Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Objasňujeme Druhý, Třetí a Čtvrtý věk Středozemě, vysvětlujeme, co je Númenor a jak padl, a podíváme se také na ukutí Prstenů moci.
Před několika dny jsme ti představili začátek světa Arda, ve kterém se odehrávají Tolkienovy příběhy. Podívali jsme se na to, jak bůh Eru Ilúvatar vytvořil planetu, jak jeho „andělé“ Valar budovali Středozem a Valinor a jak probíhal První věk a válka s Morgothem, Sauronovým pánem a prvním temným vládcem Středozemě, který vytvořil draky, skřety a jinou havěť.
Dnes se přesuneme k událostem Druhého věku a válek proti Sauronovi. Dozvíš se, jak vznikl a zanikl Númenor (Aragornovi předkové), jak a proč Valar fyzicky oddělili Valinor od Středozemě či to, jak Sauron ukoval Prsteny moci.
Na začátku Druhého věku a po porážce Morgotha (vše potřebné o Morgothovi se dozvíš zde) vytvořil elf Gil-galad království Lindon, ze kterého vládl všem elfům ve Středozemi. Lindon se po zatopení Beleriandu stal nejzápadnější oblastí Středozemě. Valar se chtěli lidem odvděčit za jejich oběť v boji proti Morgothovi, a tak pro ně udělali něco speciálního.
Zrod Númenoru
Zpod mořské hladiny „vytáhli“ ostrov Elenna a věnovali ho lidem, kteří na něm postavili království Númenor. Ostrov leží mezi Valinorem (kontinent Aman) a Středozemí, ale blíže k Valinoru. Z lidí dříve zvaných Edain se stali obyvatelé Númenoru. Získali dlouhověkost (ne nesmrtelnost jako elfové) a další vlastnosti, díky nimž měli oproti obyčejným lidem trochu navrch.
Prvním králem Númenoru se stal Elros, syn hrdiny Eärendila, díky kterému Valar přišli pomoci v boji proti Morgothovi na konci Prvního věku. Stejně jako Eärendil, i jeho synové dostali možnost vybrat si, zda budou lidmi, nebo elfy. Zatímco Elros se stal prvním králem Númenoru jako člověk, jeho bratr Elrond se rozhodl zůstat elfem, stal se jednou z pravých rukou Gil-galada (krále elfů žijících ve Středozemi) a později panoval Roklince (Rivendell).
Númenor byl po staletí rájem pro lidi, ale jen pro ty, kteří bojovali proti Morgothovi. Oproti obyčejným lidem byli vyspělejší, mnohem bohatší a byli i lepší bojovníci.
Šest set let po začátku númenorské historie se tamní obyvatelé vrátili do Středozemě. Navázali na dobré vztahy s ostatními rasami, zvelebovali Středozem a učili se od elfů, zatímco oni sami učili obyčejné lidi.
Ve filmech Pán prstenů nebo Hobit však Númenor už dávno neexistuje a jedním z jeho posledních potomků je Aragorn. Co se tedy s Númenorem stalo?
Elfové i nadále rozšiřovali svá království a města. Eregionu vládl Celebrimbor, potomek Feanora, stvořitele Silmarilů. Eregion se nacházel u západní brány do největší trpasličí říše Khazad-Dûm, díky čemuž si tamní trpaslíci a elfové vytvořili skvělé obchodní, ale i přátelské vztahy. Vidíme to i v prvních dvou epizodách seriálu Rings of Power, kde nám tvůrci představili přátelství mezi princem Durinem IV. a Elrondem.
Elrond se později oženil s Celebrian, dcerou Galadriel a Celeborna, předešlými vládci Eregionu, kteří odešli vládnout do elfského lesa Lothlórien. Elrondovi a Celebrian se narodily tři děti včetně Arwen, která se později stala Aragornovou manželkou. Celebrian jsme ve filmech neviděli, protože ještě před jejich událostmi ji skřeti unesli a mučili natolik, že se rozhodla Středozem opustit a léčit si své psychické rány ve Valinoru.
Ukování Prstenů moci (The Rings of Power)
Po porážce svého pana Morgotha se Sauron na dlouhou dobu uchýlil do úkrytu a postupně budoval svou vlastní armádu, se kterou chtěl ovládnout Středozem. Vybudoval pevnost Barad-dûr v Mordoru, jakožto i v Hoře osudu (Mount Doom), kde ukoval Prsten moci (The One Ring). Sauron terorizoval Středozem, ale lidé, trpaslíci a elfové mu odolávali, a to i přesto, že Sauron měl k dispozici armády skřetů, příšer, ale i lidí z východní části planety Arda.
