Nina je odbornice na Koreu. Obě země navštívila několikrát, napsala o tom knihu a přivezla si unikátní zážitky.
Koreanistka a spisovatelka Nina Špitálníková strávila dva měsíce v Severní Koreji. Pravděpodobně jako jediný student na světě strávila v diktátorském režimu dynastie Kimů dva studijní pobyty. Její zážitek byl unikátní i v tom, že se do země podívala poprvé za režimu Kim Čong-ila a podruhé za Kim Čong-una.
V článku se dozvíš:
- proč se Severní Koreji vyplatí příliv turistů;
- jak Nina studovala na vysoké škole bez studentů;
- jak rozpoznávala tajné agenty, kteří ji neustále sledovali;
- jak funguje v Severní Koreji systém kast;
- proč se chtěla do KLDR vrátit i po třetí a proč jí to nebylo umožněno;
- proč ze Severní Koreji utíkají hlavně ženy;
- jak v zemi funguje černý trh a proč je tolerovaný;
- proč ženy v Pchjongjangu nesmí jezdit na kole;
- jak Nina propašovala do KLDR léky a potraviny;
- jak probíhal výslech, který musela podstoupit;
- jaké fámy o KLDR nejsou pravda;
- jak žijí běžní Severokorejci;
- jak se Nina dostala k japonské bondáži shibari, a co pro ni znamená;
- jak může být svazování nebezpečné;
- co je na tom lákavého.
O svých zkušenostech napsala knihu Mezi dvěma Kimy a v současnosti kromě přednášek a rozhovorů pracuje se severokorejskými uprchlíky. O životě v Severní Koreji, svém zadržení tajnou policií, ale i o své zálibě v japonské bondagi si s námi popovídala v obsáhlém a upřímném rozhovoru.

Co si myslíš o turismu v Severní Koreji?
Upřímně, moc to nepodporuju. Turistu to stojí strašně moc peněz a za těch 4 až 5 dní, co tam je, vidí jen to, co mu připraví severokorejský režim. Vždycky režim něco připraví, aby to vypadalo opravdicky, aby měl turista pocit, že viděl něco zakázaného. Ale vše je ve skutečnosti hlídané a připravené. Připadá mi to stejné, jako by se člověk jel podívat do zoo. Jen místo zvířat tam jsou Severokorejci. Proto mi turismus nepřipadá úplně vůči Severokorejcům uctivý.
Jak se turismus vyplatí režimu?
Režimu se to vyplatí hrozně, protože všechny peníze, které zaplatíš za ten zájezd, jdou přímo Korejské straně práce, která si s tím může naložit, jak chce.
Kolik Čechů se do Severní Koreje dostalo na studijní pobyt?
Je nás hrozně málo. Přede mnou tam byli dva kluci na půlroční pobyt. Pak jsem třikrát žádala já a nikdy mi to Severokorejci nedali, až v roce 2011. Tehdy jsem tam jela s kolegyní a podruhé jsme tam byli ve třech, takže nás dohromady bylo po pádu komunismu šest. A od doby, kdy jsem tam byla naposledy, už tam nikoho nepustili. Takže to byla strašná náhoda a štěstí.
Proč sis pro svůj studijní pobyt zvolila zrovna Severní Koreu?
Na Filozofické fakultě jsem studovala koreanistiku a profesoři mi pořád dávali seminárky na téma Severní Korea. Tak jsem u toho zůstala a začala jsem se věnovat severokorejské propagandě. A přišlo mi, že když se tam nepodívám, tak to plně nepochopím. Potřebovala jsem to prožít.
Jakým stylem tam probíhala výuka?