Výrobci měli velmi sofistikovaný způsob práce, jednali skrytě a snažili se na sebe neupozorňovat. Jejich produkce ale byla o to nebezpečnější, jelikož se nacházela u zdroje pitné vody na Chebsku.
Policisté z Národní protidrogové centrály si zapsali další úspěch. Podařilo se jim v rámci akce KOZEL II počátkem letošního srpna rozbít gang výrobců pervitinu, kteří se zaměřovali na velké objemy a prodej do jiných krajů i do zahraničí. Našli u nich 20 kilogramů látky, nicméně odhady hovoří až o stovkách vyrobených kilogramů drogy. Každému ze čtyřčlenného gangu hrozí 12 let vězení.
Skupina byla tvořena hlavně osobami původem z Vietnamu, nicméně ve středu figuroval občan České republiky. Svou laboratoř, která se nacházela pouze 200 metrů od zdroje pitné vody pro město Cheb (u vodní nádrže Jesenice) v chatové osadě Mechová, navštěvovali velmi opatrně. I co se týká vztahů ve skupině, jednali velmi konspirativně.
„Komodity určené k výrobě této látky byly do laboratoře dodávány postupně, velmi sofistikovaným způsobem. Jednotlivé osoby se vzájemně nepotkávaly a jejich komunikace probíhala zcela skrytě,“ uvedl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
„Přepravu chemikálií a následně i finálního produktu, včetně zajištění stravy pro obsluhu nelegální laboratoře, realizovala skupina postupně po malých množstvích a odděleně s využitím mnoha vozidel a úkrytů,“ vysvětlil.
Gang byl ve spojení i s nelegálními dovozci léků s obsahem efedrinu ze zahraničí, nejčastěji s těmi z jižní a východní Evropy, načež výsledný vyrobený produkt mířil nejčastěji ve velkých objemech do Německa. Menší část zůstávala v České republice, kde se distribuovala dále.
Další nebezpečí
Kromě samotného prodávání nelegálních látek a ohrožení na zdraví lidí, kteří je konzumují, je výroba pervitinu nebezpečná také z pohledu ekologických či zdravotních rizik, které souvisí s přepravou, uskladněním i se samotnou výrobou. Velkoobjemové laboratoře totiž běžně vypouští toxické odpadní látky do kanalizace nebo do přírody. A jak bylo uvedeno, tato laboratoř se nacházela kousek od zdroje pitné vody. Naštěstí ale nebyla zjištěna žádná kontaminace.
Uvnitř laboratoře a v rámci domovních prohlídek a dalších prostor pak byla zajištěna řada chemických látek. „Mimo jiné se jednalo o 20 kg metamfetaminu v různém stadiu výroby, 11 kg přesyceného vodného roztoku obsahujícího látku metamfetamin hydrochlorid, celkem 35 kg samostatného efedrinu v podobě tablet a dále větší množství chemikálií připravených k výrobě,“ dodal Frydrych.
Po internetu koluje tento (ne)vtipný obrázek, který zachycuje místa výroby pervitinu v Evropské unii. Česká republika je zde jasně vidět.
Mimo to policisté zajistili i laboratorní sklo a velkoobjemové nádoby s desítkami litrů chemikálií v různé fázi výroby metamfetaminu. Kvalifikovaný odhad prodeje se tak pohybuje v řádek stovek kilogramů látky.
Policisté nakonec zadrželi čtyři osoby, proti kterým bylo zahájeno trestní řízení pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim v případě odsouzení hrozí 12 let za mřížemi.