Obzvláště v případě, že jsi na jednotlivé modely šetřil/a několik měsíců.
„Není všechno zlato, co se třpytí,“ říká české přísloví, které dokonale popisuje několik typů produktů z portfolia luxusních módních značek. Modely se štítkem Balenciaga, Prada či Givenchy v sobě mají něco výjimečného, přestože v mnoha případech jde o obyčejné výrobky s několikanásobně vyšší cenou.
Na mysli nemáme řemeslně vyráběnou obuv z italských dílen v jednoduchých barevných kombinacích, nadčasové kožené kabelky nebo kvalitní vlněné kabáty či vatované bundy, se kterými zvládneš i několik sezón – ty jsou (ve většině případů) hodny cen v řádu tisíců korun.
Problém vidíme ve věcech, jejichž nákupu lituješ dříve, než bys možná očekával/a.
Designérská trička
Nošení triček s grafickými potisky nebo logy módních domů je populárnější než kdykoliv předtím. Stačí, když otevřeš Instagram.
Množství modelů je sice vizuálně atraktivní, ale jde o stejný druh trička, který koupíš za několikanásobně nižší cenu v obchodech, jako jsou například COS nebo Arket. Ceny za modely designérských triček jsou v rozmezí od přibližně 7 000 korun až do více než 25 000 korun u vzácných limitovaných modelů.
Dobře si rozmysli, jestli budeš nosit tričko s motivem filmových postav a nápisem Balenciaga přes celou hruď déle než jednu sezónu a zda ty tisíce raději nepoužiješ na užitečnější, respektive trvanlivější věci. Obzvláště v případě, že jsi na tento nákup šetřil/a několik měsíců.
Doplňky podle sezónních trendů
Módní trendy přicházejí a odcházejí rychleji, než bychom si představovali, a to i v případě doplňků, kterými dotváříme outfity. Na mysli máme sluneční brýle, pokrývky hlavy, pásky, tašky, kabelky, ale také šperky, u kterých doporučujeme myslet na jejich univerzálnost v rámci kombinací.
Pravděpodobně každý z nás má zkušenost s tím, že neví, jak zakomponovat nový doplněk do každodenních outfitů – ať už kvůli barvě, vzoru, střihu, nebo stylu. Stejně každý alespoň jednou podlehl úletům, jako byly v posledních sezónách například industriální látkové pásky Off-White™, ledvinky přes rameno či luxusní obaly na chytré telefony, které jsou zavěšeny na krku.
Kvalitní doplňky budou součástí tvého šatníku dlouhá léta, proto upřednostni nadčasová provedení, která jsou hodna vysokých cen.
Drahá obuv
Špatnou volbou může být i obuv za vyšší tisíce korun. Nezáleží na tom, zda se jedná o tenisky, kozačky, zimní boty nebo sandály. Pokud to má být model, který plánuješ nosit každý den, sáhni po jednoduchém barevném provedení, respektive ověřených siluetách a nepodléhej sezónním úletům z přehlídek ani bláznivým odstínům.
V tomto případě platí stejná pravidla jako u doplňků – nebudeš-li je umět správně zkombinovat se zbývající částí svého outfitu, zůstanou ve skříni nebo tě omrzí předtím, než jim alespoň trochu ošoupeš podrážku.
Spodní prádlo
Na období, kdy jsme sledovali jméno designéra, respektive název značky na spodním prádle, dnes vzpomínáme s úsměvem na rtech, ale ve studentských časech jsme vícekrát utratili všechny peníze od rodičů na slipy s logem Calvin Klein nebo Polo Ralph Lauren.
Jejich kvalita je však stejná jako u produktů s mnohem nižší cenou a v konečném výsledku jde jen o předvádění, které neuvidí nikdo kromě partnera/partnerky. Na portfolio modelů od značek Tom Ford, Dolce & Gabbana nebo Versace se raději ani nedívej.
Za ještě větší zbytečnost považujeme nákup obyčejných bavlněných ponožek s vyšitým logem luxusní značky nebo s jakýmkoli motivem, které jsou v nabídce online obchodů i za více než 3 000 korun.
Výjimkou v rámci drahého spodního prádla jsou ručně vyrobené modely pro ženy z drahých materiálů (hedvábí) a se spoustou krajky, které vypadají jako umělecká díla.
Dětské oblečení z dílen módních domů
Každý rodič chce dopřát svému dítěti to nejlepší podle svých možností, ale nakupovat dětské oblečení z dílen módních domů je zbytečné.
V posledních letech se roztrhl pytel s luxusní dětskou módou a v nabídce online obchodů, jako jsou například Mytheresa, Luisaviaroma nebo Bambini Fashion, najdeš vše. Známé módní značky mají v portfoliu pyžama od nejmenších čísel přes džíny a vrchní vrstvy až po doplňky v podobě slunečních brýlí či pokrývek hlavy.
Utratit řádově tisíce korun za dětský outfit je plýtvání. Dítě neocení tvoji snahu, z jednotlivých modelů vyroste během několika týdnů, a navíc jsou v současnosti dostupné pěkné i kvalitní alternativy za opravdu férové ceny.