Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Adéla Ježková
10. srpna 2022 14:33
Čas čtení 1:24

Fotbalistky si zaslouží stejný plat, řekl německý kancléř. Prohlédni si, kolik vydělávají nejlépe placené hráčky

Kategorie:
Sport
Uložit Uložené
Fotbalistky si zaslouží stejný plat, řekl německý kancléř. Prohlédni si, kolik vydělávají nejlépe placené hráčky
Zdroj: Wikimedia Commons/Steffen Prößdorf/volně k užití

Německý kancléř Olaf Scholz se vyslovil pro rovné odměňování fotbalistek poté, co se německý tým dostal do finále nedávného mistrovství Evropy.

„Můj postoj k této otázce je jasný. Má smysl diskutovat o rovném odměňování. Přednesl jsem tento návrh a jsem velmi vděčný, že existuje ochota o této otázce otevřeně mluvit,“ řekl podle The Guardian Scholz po úterní schůzce s Německým fotbalovým svazem (DFB).

Se zástupci svazu měl hovořit o tom, jak lze dopomoci tomu, aby se pro fotbal nadchlo více dívek a žen. „Samozřejmě v tom hrají velkou roli platy na takových turnajích,“ vysvětlil.

Na letošním mistrovství Evropy dosáhlo Německo největšího úspěchu na mezinárodním turnaji od roku 2015. Scholz se finále zúčastnil a na Twitteru podpořil také ženský tým: „Je rok 2022 a ženy a muži by měli být placeni stejně. To platí i pro sport, zejména pro národní týmy.“

Německé fotbalistky by v případě triumfu na turnaji obdržely každá 60 tisíc eur (v přepočtu zhruba 1,5 milionu Kč), zatímco fotbalisté by v případě vítězství na loňském Euru obdrželi každý 400 tisíc eur (téměř 9,8 milionu Kč). Prezident DFB Bernd Neuendorf uvedl, že chápe argument, že stejná práce a úspěch by měly mít také stejnou hodnotu, a poznamenal, že je o rovném odměňování ochoten diskutovat.

2. května 2024 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Jak uvádí server Euro News, například Španělská fotbalová federace před časem oznámila, že hráči a hráčky budou za reprezentaci své země dostávat stejný plat. Dohoda, která se vztahuje na příštích pět sezón, rovněž zrovnoprávní cestování, stravování a ubytování, které mají španělské národní týmy k dispozici.

Mezi další země, které již uzavřely dohody o rovném odměňování s mužskými a ženskými fotbalovými týmy, patří třeba Anglie, Irsko, Norsko či Spojené státy.

Prohlédni si, kolik vydělávají nejlépe placené fotbalistky světa:

Navzdory rostoucí popularitě a pozornosti médií jsou fotbalistky stále placeny podstatně méně než jejich mužští kolegové. Ženský fotbal se rozvíjí, ale co se týče výdělků, je stále pozadu. V grafice nalezneš částky, které si hráčky vydělaly za rok.

Domů
Sdílet
Diskuse