala na vysoké škole bez studentů;
 • jak rozpoznávala tajné agenty, kteří ji neustále sledovali;
 • jak funguje v Severní Koreji systém kast;
 • proč se chtěla do KLDR vrátit i po třetí a proč jí to nebylo umožněno;
 • proč ze Severní Koreji utíkají hlavně ženy;
 • jak v zemi funguje černý trh a proč je tolerovaný;
 • proč ženy v Pchjongjangu nesmí jezdit na kole;
 • jak Nina propašovala do KLDR léky a potraviny;
 • jak probíhal výslech, který musela podstoupit;
 • jaké fámy o KLDR nejsou pravda;
 • jak žijí běžní Severokorejci;
 • jak se Nina dostala k japonské bondáži shibari, a co pro ni znamená;
 • jak může být svazování nebezpečné;
 • co je na tom lákavého.

 

O svých zkušenostech napsala knihu Mezi dvěma Kimy a v současnosti kromě přednášek a rozhovorů pracuje se severokorejskými uprchlíky. O životě v Severní Koreji, svém zadržení tajnou policií, ale i o své zálibě v japonské bondagi si s námi popovídala v obsáhlém a upřímném rozhovoru.

 

Nina Špitálníková: V Severní Koreji mě zadržela tajná policie. Popravuje se tam na náměstí před očima dětí

 

Co si myslíš o turismu v Severní Koreji?

Upřímně, moc to nepodporuju. Turistu to stojí strašně moc peněz a za těch 4 až 5 dní, co tam je, vidí jen to, co mu připraví severokorejský režim. Vždycky režim něco připraví, aby to vypadalo opravdicky, aby měl turista pocit, že viděl něco zakázaného. Ale vše je ve skutečnosti hlídané a připravené. Připadá mi to stejné, jako by se člověk jel podívat do zoo. Jen místo zvířat tam jsou Severokorejci. Proto mi turismus nepřipadá úplně vůči Severokorejcům uctivý.

 

Jak se turismus vyplatí režimu?

Režimu se to vyplatí hrozně, protože všechny peníze, které zaplatíš za ten zájezd, jdou přímo Korejské straně práce, která si s tím může naložit, jak chce.

 

Kolik Čechů se do Severní Koreje dostalo na studijní pobyt?

Je nás hrozně málo. Přede mnou tam byli dva kluci na půlroční pobyt. Pak jsem třikrát žádala já a nikdy mi to Severokorejci nedali, až v roce 2011. Tehdy jsem tam jela s kolegyní a podruhé jsme tam byli ve třech, takže nás dohromady bylo po pádu komunismu šest. A od doby, kdy jsem tam byla naposledy, už tam nikoho nepustili. Takže to byla strašná náhoda a štěstí. 

  

Proč sis pro svůj studijní pobyt zvolila zrovna Severní Koreu?

Na Filozofické fakultě jsem studovala koreanistiku a profesoři mi pořád dávali seminárky na téma Severní Korea. Tak jsem u toho zůstala a začala jsem se věnovat severokorejské propagandě. A přišlo mi, že když se tam nepodívám, tak to plně nepochopím. Potřebovala jsem to prožít.

 

Jakým stylem tam probíhala výuka?

Měli jsme studium od pondělí do soboty. Vždy to byly dvě hodiny. První měla být gramatika a druhá měla být četba ideologických textů. Ve finále se tenhle rámec udržoval prvních pár dní, a pak si s námi už jen povídali. Zajímalo je, jak se máme v Čechách a já se zase ptala na to, jak se mají v Severní Koreji, na jejich každodenní život a rodinné záležitosti. 

 

Co jsi tam tedy původně jela studovat?

Korejštinu. 

 

V KLDR je i katedra bohemistiky. Jak se tam dostala a jaký mají Severokorejci vztah k Česku?

Ještě za komunismu bylo Československo třetím největším podporovatelem Severní Koreje za Čínou a Sovětským svazem. U nás dokonce po válce v 50. letech studovalo hrozně severokorejských dětí. Velký počet Severokorejců tak má přímou zkušenost s Československem. My jsme se na té bohemistice byli podívat 14. srpna na státní svátek a oni museli chudáky studenty nahnat do školy, protože v té době byly zrušené vysoké a střední školy. Bylo tam nějakých sedm nebo osm studentů, kteří uměli strašně dobře česky, přestože polovinu studia trávili na poli nebo rozkládáním kalašnikova a podobně. Studium je tam privilegium, tak si ho váží víc než my.

 

Jak moc velkou volnost jsi měla?

