Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Tereza Patočková
30. července 2022 12:15
Čas čtení 0:58

Identita záhadného Somertonského muže byla po 73 letech pravděpodobně objasněna

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Identita záhadného Somertonského muže byla po 73 letech pravděpodobně objasněna
Zdroj: State Records of SA

Profesor Derek Abbott a americká genealožka Colleen Fitzpatrick se po letech úsilí amatérských i profesionálních badatelů domnívají, že identifikovali „muže ze Somertonu“ jako Carla „Charlese“ Webba.

Profesor z univerzity v Adelaide pravděpodobně vyřešil záhadu „muže ze Somertonu“ pomocí sekvenace DNA vlasu nalezeného v posmrtné masce tohoto muže. Případ zůstával nevyřešen celých 73 let. Informoval o tom server IFL Science.

V listopadu 1948 bylo na pláži Somerton Park v australském Adelaidu nalezeno tělo neznámého muže. Nález těla na pláži není až tak neobvyklý. Čím více detailů však vycházelo najevo, tím podivnějším se případ stával. Informovali jsme o něm v našem podrobném článku

12. října 2021 11:30 Čas čtení 5:36 Jedna z nejzáhadnějších vražd v historii: Nikdo stále nezná identitu Somertonského muže, detektivové pátrání nevzdávají Jedna z nejzáhadnějších vražd v historii: Nikdo stále nezná identitu Somertonského muže, detektivové pátrání nevzdávají

Muž vykazoval známky otravy. Měl zvětšenou slezinu a krví nateklá játra. Několikrát provedené testy však neprokázaly přítomnost žádných známých jedů. Detektivové se roky snažili najít cokoliv, co by mohlo vést k objasnění případu. Nebyli však úspěšní ani ve zjištění mužovy identity. Nyní však po 73 letech nastal v případu zvrat. 

Profesor Derek Abbott a americká genealožka Colleen Fitzpatrick se po letech úsilí amatérských i profesionálních badatelů domnívají, že identifikovali „muže ze Somertonu“ jako Carla „Charlese“ Webba.

Policie předala Abbottovi – který je známý svými pokusy o vyřešení australských záhad – vlasy, které se před více než deseti lety zachytily v posmrtné masce Somertonského muže. Po testování našli vědci v databázi DNA shodu. Sestavili rodokmen a podařilo se jim najít někoho, kdo odpovídal profilu Somertonského muže – elektroinženýra Charlese Webba z Melbourne.

„Vyplněním rodokmenu se nám podařilo najít jeho třikrát vzdáleného bratrance z matčiny strany,“ řekl Abbott pro CNN. Dne 23. července porovnali DNA odebranou z mužových vlasů s DNA Webbových vzdálených příbuzných. Policie zatím Abottovy výsledky nepotvrdila a bude se jimi dále zabývat koroner.

Domů
Sdílet
Diskuse