S kandidátkou na post primátorky Annou Šabatovou o ekologii, prioritách pro Prahu, případných koalicích či rovných příležitostech.
Lídryně Solidarity pro Prahu a kandidátka na primátorku Anna Šabatová by ve vedení Prahy požadovala rovné příležitosti a ještě radikálnější přístup k ekologii, Pražský okruh by dle jejích slov mohl v zájmu rychlejšího naplňování klimatického plánu počkat. „Jako koaliční partneři by nám byli nejblíže Piráti či Praha sobě, hnutí ANO jsme si ale nezakázali. Víme, že je největší problém v tradici neúčelného využívání veřejných prostředků, ale tu tradici založila ODS a nemají tam nové lidi,“ říká někdejší ochránkyně lidských práv v rozhovoru. S koalicí Spolu by proto Solidarita pro Prahu určitě nespolupracovala.
Máte v programu, že byste chtěli zajišťovat rovné příležitosti v Praze. Jak se z pozice primátorky dají zajistit? Co se pro to dá udělat?
Mám zkušenost veřejné ochránkyně práv, a protože tam jde o jeden ze zákonných úkolů, vím, že většina těchto situací vzniká nezáměrně. Ze zvyku, z tradic, ze selské úvahy, která nemusí být správná. Informace a metodika k tomu, jak mají různé instituce postupovat, je něco, co to může velmi ovlivnit. Například ve školách jsem dělala velký výzkum o postavení LGBT lidí a jedno z doporučení bylo, aby učitelé dostali základní informace o queer lidech a aby uměli ochránit děti před šikanou. To je myslím velice, velice důležité. To je jeden z příkladů, ale můžete to mít i v sociálních systémech a sociálních službách. Takže to směřovat tam, kde má Praha nějaké působnosti a kdy působí více či méně jako přímý zaměstnavatel, kde to v její působnosti třeba ovlivní některé věci.
Takže to spíše směřovalo na školství a veřejnou správu?
Na školství a na sociální služby. Přístup k bydlení je důležitý a tam to samozřejmě Praha může ovlivňovat. Tam, kde vlastní byty, může vyjednávat s městskými částmi. Pokud jde o soukromníky, tam můžete pouze odkázat lidi na běžné postupy ochrany. To znamená na veřejného ochránce práv, případně na soudy. Pokud jde o soukromé majitele, tam není pochopitelně přímá působnost. Je také ale důležité, aby třeba policie měla základní poznatky a věděla, proč se lidé mohou stát předmětem útoků, šikany nebo diskriminace. Aby se uměla v maximální možné míře chovat tak, aby lidi nezraňovala.
Obecně jsem přesvědčená, že otázky související s klimatem, s hrozbou, která bude ovlivňovat kvalitu života ve městech, nejsou pořád dostatečně hluboce přijímány.
Policie teď na takové věci není školena?
Upřímně řečeno, já nevím, jak přesně je teď policie školena, ale příliš nebyla. V podstatě jde o to, aby všichni, kteří mohou být potenciálně diskriminováni, měli informaci, že některé postupy třeba nejsou správné, a potom aby všichni, kteří mají poskytovat nějakou podporu a pomoc, například policie, věděli, jak to dělat. Existují na to samozřejmě postupy.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Kdo je a není přijatelný koaliční partner a proč.
- Kde bychom podle Šabatové mohli ušetřit.
- Na koho Solidarita pro Prahu cílí.