Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jaký je skutečný stav v zemi?
Novým druhem koronaviru nebyla na území KLDR nakažena žádná osoba. Alespoň to tvrdí ředitel místního antiepidemického ústavu Pak Mjong-su. Severní Korea by tak byla jakýmsi zázračným místem nacházejícím se mezi Čínou a Jižní Koreou, které koronavirus SARS-CoV-2 nezasáhl. Toto neskutečně znějící tvrzení jsou ale zpochybňována.
Pro těžko dostupné informace ze Severní Koreje jsme kontaktovali koreanistku Ninu Špitálníkovou, která v diktátorském režimu strávila dva studijní pobyty a o svých zkušenostech napsala knihu Mezi dvěma Kimy (diktátor Kim Čong-il a Kim Čong-un). Náš starší rozhovor s Ninou si můžeš přečíst zde.
V tomto rozhovoru se budeme věnovat především dopadu koronaviru na KLDR. Jaká opatření zavedl režim Kim Čong-una? Informují severokorejská média své občany o koronaviru dostatečným způsobem? A mohl by tamní odboj využít kritickou situaci v zemi ve svůj prospěch?
V tomto článku si přečteš:
Zda jsou zprávy o popravených občanech s koronavirem pravdivé
Jak se KLDR postavila k nošení ochranných roušek
Jaká opatření se týkají nejstarších a nejmladších Severokorejců
Proč je možné, že se žáci nebudou vzdělávat, ale půjdou pracovat
Určitě jste na internetu zaznamenala zprávy o údajných popravách pacientů nakažených koronavirem, které mají být prováděny v KLDR. Jde o klasický hoax, nebo můžete potvrdit pravdivost této informace?
Tyto zprávy nejsou podložené žádnými relevantními daty. Takže je to jen spekulace.
Nacházejí se tam stále Češi či Slováci, nebo se museli všichni vrátit domů?
Nemám žádné zprávy o tom, zda zaměstnanci ambasády zůstaly v KLDR, nebo se vrátili do domovské země.
Vyzývá diktátor Kim Čong-un obyvatele k nošení ochranných roušek, případně je přikázáno jejich nošení, nebo to zatím v zemi neřeší?
Nošení ochranných roušek občany KLDR patří mezi nařízení, která zavedla vláda. Avšak cizinci mají nošení roušek pouze doporučené.
Několik tisíc vojáků muselo podstoupit povinnou karanténu a zařízení, ve kterých se měli vojáci nacházet, byla uzavřena a následně dezinfikována.
Jak se KLDR podle státních médií postavila k boji proti koronaviru?
Severokorejská vláda zavedla několik opatření na více úrovních, která začala už 21. ledna. Nejprve se začalo omezením letů a následně došlo k úplnému uzavření hranic. Podle státních médií zůstanou hranice zavřené až do doby, kdy nebude situace v zahraničí stabilizovaná a koronavirus potlačen.
Jaká pravidla tedy musí občané aktuálně dodržovat?
Musí povinně nosit ochranné roušky, nemohou se shromažďovat na veřejných prostranstvích či v restauracích. Vláda kromě toho uzavřela některá rekreační zařízení. V povinné karanténě musí být nejmladší a nejstarší občané KLDR. Blížící se zasedání Nejvyššího lidového shromáždění je zkráceno. Vláda dále omezila cestování po zemi. Tato oblast ale byla již dříve velmi tvrdě regulována a k výjezdu mimo vesnici či město potřeboval občan několik povolení.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jakým způsobem se opatření dotkla i vyšší kasty občanů
O uniklé zprávě, podle níž mělo na hranicích s Čínou zemřít téměř 200 vojáků
Zda by mohlo dojít během pandemie ke státnímu převratu
Jak je na tom severokorejské zdravotnictví a zda mají dostatek ochranných roušek
Pro cizince platilo omezení pohybu či povinná karanténa. Tato opatření ale vláda 2. dubna zrušila. V protokolu ministerstva zahraničí KLDR se uvádí, že cizinci mohou v současné době opět navštěvovat všechny hlavní obchody, restaurace a trh. Severokorejská vláda je však vyzvala, aby až do zrušení nouzového stavu nosili ochranné roušky.
Jak je na tom v současnosti tamní školství a jakým způsobem probíhá domácí vzdělávání?
Výuka na školách je oficiálně pozastavena, ještě ale nebylo zveřejněno, zda ji v průběhu dubna znovu spustí, nebo ne. V zemi nefunguje internet a počítač má jen velmi, ale velmi malé procento lidí. Proto předpokládám, že je vzdělávání zcela pozastaveno. Pro Severokorejce to ale není nic nového. Pokud stát nezvládá určitou krizi, zruší se výuka a studenti se povolají do práce. Dělají pak například na stavbách či na polích. Zkrátka všude, kde jich je potřeba.
Stav zdravotnictví v KLDR je katastrofální. Chybí jim základní zdravotnický materiál – dezinfekční prostředky, roušky, sterilizované jehly, základní léky.
Dalo by se říci, že jsou obyvatelé pravidelně tak omezováni, že budou případnou karanténu vnímat jako něco zcela běžného?
