Stovky Tchajwanců jsou podle tamních úřadů mezi neznámým počtem obětí, jež jsou drženy v zajetí a nuceny pracovat v sítích telekomunikačních podvodů v rámci obchodu s lidmi v jihovýchodní Asii.
Policejní složky na Tchaj-wanu, v Číně, Hongkongu, Macau a Vietnamu zahájily rozsáhlé operace na záchranu svých občanů a zastavení činnosti obchodníků s lidmi. Obchodníci s lidmi se zaměřují převážně na mladé Asiaty prostřednictvím sociálních médií a nabízejí jim dobře placenou práci a ubytování v zemích, jako jsou Kambodža, Thajsko, Myanmar a Laos. Po příjezdu jim seberou pasy a často je prodají různým skupinám a nutí je pracovat v kancelářích provozujících nelegální telefonní nebo internetové podvody. Informoval o tom server Guardian.
Dle médií nejvíce obětí pochází z Vietnamu a Tchaj-wanu. Podle tchajwanských úřadů bylo zaznamenáno téměř 5 000 občanů, kteří odcestovali do Kambodže a nevrátili se. Policie uvedla, že identifikovala nejméně 370 z nich, již byli drženi proti své vůli, ale podle přeživších obětí je jejich počet pravděpodobně mnohem vyšší.
V posledních měsících se na Tchaj-wan vrátilo nejméně 46 lidí, přičemž někteří z nich uvedli, že byli oni nebo další lidé nuceni podepsat smlouvy, byli napadáni, znásilňováni, bylo jim odpíráno jídlo a voda a často jim bylo vyhrožováno. Záchranné akce byly ztíženy nebo zkomplikovány nedostatečnou policejní ochranou a korupcí v Kambodži. Podle různých zpráv jsou mezi pachateli Tchajwanci, Číňané, Thajci a Kambodžané.
Záchranné úsilí Tchaj-wanu komplikuje jeho nedostatečná diplomatická přítomnost v Kambodži, protože tamní vláda uznává sporný nárok Pekingu na Tchaj-wan jako na svou provincii. Kambodžský ministr vnitra Sar Kheng nicméně v pátek uvedl, že jeho ministerstvo zahájí celostátní kontrolu statusu cizinců pracujících nebo pobývajících v hotelech, pronajatých nemovitostech a kasinech.
Ačkoliv kambodžská vláda si problém uvědomuje, účinné právní prostředky nápravy pro stávající oběti a jejich rodiny nejsou dostatečné. Důkazy o takových zločinech a zločincích samotných jsou ve více zemích pod různými jurisdikcemi, a pro obchodníky s lidmi je tak snadnější využívat mezer v zákonech. Vzhledem k tomu, že Tchaj-wan je vyloučen z Interpolu a nemá dohody se zeměmi v regionu, není snadný úkol zajistit obětem spravedlnost a dostat je bezpečně domů, nebo dokonce hnát zločince k odpovědnosti, uvádí Asia Times.