Oficiálně jsme měli volný pohyb a nemuseli jsme mít průvodce. Teoreticky jsme tedy mohly jít, kam jsme chtěly. Jenže všude byla tajná policie, která tě pořád šmíruje. Jeden den nás pustili uličkou a nic se nestalo a druhý den nám řekli, že od teď dál nesmíme, a nic jsi s tím neudělal. Viděly jsme spoustu věcí, kam by se turista nedostal, ale ta buzerace od státu byla každodenní.

 

Nina Špitálníková: V Severní Koreji mě zadržela tajná policie. Popravuje se tam na náměstí před očima dětí

 

Jak jsi poznala, že je někdo příslušník tajné policie?

V tom roce 2011 ještě neměli mobily. Takže jdeš po ulici a za tebou jsou tři týpci, kteří mají zlaté hodinky a kožené boty, což je známka toho, že jsou z vyšší třídy. Jsou všude s tebou a ty se s nimi časem začneš po čase i bavit. Bylo mi jich líto, ale museli s námi chodit všude. A všude jsou tajný odposlechy. Jsi pořád sledovanej. 

 

Vysokoškolští studenti v KLDR jsou příslušníci vyšší třídy?

Jo. Obzvláště na Kim Ir-senově univerzitě. To je nejprestižnější univerzita v Severní Koreji a tam se dostanou jen ti, kteří mají dobrej songbun. To je sociální status, který se uděluje hned po narození. Už v tom momentě máš určeno, zda půjdeš na vysokou, nebo na vojnu. A vojna v Severní Koreji pro muže trvá od 10 do 14 let. Ta univerzita je navíc v Pchjongjangu, kde žije jen ta nejvyšší třída. Běžný Severokorejec, který by chtěl Pchjongjang byť jen navštívit, potřebuje povolení od ministerstva vnitra. Je to takový stát ve státě.

 

Kolik kast je v Severní Koreji?

Je jich 52. Ale těch základních je pět nebo šest. A z té kasty není moc reálné se vymanit. Existují jen tři způsoby, jak se z ní dostat. Třeba, když někde začne hořet a ty zachráníš portrét velkého vůdce a třeba u toho zemřeš. Tvoje rodina pak, díky tomu, že jsi obětoval život, dostane vyšší kastu. Další způsob je, když se bavíš s velkým vůdcem déle než 20 minut. U třetího způsobu je úsměvné, jak o něm spekulují západní média. Když je někde velký vůdce, tak všichni jsou hrozně šťastní a pláčou a tady se píše, že je to podplacené, ale oni, když jsou na fotce s velkým vůdcem, tak se za to jejich rodina dostane v kastovním systému výše. Oni jsou šťastní upřímně. 

 

Jak se mohou ty kasty prolínat? Mohou se třeba mezi sebou lidé z různých kast brát?

To by nefungovalo. V Severní Koreji fungují dohazovačky, které iniciují sňatky. S kastama souvisí i příděly jídla a vlastně všechno. Svobodný výběr partnera tam úplně není. Možná v těch nižších třídách. Ale je to spíš takový kolorit korejského poloostrova. Podobně to fungovalo ještě relativně nedávno i v Jižní Koreji. 

 

A není takovéhle třídní dělení naprostým popřením základní myšlenky komunismu?

No jasně. Přijde mi, že tam je popření komunismu ve všem. 

 

Nina Špitálníková: V Severní Koreji mě zadržela tajná policie. Popravuje se tam na náměstí před očima dětí

 

Proč ses po dvou exkurzích chtěla do Severní Koreje vrátit?

Chtěla jsem dodělat výzkum, to byla jedna věc. Byla jsem tam v roce 2011 za Kim Čong-ila, pak v roce 2012, kdy byl Kim Čong-un u moci nějakých 8 měsíců. A chtěla jsem se tam po dvou letech vrátit, abych viděla, jak se to posunulo. Navíc, Severní Korea je tak strašně zvláštní, že kdokoli tam přijede, tak si to tam nějakým způsobem zamiluje. To je tak strašně bizarní stát, že vždy, když jsem tam přijela, připadala jsem si jako komiksová hrdinka. Tam řešíš základní věci jako příděly jídla, zatímco tady pořád nad něčím musíš přemýšlet. Když ti vezmou svobodu, zjistíš, že je všechno daný a ve finále strašně jednoduchý. Je tam takový zvláštní mindset. Navíc mám hrozně ráda Korejce a jezdím často i do Jižní Koreji.

 

Třetí vízum ti stopli kvůli spolupráci se severokorejskými uprchlíky. Jak probíhala?

