Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Šnajdrová
12. září 2022 10:20
Čas čtení 4:48

Soud s Babišem: V obžalobě je všechno špatně, jsem nevinen. První soudní den v kauze Čapí hnízdo skončil

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Soud s Babišem: V obžalobě je všechno špatně, jsem nevinen. První soudní den v kauze Čapí hnízdo skončil
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

V pondělí 12. září v 9:00 započal soud s Andrejem Babišem (ANO) týkající se kauzy Čapí hnízdo. Soudního slyšení se účastní Refresher a přináší ti z něj záznam.

Od brzkých ranních hodin se před Městským soudem v Praze scházely davy novinářů i veřejnost. Všichni čekali na příchod bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který v pondělí 12. září stanul před soudem. Babiš je obžalován z dotačního podvodu, kdy měl neoprávněně čerpat dotaci 50 milionů korun na výstavbu areálu Čapí hnízdo.

12. září 2022 6:00 Čas čtení 0:29 Přehledně: Co předcházelo Babišovu soudu a jak se kauza Čapí hnízdo vyvíjela v čase Přehledně: Co předcházelo Babišovu soudu a jak se kauza Čapí hnízdo vyvíjela v čase

První den soudu s Andrejem Babišem (ANO) a Janou Nagyovou skončil krátce před třetí hodinou odpolední. Pokračovat se bude hned zítra, tedy v úterý 13. září, kdy bude soud pokračovat ve čtení výslechů svědků. Kromě toho dostanou prostor také soudní znalci či písmoznalci. Celý soud by pak měl trvat minimálně do října.

Žalobce Jaroslav Šaroch navrhuje pro Andreje Babiše (ANO) i jeho tehdejší poradkyni Janu Nagyovou tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let.

14:48 – Soudce Jan Šott ukončil dnešní soud.


14:11 – Jeden z Babišových obhájců opustil jednací síň, stejně jako velká část veřejnosti a někteří novináři. 

14:00 – Vrchní soudce Jan Šott začal číst výpovědi některých svědků. 

13:55 – „Kdybychom nebyli malý a střední podnik, tak by nám dotace nebyla schválena ani udělena. A kdybychom věděli, že Farma Čapí hnízdo není malý a střední podnik, tak bychom o dotaci nikdy nežádali,“ uzavřela svou řeč s tím, že na další otázky nyní odpovídat nebude. 

13:41 – Nagyová následně hovořila o své rodině, o tom, kam se svět posunul, a o své lásce ke zvířatům. Právě ta ji prý přivedla k Farmě Čapí hnízdo. „Měl to být rodinný podnik, oslovilo mě to, a proto jsem požádala pana Babiše, jestli se v tom mohu angažovat,“ vypověděla Nagyová s tím, že když pak v roce 2010 odešla na mateřskou dovolenou, o bližší dění ve Farmě Čapí hnízdo se již nezajímala. „Jsem ale přesvědčena o tom, že v době podání žádosti o dotace byla Farma malým podnikem,“ pokračovala.

13:22 – Svou řeč k obžalobě následně přišla přednést Jana Nagyová. „Předně bych chtěla uvést, že se necítím vinna žádného skutku z obžaloby,“ řekla s povzdechem v úvodu. „Nic nepravdivého jsem nikdy neuvedla, nikdy jsem nic podstatného nezamlčela. Vůbec proto nechápu, jak se celý případ mohl dostat k soudu,“ pokračovala Nagyová. 

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

13:18 – „Moje svědomí je čisté. Čapí hnízdo je 15 let stará kauza, žádná korupce, nikdo nic nevydělal... Dnešní proces je vyústění pokusu o moji diskreditaci. Únosy na Krym – nesmysl, otravy ryb v Bečvě, Pandora Papers, vylhaná věc,“ pokračoval ve své obhajobě Babiš (ANO). „Dnes tu jsou největší antibabišovci,“ rýpl si pak znovu do novinářů a od řečnického pultu odešel. 

13:13 – Podle Babiše (ANO) trestní stíhání vzniklo na základě účelového překroucení definice malého a středně velkého podniku. „Politické důvody a mediální tlak vedly k tomu, že státní zástupce podal žalobu na mě a na paní Nagyovou,“ pokračoval bývalý premiér. „Tato kauza by nikdy nevznikla, kdybych nešel do politiky. Ovlivnila nejméně dvoje volby,“ doplnil.

13:06 – Obžalovaný stále hovořil o tom, že celá kauza je „zpolitizována“. Ohradil se také proti spolku Milion chvilek pro demokracii, který na něj v pondělí ráno čekal před městským soudem s instalací „Vězeňská kancelář prezidenta Babiše“. O tom si můžeš přečíst více v naší fotoreportáži

13:03 – Andrej Babiš (ANO) nejprve promluvil k první obžalobě týkající se kauzy Čapí hnízdo. „Načasovali to přesně před volbami, udělali to proto, aby mě poškodili. (...) Policejním orgánům bylo jasné, že z toho nic nebude, ale udělali to proto, aby novináři mohli křičet,“ opřel se Babiš již potřetí do médií. Pak začal kritizovat ostatní politické strany a zdůraznil, že dal 50 milionů korun na charity.

3. května 2024 6:55 Čas čtení 1:15 PŘEHLED: Sleva v Tescu, na telefon, léky nebo elektroniku. Kde všude uplatníš studentskou slevu? PŘEHLED: Sleva v Tescu, na telefon, léky nebo elektroniku. Kde všude uplatníš studentskou slevu?

