Oznámil to tajemník íránského úřadu pro podporu ctnosti a prevenci neřestí.
Íránská vláda plánuje ve veřejné dopravě využít technologii rozpoznávání obličejů. Chce tak identifikovat ženy, které nedodržují povinné nošení hidžábu. Informoval o tom britský zpravodajský deník The Guardian.
Staromódní forma kontroly převlečená do nových technologií
Zavedení technologie nedávno oznámil Mohammad Saleh Hashemi Golpayegani, tajemník úřadu pro podporu ctnosti a prevenci neřestí. Vláda se tak rozhodla na základě nařízení tamního prezidenta Ebráhíma Raísího. Ten v srpnu podepsal nový dekret, který ženám zpřísňuje už tak svazující podmínky oblékání.
Ženám, které nebudou nařízení dodržovat, hrozí pokuta. Výpověď pak dostanou vládní zaměstnankyně, jejichž fotografie na sociálních sítích nebudou odpovídat islámským zákonům.
Nové nařízení vstoupilo v platnost měsíc po Národním dni hidžábu a cudnosti, který se konal 12. července. Vyvolal celostátní protesty žen, které na sociálních sítích zveřejňovaly videa s odhalenými obličeji během cestování hromadnou dopravou nebo na ulicích. „Íránská vláda si dlouho pohrávala s myšlenkou použití rozpoznávání obličeje k identifikaci lidí, kteří porušují zákon,“ řekla pro The Guardian Azadeh Akbari, výzkumná pracovnice z University of Twente v Nizozemsku. Podle ní režim kombinuje násilné staromódní formy totalitní kontroly převlečené do nových technologií.
Hidžáb se pro ženy v Íránu stal povinným po islámské revoluci v roce 1979. Často ale dochází k porušování tohoto pravidla. Íránské úřady reagují na červencové protesty žen stále častěji zatýkáním, zadržováním a vynucováním doznání v televizi.
Například osmadvacetiletá Sepideh Rashno byla zatčena poté, co se na sociálních sítích rozšířilo video, na kterém jí spolucestující nadával za to, že je nevhodně oblečená. Ostatní cestující se k němu přidali a donutili ženu vystoupit. Podle lidskoprávní skupiny Hrana byla Rashno zatčena, následně zbita a nucena se v televizi omluvit cestujícímu, který ji obtěžoval.