Jaký je skutečný stav v zemi?
Novým druhem koronaviru nebyla na území KLDR nakažena žádná osoba. Alespoň to tvrdí ředitel místního antiepidemického ústavu Pak Mjong-su. Severní Korea by tak byla jakýmsi zázračným místem nacházejícím se mezi Čínou a Jižní Koreou, které koronavirus SARS-CoV-2 nezasáhl. Toto neskutečně znějící tvrzení jsou ale zpochybňována.
Pro těžko dostupné informace ze Severní Koreje jsme kontaktovali koreanistku Ninu Špitálníkovou, která v diktátorském režimu strávila dva studijní pobyty a o svých zkušenostech napsala knihu Mezi dvěma Kimy (diktátor Kim Čong-il a Kim Čong-un). Náš starší rozhovor s Ninou si můžeš přečíst zde.
V tomto rozhovoru se budeme věnovat především dopadu koronaviru na KLDR. Jaká opatření zavedl režim Kim Čong-una? Informují severokorejská média své občany o koronaviru dostatečným způsobem? A mohl by tamní odboj využít kritickou situaci v zemi ve svůj prospěch?
- Zda jsou zprávy o popravených občanech s koronavirem pravdivé
- Jak se KLDR postavila k nošení ochranných roušek
- Jaká opatření se týkají nejstarších a nejmladších Severokorejců
- Proč je možné, že se žáci nebudou vzdělávat, ale půjdou pracovat
Určitě jste na internetu zaznamenala zprávy o údajných popravách pacientů nakažených koronavirem, které mají být prováděny v KLDR. Jde o klasický hoax, nebo můžete potvrdit pravdivost této informace?
Tyto zprávy nejsou podložené žádnými relevantními daty. Takže je to jen spekulace.
Nacházejí se tam stále Češi či Slováci, nebo se museli všichni vrátit domů?
Nemám žádné zprávy o tom, zda zaměstnanci ambasády zůstaly v KLDR, nebo se vrátili do domovské země.
Vyzývá diktátor Kim Čong-un obyvatele k nošení ochranných roušek, případně je přikázáno jejich nošení, nebo to zatím v zemi neřeší?
Nošení ochranných roušek občany KLDR patří mezi nařízení, která zavedla vláda. Avšak cizinci mají nošení roušek pouze doporučené.
Několik tisíc vojáků muselo podstoupit povinnou karanténu a zařízení, ve kterých se měli vojáci nacházet, byla uzavřena a následně dezinfikována.
Jak se KLDR podle státních médií postavila k boji proti koronaviru?
Severokorejská vláda zavedla několik opatření na více úrovních, která začala už 21. ledna. Nejprve se začalo omezením letů a následně došlo k úplnému uzavření hranic. Podle státních médií zůstanou hranice zavřené až do doby, kdy nebude situace v zahraničí stabilizovaná a koronavirus potlačen.
Jaká pravidla tedy musí občané aktuálně dodržovat?
Musí povinně nosit ochranné roušky, nemohou se shromažďovat na veřejných prostranstvích či v restauracích. Vláda kromě toho uzavřela některá rekreační zařízení. V povinné karanténě musí být nejmladší a nejstarší občané KLDR. Blížící se zasedání Nejvyššího lidového shromáždění je zkráceno. Vláda dále omezila cestování po zemi. Tato oblast ale byla již dříve velmi tvrdě regulována a k výjezdu mimo vesnici či město potřeboval občan několik povolení.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jakým způsobem se opatření dotkla i vyšší kasty občanů
- O uniklé zprávě, podle níž mělo na hranicích s Čínou zemřít téměř 200 vojáků
- Zda by mohlo dojít během pandemie ke státnímu převratu
- Jak je na tom severokorejské zdravotnictví a zda mají dostatek ochranných roušek