Sauron se rozhodl, že zkusí proniknout mezi elfy a lidi a získat si je na svou stranu. Nabral tedy podobu Annatara (Pán darů) a spřátelil se s Celebrimborem. Společně žili v Eregionu, ale někteří elfové Annatarovi nevěřili.
Mezi nimi byli také Elrond, Galadriel či Gil-galad. Sauron v podobě Annatara uchvátil Celebrimbora a navedl ho k vytvoření devatenácti Prstenů moci. Devět z nich dali králům devíti lidských království a území, sedm trpaslíkům a tři ukoval Celebrimbor výhradně pro elfy. Z devíti lidských držitelů prstenů se stali Nazgûlové, protože rychle a jednoduše podlehli moci prstenů.
Sauron od začátku zamýšlel, že prsteny využije k ovládnutí elfů a jiných významných osobností ve Středozemi. Trpaslíci se svými sedmi prsteny odolávali a nepodlehli volání Saurona. Mělo to na ně ovšem negativní účinek, protože z nich prsteny udělaly ještě chamtivější bytosti a zvýraznily v nich jejich negativní vlastnosti.
Na závěr zde máme tři prsteny pro elfy, kteří vycítili, co s nimi Sauron zamýšlí. Sauron se těchto prstenů ani nedotkl a od začátku je vlastnili nejvyšší elfové jako Gil-galad, Elrond, Galadriel, a dokonce i čaroděj Gandalf. Tyto prsteny byly neviditelné, a tak Sauron nikdy nezjistil, kde jsou a jak je ovládnout.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Proč bylo vytvoření hlavního Prstenu moci pro Saurona obrovským riskem.
Jak zemřel Celebrimbor a jak se Elrond stal pánem Roklinky, kterou sám vybudoval.
Jak armáda Númenoru zachránila Středozem a zesměšnila Saurona a jeho armádu.
Kdy se odehrává seriál Rings of Power a co jeho tvůrci změní oproti knihám.
Jak padl Númenor, co s tím měl společného Sauron a jak potomci Númenoru založili Gondor a Arnor.
Jak Valar odpojili Valinor od fyzického světa a jak vypadala válka proti Sauronovi na konci Druhého věku.
Nakonec Sauron ukoval dvacátý prsten v tajnosti v Hoře osudu. Tento prsten měl moc ovládat ostatní, a to díky tomu, že do něj Sauron vložil kousek sebe. Dokud prsten existoval, Sauron nikdy nemohl úplně zemřít. Pokud ho ale nenosil, přišel o podstatnou část své síly a energie, takže vytvoření prstenu pro něj bylo obrovským rizikem. Rozhodl se ho ovšem podstoupit, protože věděl, že bez Prstenů moci Středozem neovládne.
Válka elfů a Sauron
O sto let později Sauron zaútočil na říši Eregion s obrovskou armádou. Král Lindonu a elfů Gil-galad poslal na pomoc Elronda s velkou armádou, ale ti přišli pozdě a Sauron zničil Eregion a zabil Celebrimbora, tvůrce Prstenů moci. Společně s přeživšími musel Elrond se svou armádou ustoupit na sever, kde vytvořil Rivendell (Roklinku), které panoval. Válka mezi Sauronem a elfy by skončila porážkou elfů, ale tehdy zakročil Númenor.
O třicet let později totiž do Středozemě dorazila velká armáda z Númenoru, která lehce Sauronovu armádu porazila a společně s trpaslíky a elfy ho vyhnala až do Mordoru, kde opět strávil dlouhá staletí budováním nové armády a sbíráním síly.
Kdy se odehrává děj seriálu?
To se přesně nedá určit. Tvůrci seriálu se rozhodli časovou osu zúžit, aby mohli vyprávět více příběhů Druhého věku, aniž by po každé sérii vyměňovali lidské postavy a herce. V seriálu se tak možná některé události, které v knihách oddělovaly stovky až tisíce let, odehrají během několika desítek let.
Elfové a trpaslíci totiž žijí déle než lidé, takže zatímco oni mohou figurovat v příbězích během celého seriálu a Druhého věku trvajícího tisíce let, lidské postavy by umíraly na stáří už po několika epizodách. Co se samotné časové osy týče, seriál začíná několik stovek až tisíc let po poražení Morgotha na konci Prvního věku.
Obyvatelé Númenoru zesměšnili Saurona
Koncem Druhého věku se Sauron znovu pokusil ovládnout Středozem. Udělal však chybu, když se prohlásil za pána země a krále lidí, čímž pohněval všechny obyvatele Númenoru. Ti se rozhodli tasit proti němu meče a ukázat mu, kdo je králem lidí.