12:50 – „V obžalobě je všechno špatně, ani číslo popisné nesedí,“ zdůraznil. „Věřím, že soud rozhodne ne pod tlakem, ale spravedlivě,“ dodal s tím, že výpověď rozdělí na tři části, přičemž jedna bude věnována politizaci trestního stíhání. Pak zdůraznil, že žádné důkazy neexistují. „Necítím se vinen ze spáchání trestných činů... zkrátka jsem nevinen,“ řekl.

12:47 – Po přestávce se k obžalobě vyjádřil sám bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Hned v úvodu zdůraznil, že jeho řeč bude obsáhlejší a má právo na spravedlivý proces. „Mám právo reagovat podle svých představ,“ řekl Babiš.

11:36 – Druhý Babišův obhájce Eduard Bruna uvedl, že pro vinu jeho klienta nejsou důkazy. Babiš prý žádost o dotaci nepodával a nepodepsal smlouvu k jejímu získání. Pak soudce Jan Šott nařídil přestávku. Jednání bude pokračovat ve 12 hodin a 45 minut. 

11:18 – Ačkoli vrchní soudce upozornil, že za pět minut bude následovat pauza, o slovo nechtěl být ochuzen ani druhý právní zástupce Andreje Babiše (ANO). 

11:17 – „Postavení před soud není důvodné,“ uzavřel Bartončík svůj více než hodinu dlouhý proslov. „Můj klient s vinou nesouhlasí a odmítá ji,“ doplnil. Pak následoval potlesk muže, který usedl na lavici veřejnosti. Soudce jej vykázal z místnosti.

11:09 – „V době podání žádosti o dotaci už Monika Babišová nebyla akcionářem společnosti. Jedná se tak o snůšku hypotéz,“ upozorňoval Bartončík na údajné nepravdy státního žalobce. Pak se začal odvolávat na definici malého a středního podniku. Farma Čapí hnízdo prý podmínky splňovala.

29. dubna 2024 10:27 Čas čtení 0:38 Pozor na požáry. Meteorologové vydali novou výstrahu Pozor na požáry. Meteorologové vydali novou výstrahu

10:50 – Podle právního zástupce Andreje Babiše (ANO) Michaela Bartončíka nelze obžalobu stavět na tom, že Farma Čapí hnízdo zatajila v žádosti o dotace určité informace. 

10:42 – Zástupce Andreje Babiše (ANO) věnoval 30 minut rekapitulaci kauzy Čapí hnízdo. 

10:22 – Právní zástupce Andreje Babiše (ANO) Michael Bartončík věnoval dlouhé minuty své úvodní promluvy přípustnosti obžaloby Babiše jakožto poslance Poslanecké sněmovny. „Souhlas s trestním stíháním vydává Poslanecká sněmovna vždy pouze pro konkrétní skutek. Poslanec má pak i nadále imunitu pro jiné skutky, než je ten, kterého se souhlas týká,“ míní. Domnívá se, že předmět soudu není skutkem, k němuž by Sněmovna Andreje Babiše vydala. 

10:11 – K obžalobě se následně vyjádřil právní zástupce bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). I on nejprve zrekapituloval průběh soudního řízení, které započalo již před více než pěti lety.

10:00 – „Obžaloba zcela rezignovala na prokázání skutkové podstaty trestných činů,“ uzavřel svou úvodní řeč právní zástupce Nagyové s tím, že klientka obžalobu odmítá a necítí se být vinna.

9:51 – Obžaloba podle právního zástupce Nagyové uvedla nepravdivé informace o Farmě Čapí hnízdo. „Moje klientka vztah mezi Farmou Čapí hnízdo a Agrofertem nezatajovala. Tuto informaci zveřejnila, černou na bílém. (...) Nemohlo tedy dojít ke spáchání trestného činu,“ dodal.

23. dubna 2024 9:12 Čas čtení 5:39 Odmaturuj z matematiky: Tohle všechno bude v testu Odmaturuj z matematiky: Tohle všechno bude v testu

9:41 – Jako první promluvil právní zástupce Jany Nagyové, který si připravil stručné, ale vzhledem k rozsahu obžaloby zároveň informacemi nabité prohlášení. „Popis vztahů mezi obviněnými je už od začátku absolutním nonsensem,“ prohlásil v úvodu. „Sám státní zástupce řekl, že pokud policejní orgány neobstarají další důkazné materiály, bude stíhání pozastaveno. To se ale nestalo,“ pokračoval.

9:38 – Obžalovaní byli vrchním soudcem poučeni o trestním řádu a byli seznámeni se svými právy.

9:00 – Vrchní soudce vykázal média pořizující obrazové záznamy z jednacího sálu. Přítomní pak byli seznámeni s obžalobou.

8:52 – Do jednací místnosti vstoupil obžalovaný Andrej Babiš a krátce po něm i Jana Nagyová. Během příchodu jej veřejnost přítomná v sále nazývala „Burešem“ či „estébákem“.

Kauza Čapí hnízdo se k soudu dostala po sedmi letech. Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš čelí spolu se svou tehdejší poradkyní Janou Nagyovou obvinění kvůli dotačním podvodům v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo. Babiš měl podle žalobce Jaroslava Šarocha obejít dotační pravidla a založit samostatnou společnost Čapí hnízdo, která dosáhla na padesátimilionovou dotaci. Akcie oné společnosti přitom měly patřit Babišovu synovi a manželce Monice. 

Andrej Babiš (ANO) obvinění odmítá, stejně jako Jana Nagyová. „Věřím, že soud rozhodne ne pod tlakem, ale spravedlivě. Necítím se vinen ze spáchání trestných činů... zkrátka jsem nevinen,“ řekl u soudu Babiš.

Domů
Sdílet
Diskuse