Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 26. 6. 2022 svátek má Adriana, Adrian

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher

Většina práce, kterou vykonávají ženy, zůstává neoceněna. Může být bránou do chudoby

Ženy tráví domácími pracemi více než dvakrát tolik času než muži, ukazují průzkumy. Extrémní zatížení žen není oceněno ani penězi, ani vlídným slovem. Jako poděkování jsou na stáří uvrhnuty do chudoby.

Adéla Ježková
15. květen 2022, 11:30 Čas čtení: 6:39
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Většina práce, kterou vykonávají ženy, zůstává neoceněna. Může být bránou do chudoby
Zdroj: Pixabay/Saydung89 /volně k užití
Refresher
0
Adéla Ježková
15. květen 2022, 11:30
Čas čtení: 6:39

Většina práce, kterou vykonávají ženy, zůstává neoceněna. Může být bránou do chudoby

Ženy tráví domácími pracemi více než dvakrát tolik času než muži, ukazují průzkumy. Extrémní zatížení žen není oceněno ani penězi, ani vlídným slovem. Jako poděkování jsou na stáří uvrhnuty do chudoby.

Adéla Ježková
15. květen 2022, 11:30
Čas čtení: 6:39
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Většina práce, kterou vykonávají ženy, zůstává neoceněna. Může být bránou do chudoby
Zdroj: Pixabay/Saydung89 /volně k užití
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Před několika dny jsme oslavili Den matek. Jeden den v roce jim děkujeme za to, co všechno pro nás dělaly a dělají, o co všechno se musí postarat. Děkujeme jim za „druhé šichty“, které je čekají po příchodu domů ze zaměstnání. Děkujeme za neplacenou práci, kterou průměrně stráví dvakrát více času než muži. Ta ale není výsadou matek, týká se všech žen. Domácí práce a péče totiž nejsou považovány za „práci jako takovou“, nýbrž za součást „každé správné ženy“.

Co bude dnes k obědu?

Jak popisuje socioložka Marta Vohlídalová ze Sociologického ústavu AV ČR, neplacenou prací se v tom nejzákladnějším smyslu rozumí péče o domácnost a její členy, včetně práce v souvislosti s péčí o dítě, jeho vychováváním a vzděláváním.

 

Zdaleka se nejedná jen o úklid. Neplacená práce zahrnuje i například takzvanou „mentální nálož“ (mental load), která je s péčí o domácnost přímo spojena – tedy starost a zajištění činností, dohled na jejich „kvalitu“ a podobně. 

 

S takovým zatížením se člověk setkává v momentě, kdy musí všechny tyto povinnosti v rámci neplacené práce řídit, kontrolovat, musí si je pamatovat a myslet na ně. „Co budeme jíst zítra k obědu?“ střídá otázka „Co na to doma máme, a co je naopak potřeba koupit?“. Seznam v hlavě, který říká, že doma chybí mýdlo, ubrousky a aviváž. Doprovázení svých starých rodičů po lékařských kontrolách. To vše a mnohem více je „mental load“.

Neplacená práce zahrnuje také například péči o stárnoucí rodiče, rodiče partnera, prarodiče a o osoby v širší rodině. To je problém hlavně takzvaných „sendvičových žen“. Tedy žen, které se kromě svých nedospělých dětí starají ještě o staré rodiče, případně prarodiče. Nejhorší možná kombinace je být sendvičovou ženou a zároveň matkou samoživitelkou.

 

Zdroj: Unsplash/Volha Flaxeco/ volně k užití

Další propast?

I v této oblasti každodenního života panuje poměrně výrazná propast mezi muži a ženami. Podle studie organizace Gender Studies v České republice v polovině 90. let trávili muži domácími povinnostmi průměrně deset hodin týdně, zatímco ženy pětadvacet hodin. Novější studie z přelomu let 2010 a 2011 ukazuje, že nerovnost se lehce snížila, nepoměr v angažovanosti však nevymizel. 

Mohlo by se zdát, že rozdělení práce v domácnosti nejvíce závisí na tom, který z partnerů chodí do zaměstnání, a který je naopak například na rodičovské dovolené. V takovém případě je to logické, nicméně studie zaměřené na neplacenou práci pracují s termíny „ekonomicky aktivní“ a „ekonomicky neaktivní“. Ekonomicky neaktivní ženy sice tráví domácími pracemi i péčí o děti výrazně více času než ženy pracující, nicméně u mužů ekonomická neaktivita zvyšuje počet hodin strávených péčí o domácnost jen marginálně – v případě péče o děti nemá dokonce vliv žádný. Ekonomicky neaktivní ženy se tedy starají o domácnost, ekonomicky neaktivní muži svůj čas investují do jiných oblastí. 


Lepší situace panuje například v Norsku, kde ženy vykonávají domácí práce „pouze“ o dvacet procent více, vyplývá ze studie z roku 2019. V USA ženy domácí práce zastávají až o šedesát procent více, což je víceméně celosvětový průměr. Je překvapivé, že ve vyspělém Japonsku, ke kterému mnoho států vzhlíží jako ke vzoru, ženy neplacenou prací stráví o 380 procent více než muži. Nejhůře jsou na tom ženy v Pákistánu, kde na ně neplacená práce „padá“ v poměru s muži až v tisíckrát vyšší míře. 

 

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 114871 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Měla by být neplacená práce součástí HDP?
  • Jak se mohou ženy prostřednictvím neplacené práce dostat na hranici chudoby?
  • Lze neplacenou práci „překonat“?
  • Existuje řešení?

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: Vohlídalová M. (2012): Muži, ženy a neplacená práce v domácnosti v číslech, Vogel L. (2020): . Překonání domácí práce, E15, Statistika a my, Hirway I.: Unpaid Work and the Economy: Linkages and Their Implications, Homfray Š. (2020): Placená a neplacená práce v době pandemie: Důsledky pandemie a přijatých opatření pro genderovou rovnost, Fudge J. a Owens R. J. (2006): Precarious work, women and the new economy: the challenge to legal norms, Federici S. (2013): Mzda proti domácej práci, Dudová R. (2012): Neplacená práce a reformy důchodového systému, Alonso C. (2019): Reducing and Redistributing Unpaid Work: Stronger Policies to Support Gender EqualityNáhledový obrázek: Pixabay/mohamed_hassan/volně k užití
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít