Obrovské množství hladových lidí se sdružuje v provizorním táboře na předměstí Mogadiša.
Sucho v Africkém rohu ohrožuje hladomorem až 22 milionů lidí. Podle deníku The Guardian a UN News se pod mimořádně nepříznivou situaci podepsaly 4 roky nedostatečných srážek v Keni, Somálsku a Etiopii. Celý region čelí nejhoršímu suchu za posledních 40 let a OSN hovoří o humanitární katastrofě. Své domovy už ve snaze dostat se k vodě a obživě opustilo více než milion lidí.
Nejvážnější situace panuje v Somálsku, kde trpí vážným hladem téměř polovina z 15 milionů obyvatel. Utíkající Somálci se zatím sdružují v provizorním táboře na okraji hlavního města Mogadišo.
As the devastating drought continues in #Somalia, the numbers of hungry people keep growing.
— World Food Programme (@WFP) August 20, 2022
And while we are working to get food and nutrition support to almost 5 million Somalis in the coming weeks, there is no immediate end in sight to the crisis. https://t.co/R2Jf59OsGz
Výkonný ředitel světového potravinového programu (WFP) David Beasley řekl, že svět musí okamžitě jednat. „Konec této krize sucha stále není v dohledu. Musíme získat zdroje potřebné k záchraně životů a pomoci lidem, kteří se ocitli v katastrofální situaci hladomoru.“
WFP už na začátku roku varoval, že počet ohrožených hladem stoupl na 13 milionů. Alarmující situace v oblasti Afrického rohu se od té doby nedočkala adekvátní odezvy, protože pozornost veřejnosti i neziskových organizací od února upoutala především válka na Ukrajině. Právě ruská agrese však ještě prohloubila potravinovou krizi, jelikož v jejím důsledku výrazně zdražily potraviny i pohonné látky.
OSN očekává, že počet Afričanů vystavených hladomoru bude nadále stoupat. „Pokud nepřijde vysvobození během období dešťů, riziko hladu se ještě prohloubí a nejzranitelnější lidé nedostanou humanitární pomoc.“