Sauron mezitím rozmístil svou armádu po větší části Středozemě, ale když na její břehy dorazila armáda Númenoru, jeho vojska se rozprchla po celé zemi. Král Númenoru Ar-Pharazôn dorazil před brány Mordoru bez jediného souboje, protože se mu nikdo neodvážil postavit.
Král ponížil Saurona a odvedl ho do Númenoru jako zajatce. Během několika let se však ze zajatce stal králův důležitý poradce a Sauronovi se pomalu plnil plán postupného rozkladu Númenoru zevnitř.
Pád Númenoru
Obyvatelé númenorského království se stále více obávali přirozené smrti. Žili stovky let, ale nestačilo jim to a nechápali, proč elfové mohou žít věčně a přitom ještě obývat Valinor, zatímco jim to Valar zakázali. Númenorané na Valar vytvářeli stále větší tlak, a to zejména kvůli Sauronovým machinacím a lžím. Sauron je nakonec přesvědčil, aby zaútočili na Valinor, porazili Valar a získali jejich dary a nesmrtelnost.
Armády Númenoru se dostaly na pobřeží Valinoru, ale zde zasáhl samotný bůh Eru Ilúvatar. Některé z nich zabil po sesuvu hor a jiné navěky uvěznil v jeskyních Zapomenutých (Caves of the Forgotten). Eru se rozzlobil a rozhodl se zničit i zbytky těchto nevděčných lidí.
Potopil Númenor a zabil tím i Saurona, jehož duch ale přežil díky existenci Prstenu moci, a tak se vrátil do Mordoru. Sauron sice přišel o své fyzické tělo a trvalo další stovky let, než se pozvedl, zbavil se však nepřátel, které nikdy nedokázal porazit. Bájný Númenor padl, ale někteří jeho obyvatelé přežili.
Potomci Númenoru a předci Aragorna založili Gondor
Amandil, potomek Eärendila, který Valar prosil o pomoc v boji proti Morgothovi, se vydal do Valinoru, aby Valar prosil o slitování pro lidi, kteří jim zůstali věrní. Není známo, zda se Amandil dostal do Valinoru, ale je pravděpodobné, že se mu podařilo jak to, tak i získat přízeň Valar. Když se totiž Númenor potopil, Amandilův syn Elendil se svými syny Isildurem a Anarionem bezpečně dopluli do Středozemě.
Pomohla jim v tom neobvyklá bouře a velká vlna, která dovedla jejich deset lodí plných obyvatel Númenoru na břehy Středozemě. Elendil a jeho lodě skončily na severu, kde založil Arnor, království lidí. Jeho synové Isildur a Anarion zase dopluli na jih, kde založili království Gondoru.
Valar se rozhodli, že už nikdo nedostane šanci napadnout je a z ploché planety Arda udělali kulatou planetu. Zároveň tím fyzicky odpojili kontinent Aman s Valinorem od zbytku planety. Od té doby se do Valinoru mohly dostat jen elfské lodě, a i to jen s povolením Valar (dříve se do Valinoru mohl teoreticky dostat kdokoliv).
Kromě Valar a Maiar (původních obyvatel Valinoru), nositelů Prstenu moci a elfů se tak do Valinoru s jednou speciální výjimkou nedostal už nikdo. O tom si však povíme v poslední části této série, ve které si rozebereme Třetí a Čtvrtý věk.
Poslední spojenectví elfů a lidí
Když Sauron znovu získal sílu, zaútočil na Gondor. Král lidí Elendil a král elfů Gil-galad vytvořili Poslední spojenectví elfů a lidí (Last Alliance of Elves and Men) a bojovali spolu s trpaslíky ve dvanáctileté válce nazvané válka Posledního spojenectví.
Sauron a jeho vojska utrpěli velké ztráty a aliance lidí a elfů nakonec zastavila až před Mordorem, který obléhala sedm let. Během toho zemřel i Isildurův bratr Anarion. Sauron nakonec vyšel ze své pevnosti, aby svým nepřátelům čelil tváří v tvář.
Zabil přitom krále lidí Elendila a krále elfů Gil-galada. Isildurovi se podařilo odseknout Sauronovi prsty s Prstenem moci, čímž ho porazil. Isildur si prsten nechal i přesto, že mu všichni radili, aby ho zničil. Argumentoval tím, že je to cena za smrt jeho bratra a otce ve válce proti Sauronovi.
Isildura zabili skřeti o dva roky později a prsten se ztratil na více než dva tisíce let. Sauron se tisíc let poté, co ho Isildur „zabil“, dostal do pevnosti Dol Guldur a stal se z něj Nekromancer. Postupně nabíral sílu, což zobrazuje filmová trilogie Pán prstenů od režiséra Petra Jacksona. Druhý věk skončil.
Příště se podíváme na události Třetího a Čtvrtého věku.