Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Šnajdrová
4. srpna 2022 12:58
Čas čtení 0:54

Přátelství mezi bohatými a chudými může snížit chudobu, ukazuje nová studie

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Přátelství mezi bohatými a chudými může snížit chudobu, ukazuje nová studie
Zdroj: Getty Images/Tim Graham

Nová studie ukazuje, že pokud se chudé děti přátelí s vyšší vrstvou, stávají se v dospělosti méně ohrožení chudobou.

V časopise Nature byla v pondělí zveřejněna studie zkoumající vztahy mezi ekonomicky slabší a silnější vrstvou obyvatel. Z ní pak vyplynulo, že pokud se chudé děti přátelí s bohatými, výrazně to zvyšuje jejich příjmy a postavení v dospělosti, informuje The New York Times.

15. května 2022 11:30 Čas čtení 6:39 Většina práce, kterou vykonávají ženy, zůstává neoceněna. Může být bránou do chudoby Většina práce, kterou vykonávají ženy, zůstává neoceněna. Může být bránou do chudoby

Nůžky mezi bohatými a chudými se čím dál více rozevírají. Vědci ze čtyřech předních amerických univerzit se proto rozhodli zanalyzovat přátelství 72 milionů lidí na Facebooku a odhalili zajímavou skutečnost. Pokud se chudé děti přátelí s bohatými, výrazně to zvyšuje jejich příjmy a postavení v dospělosti.

Chudým dětem, které vyrůstaly ve čtvrtích, kde bylo 70 % jejich kamarádů bohatých, se budoucí příjmy zvýšily v průměru o 20 %. Vědcům se tak podařilo zachytit tzv. ekonomickou provázanost, která má na život chudých dětí větší vliv než kvalita školy, struktura rodiny, dostupnost zaměstnání nebo rasové složení komunity.

Vyrůstání v komunitě propojené napříč třídami zlepšuje výsledky dětí a dává jim větší šanci vymanit se z chudoby,“ uvedl jeden z autorů studie, ekonom z Harvardovy univerzity Raj Chetty.

Podle dalšího z autorů, Johannese Stroebela z New York University, výsledky ukazují, že nestačí lidi spojovat prostřednictvím školní autobusové dopravy či dalších kroků. Vlády by se podle něj měly soustředit i na rozvoj vztahů mezi nimi. „Lidé, kteří se zajímají o vytváření ekonomických vazeb, by se měli stejně tak zaměřit na to, aby se lidé s různými příjmy vzájemně ovlivňovali,“ řekl.

Domů
Sdílet
Diskuse