Podle studie žil mladý pacient po operaci dalších šest až devět let.
Nejstarší známou chirurgickou operaci na světě podstoupilo asi před 31 tisíci lety dítě, které žilo na indonéském ostrově Borneo. Šlo o amputaci nohy. Archeologové tělo našli v tamní jeskyni Liang Tebo. Ti, kteří amputaci provedli, měli podle archeologů podrobné znalosti lidské anatomie a značné technické dovednosti. Studii publikoval časopis Nature.
Významný objev
„Znalosti lovců a sběračů, kteří operaci provedli, zabránily tomu, aby dítě při operaci ztratilo mnoho krve nebo aby se mu do rány dostala infekce,“uvádí studie, pod kterou je podepsaný archeolog Tim Maloney z Griffith University v Southportu v Austrálii a jeho další kolegové. Zahojená kost ukázala, že mladík žil po operaci ještě dalších šest až devět let.
Protože nejsou žádné důkazy o tom, že by v místě amputace měla noha nějaké známky rozdrcení při nehodě nebo kousnutí zvířete, se vědci domnívají, že k operaci vedl neidentifikovaný zdravotní problém. O tělo bylo po operaci pečováno až do konce jeho života.
Maloneyho tým vykopal ostatky v roce 2020 z hrobu ve velké tříkomorové jeskyni. Díky metodě radiokarbonového datování spálených kousků dřeva těsně pod hrobem spolu s další datovací technikou ze zubu ze spodní čelisti mladíka mohli vědci odhadnout, kdy k operaci došlo.
Za dosud nejstarší známou operaci byla považována ta, ke které došlo před téměř sedmi tisíci lety. Šlo o neolitického muže z Francie, kterému bylo chirurgicky odstraněno levé předloktí. Nejnovější objev z Bornea ale dokazuje, že úroveň anatomie, fyziologie a chirurgických postupů, které podobná operace vyžaduje, byla na vysoké úrovni mnohem dříve.