Ono není úplně určený, na základě čeho to stopli. Severokorejci mi dali vízum, a pak ho najednou dva týdny před odletem stopli. Já v té době vůbec nedávala rozhovory, takže si myslím, že to bylo kvůli tomu. Teď dělám s uprchlíky výzkum na každodennost. Jak vypadal jejich život, jakým způsobem utíkali od disciplinace. Jestli si doma odepnuli odznáček, který mají povinný nosit, a podobné maličkosti. Já se s nimi kontaktuji, dělám s nimi rozhovor a teď z toho dělám výzkum. Jsou rozesetí po celém světě od Jižní Koreje přes Čínu, Laos, Velkou Británii a Ameriku, takže je to pořád takové hledání a hrozně mě to baví a naplňuje.

 

Jaké jsou příběhy severokorejských uprchlíků?

Zajímavé je, že nejčastějším prototypem uprchlíka je žena. Je jich tak 70 %. Navíc, ti lidé, kteří uprchnou, se nemají v Severní Koreji úplně špatně. Převod přes hranice je docela drahá záležitost. Stojí od 7 do 10 tisíc euro, což člověk nemá, protože průměrný plat v Severní Koreji jsou 2 eura. Takže velká část uprchlíků jsou veksláci. Ty příběhy, které známe z médií, že někdo uprchl z koncentračního tábora, většinou nejsou pravda. To není moc možné. Ti lidé, kteří utekli, se tam neměli tak špatně a buď se chtěli mít ještě líp, nebo si uvědomovali, že by je mohl čekat nějaký problém. Teď každý z nich tvrdí, že chtěl bojovat za svobodu, ale když se s nimi osobně bavíš, zjistíš, že u velké části byl důvod ekonomický. Což je taky legitimní. Další věc je, že uprchlíci po sobě zanechají rodinu, která za to pak má tresty, které jsou občas fatální. 

  

Nina Špitálníková: V Severní Koreji mě zadržela tajná policie. Popravuje se tam na náměstí před očima dětí

 

Proč tvoří většinu uprchlíků ženy?

Ženy mají kratší pracovní dobu než muži. A to docela o dost. Ženy mají 6 hodin, pokud mají více jak 3 děti. Když mají méně než 3 děti, tak mají 8 hodin. Muži mají pracovní dobu od deseti do třinácti hodin. Takže ony ty ženy mohou zbytek času být na černým trhu a kšeftovat. To je strašná výhoda. A když je ta žena šikovná, tak si vydělá fakt dost peněz. Severokorejský režim navíc před pár lety udělal výjimku, že si můžeš koupit od státu právo být nezaměstnaný. A ty ženy si ho koupí a tím pádem mohou kšeftovat ještě víc. 

 

Takže severokorejskou třídu tvoří převážně ženy?

Ano. Za Kim Čong-ila to tak nebylo, protože se snažil černý trh udusat. Až Kim Čong-un ho začal tolerovat. Hrozí za to pořád tresty, pořád to není legální, ale když nejseš proti režimu, tak už tě policie nechá být. 

 

Jakou formu má černý trh? Probíhá na ulici před zraky všech?

Na ulici. Když jsme tam přijeli poprvé, tak vždycky ty babičky musely všechno spakovat a utíkat, protože s námi šla tajná policie. A za Kim Čong-una už si tam mohli lidi normálně kupovat věci. Černej trh je úplně všude. Jsou místa, kde si může koupit třeba časopisy nebo cigára, v jiných místech je zase jídlo. Docela rychle se naučíš, kde co sehnat. 

 

Článek můžeš dočíst jen s aktivním REFRESHER+
VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 99.00 Kč měsíčně

Co se dozvíš po odemknutí?

 • proč většinu uprchlíků z KLDR tvoří ženy;
 • jak v Severní Koreji funguje černý trh;
 • proč nesmí ženy v Pchjongjangu jezdit na kole;
 • jak se Nině podařilo propašovat do KLDR potraviny a léky;
 • jak ji zadržela tajná policie a několik hodin vyslýchala;
 • jak se změnila nálada v zemi po nástupu Kim Čong-una;
 • které fámy o KLDR nejsou pravda;
 • jak vypadá život běžného Severokorejce;
 • jakým způsobem Nina spolupracuje se severokorejskými uprchlíky;
 • co si ze Severní Koreji odvezla domů;
 • jak se Nina dostala k japonské bondáži shibari, a co pro ni znamená;
 • jak může být svazování nebezpečné;
 • co je na tom lákavého.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
26
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.