Severokorejci jsou pravidelně omezováni na mnoha úrovních, ale i pro ně je takový stav novinkou. Nejsou zvyklí na to, aby nosili roušky, které jim ani vláda nedodává. Pro nižší vrstvy obyvatel je velkým problémem, aby si roušky sehnali či vyrobili. Navíc, lidé z vyšších vrstev jsou zvyklí na vysedávání v parcích či barech. To je ale nyní vše zakázáno.
Takže se omezení výjimečně dotkla i vyšší vrstvy obyvatel.
Ano a v případě porušení pravidel jsou trestáni. V severokorejských médiích můžeme v současnosti najít články, které se zaměřují na případy, kdy byla porušena karanténa. Například 21. března byl ve státních novinách Rodong Sinmun popsán případy provinčního kádru, který byl vyloučen z Korejské strany práce (poznámka redakce – viz foto níže).
KLDR oficiálně neeviduje žádnou nákazu koronavirem. O jakých číslech píší média z Jižní Koreje?
Je to tak, Severní Korea oficiálně neeviduje žádný případ nakažení. Zprávy, které se k nám ale dostávají zejména z Korejské republiky, říkají něco jiného. Podle jihokorejského ministra zdravotnictví není situace na severu vůbec dobrá. Přesná čísla vám ale říct nedokážu, protože v zemi platí na toto téma silné embargo. V polovině března ale unikly informace ohledně rozšíření koronaviru mezi vojáky, kteří hlídkují u hranic s Čínou.
Určitý disent v KLDR existuje, jako v každém totalitním režimu, avšak o možnosti nějakého státního převratu se v tomto okamžiku nelze bavit.
Došlo i k úmrtím?
Ano, jen za leden a únor prý v této oblasti zemřelo skoro 200 vojáků s příznaky na onemocnění Covid-19. Severokorejská vláda tyto informace popřela, ale přesto v dané oblasti zavedla několik opatření. Několik tisíc vojáků muselo podstoupit povinnou karanténu a zařízení, ve kterých se měli vojáci nacházet, byla uzavřená a následně dezinfikována. V každém případě přesná čísla nemáme, takže se tato situace těžko hodnotí.
Informuje KLDR své občany o „koronakrizi“ ve světě a na jejich území dostatečným způsobem?
Koronavirus je momentálně v KLDR jedním z hlavních témat. Vědci a učitelé z Lékařské univerzity v Pchjongjangu napsali dokonce knihu Sbírka otázek a odpovědí týkajících se nové infekce COVID-19. Ta se skládá z pěti částí – základní informace, diagnostika, symptomy, prevence a léčba. V každém vydání novin Rodong Sinmun je několik článků o koronaviru (pozn. red. – viz foto níže). I v tomto případě je ale epidemie využita k propagandě a legitimizaci vlády, neboť zde hovoříme v uvozovkách o „jediné vládě, která ochránila svůj lid před onemocněním COVID-19“.
Věděli by tedy občané KLDR, jak mají postupovat v případě, kdyby na sobě pozorovali příznaky onemocnění COVID-19?
Myslím, že ano. V KLDR existuje zmiňovaná kniha, která se tímto zabývá a informací v médiích o tématu je dostatek.
Jaký je stav zdravotnictví v zemi?
Stav zdravotnictví je katastrofální. Chybí jim základní zdravotnický materiál – dezinfekční prostředky, roušky, sterilizované jehly, základní léky. V momentální situaci je navíc problematický i dovoz klíčových zdravotnických potřeb a techniky ze zahraničí. Dalším problémem severokorejského zdravotnictví je korupce. Oficiálně je zdravotní péče poskytována bezplatně všem občanům, ale v praxi to moc nefunguje.
Při propuknutí koronaviru by se tedy země zřejmě o své občany nedokázala vůbec postarat.
Pokud by se koronavirus v jejich zemi rozšířil, znamenalo by to pro KLDR a hlavně pro Severokorejce katastrofu. V neposlední řadě musíme brát v úvahu ještě jeden fakt, a to konkrétně zdravotní stav tamního obyvatelstva. Značná část obyvatel trpí podvýživou, což je jeden z faktorů, který ovlivňuje imunitní systém. A právě lidé s oslabenou imunitou nebo trpící chronickými onemocněními jsou nejčastějšími oběťmi Covidu-19.
Mohla by pandemie koronaviru v konečném důsledku ovlivnit tamní režim?
Toto se nedá předpovědět. Mohu jen říci, že diktatura v KLDR přežila už spoustu katastrof. Povodně, enormní sucho, hladomory v 90. letech a podobně.
Byl by odboj v KLDR schopen využít současný stav v zemi ve svůj prospěch?
Otázkou je, co si člověk představí pod pojmem odboj v KLDR. Určitý disent v KLDR existuje, jako v každém totalitním režimu, avšak o možnosti nějakého státního převratu se v tomto okamžiku nedá hovořit.
Předpokládám, že jste v kontaktu s lidmi ze Severní Koreje. Jsou schopni vnímat reálný dopad současné situace?
Aktuální kontakt se Severokorejci je z bezpečnostního hlediska značně omezen. Jejich vláda ale prostřednictvím propagandy a článků v médiích připravuje svůj lid na ekonomickou krizi a těžké časy.