Přibližně dvě třetiny obyvatel hlasovaly pro schválení reforem v novém zákoníku o rodině.
Pro Kubu, která byla v 60. a 70. letech minulého století svědkem pronásledování homosexuálů a jejich posílání do pracovních táborů, to znamená velký okamžik, píše BBC. Homosexualita byla v zemi zlegalizována až v roce 1979 – i poté ale LGBTQ+ lidé čelili diskriminaci.
Oficiální postoj k LGBT se ovšem v zemi za posledních 20 let výrazně změnil. Kubánská vláda změnu zákona podpořila a vedla celonárodní kampaň vyzývající občany k jeho schválení.
Při nedělním hlasování prezident země Miguel Díaz-Canel řekl, že očekává, že většina obyvatel bude hlasovat pro a že nový zákoník odráží rozmanitost lidí, rodin a přesvědčení.
Podle předběžných výsledků se pro reformu vyslovilo 66 % dosud sečtených hlasů. K přijetí zákona byl nutný souhlas 50 % voličů.
Lid se rozhodl uzákonit lásku pro všechny
„Rodinný zákoník byl ratifikován lidmi,“ uvedla ve státní televizi předsedkyně volební rady Alina Balseiro. Zákoník prošel podle serveru DW 25 návrhy, téměř 80 000 setkáními na radnici a 300 000 návrhy veřejnosti. Oficiální postoj k homosexualitě se za posledních 20 let po desetiletích pronásledování výrazně změnil.
Reformy, které umožňují i queer párům adoptovat děti, však vyvolaly značný odpor náboženských skupin. Proti se také stavěla část opozice. Již v roce 2019 vláda usilovala o začlenění manželství osob stejného pohlaví do nové ústavy země, ale po kritice ze strany církve od toho ustoupila.