Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Ilona Hobzová
7. září 2022 14:32
Čas čtení 1:45

Lék na koronavirus Paxlovid bude podle Válka brzy v lékárnách. O jaký lék se jedná a jak se užívá?

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Lék na koronavirus Paxlovid bude podle Válka brzy v lékárnách. O jaký lék se jedná a jak se užívá?
Zdroj: Úřad vlády ČR

Shrnuli jsme nejdůležitější informace o léku Paxlovid.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve středu uvedl, že lék na koronavirus s názvem Paxlovid už je v Česku a do čtrnácti dnů jej lidé budou moci pořídit v lékárnách. Pacienti ho obdrží na předpis a bude hrazen ze zdravotního pojištění. „Nikdo si nemusí nic kupovat. Bude ho dostatek,“napsal Válek na Twitter.

Zdržení kvůli vyjednávání podmínek 

Některé země, například Slovensko, nabízí předepisování Paxlovidu už déle než měsíc. V Česku se dodávky podle Válka zpozdily z jediného důvodu. „Zdržení dodávek je způsobeno tím, že jsme vyjednávali takové podmínky, abychom dostali a zaplatili jen množství, které spotřebujeme. To se povedlo,“ uvedl a dodal, že díky tomu nebude potřeba likvidovat a platit nespotřebovaná léčiva.

7. září 2022 8:25 Čas čtení 0:46 Čína jako první na světě schválila inhalační vakcínu proti koronaviru Čína jako první na světě schválila inhalační vakcínu proti koronaviru

Nejdůležitější informace shrnul o Paxlovidu Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL):

  • Co je Paxlovid?

Paxlovid je léčivý přípravek určený k léčbě onemocnění COVID-19 u dospělých, kteří nevyžadují doplňkovou léčbu kyslíkem a u nichž je zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění COVID-19. Jeho výdej je vázán na lékařský předpis.

  • Jak se používá?

Paxlovid se používá perorálně (ústy). Doporučuje se jedna tableta obsahující 150 miligramů nirmatrelviru a jedna tableta obsahující 100 miligramů ritonaviru dvakrát denně po dobu 5 dnů. Lék by měl být podán co nejdříve po stanovení diagnózy COVID-19 a nejpozději do 5 dnů od začátku příznaků tohoto onemocnění.

  • Jak účinkuje?

Jde o protivirový přípravek, který snižuje schopnost viru se v těle rozmnožovat. Léčivo totiž obsahuje látku, která blokuje aktivitu enzymů potřebných k množení viru. V klinické studii byla zahájena léčba do 5 dnů od vypuknutí příznaků COVID-19. Během jednoho měsíce po léčbě bylo déle než 24 hodin hospitalizováno 0,8 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Paxlovid, ve srovnání se 6,3 % pacientů, kterým bylo podáváno placebo. Ve skupině s Paxlovidem nedošlo k žádnému úmrtí oproti 9 úmrtím ve skupině pacientů užívajících placebo.

  • Jaká rizika jsou spojena s užíváním Paxlovidu?

Nejčastějšími nežádoucími účinky Paxlovidu (s frekvencí méně než 1 osoba z 10) byly uváděny poruchy chuti, průjem, bolest hlavy a zvracení. Lék by neměli užívat pacienti, kteří mají závažné problémy s ledvinami. Nesmí se užívat v kombinaci s třezalkou tečkovanou (rostlinný přípravek používaný k léčbě deprese) nebo společně s léky, jejichž rozpad v těle je snížen ritonavirem a tím by mohly jejich vysoké hladiny v krvi způsobit nežádoucí reakce. Paxlovid také nemohou užívat lidé, kteří právě vysadili tyto léky, protože hladiny některých léků mohou přetrvávat v krvi i delší dobu po ukončení léčby.

Domů
Sdílet
Diskuse