Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dnes slaví svůj den lidé, které zastupuje písmeno „B“ ve zkratce LGBTQ+.
Odhaduje se, že zhruba 4 % celosvětové populace se označují za bisexuály a bisexuálky. To je asi 316 milionů lidí. Zároveň mají představovat až polovinu všech lidí, kteří patří do LGBTQ+. Výzkum organizace Stonewall přitom odhalil, že téměř polovina bi mužů (46 %) a čtvrtina bi žen (26 %) o své sexuální orientaci nikomu z rodiny nikdy neřekne. Pro srovnání, u gayů je to 10 % lidí a u leseb 5 %. Podle odborníků se tak bisexuálové chtějí vyhnout předsudkům, které se k této orientaci vážou bohužel i dnes.
23. září mají všichni bi lidé svůj den, takzvaný Bi Visibility Day. Nejde přitom jen o oslavy – ale také, a to možná především, o uznání. V porovnání s gayi a lesbami o něj totiž musí bojovat tak trochu jinak.
Bi lidé se mohou cítí uvězněni ve vakuu – nejsou součástí většinové heterosexuální společnosti, ale mnohdy nejsou zcela přijímáni ani v rámci LGBTQ+. Často tak čelí zneviditelnění a vyloučení. Slýchají, že jejich bisexualita je jen fáze, zatím se totiž stydí přiznat svou skrývanou homosexualitu. „Být bi“ má být podle mnohých jen přestupní stanicí. Společnost analyzuje jejich sexuální a partnerskou historii a na základě toho jim sděluje, s jakou sexualitou by se „správně“ měli identifikovat. Bývají osočováni z promiskuity, časté nevěry, neschopnosti vést monogamní vztah, a dokonce i hamižnosti. Bi ženy se také setkávají s předsudkem, že jejich identita je pouhým „představením“ – strategií, jak se zalíbit mužům. To všechno jsou projevy ignorace, nevzdělanosti, ale i tzv. bifobie (averze vůči bisexualitě či bi jednotlivcům).
Bisexualita je široký a zastřešující pojem, který označuje fyzickou či romantickou přitažlivost nebo sexuální chování, které není omezeno na jedno pohlaví.
– Bisexuální lidé mohou být různým způsobem přitahováni různými pohlavími. – Mohou být přitahováni k různým pohlavím nebo genderům více než k jiným. – Tato přitažlivost se může měnit v čase i intenzitě. – Někteří používají slova bisexuální a bi. Jiní mohou používat výraz bi+, který má zahrnovat i ty, kteří se označují jako pansexuální, fluidní či queer. Setkat se můžeme i s výrazem bicurious, jenž se vztahuje k lidem, kteří svou sexualitu objevují.
Odlišnosti „bi zkušenosti“
Sáře je 26 let. Že je bisexuální, si uvědomila asi v osmnácti – podle svých slov ale „taková“ byla vždycky. Tehdy jí ale nepřišlo, že by fakt, že má ráda kluky i holky, měl na její život nějaký signifikantní vliv. Žádný coming out se u ní proto nekonal, zmínila se o tom pouze svým několika nejbližším kamarádům mezi řečí v hospodě u piva. Nyní o své sexualitě nemá problém hovořit otevřeně před kýmkoli. S přibývajícím věkem ovšem pociťuje, že svou bisexualitu musí neustále někomu dokazovat. „Když nad tím přemýšlím, nepřijde mi, že bych preferovala spíše muže, nebo spíše ženy. Záleží vždy na jedinci,“ říká.
„Zatím jsem ale vždy chodila jen s muži. Prostě to tak vyšlo,“ popisuje se smíchem pro Refresher. A právě její romantické zkušenosti vyvolávají v jejím okolí znevažování a snad i zesměšňování. „Nemusím nikomu nic dokazovat. Nemusím být ve vztahu se ženou, abych věděla, že mě ženy přitahují. Hlavní je, že já sama vím, jak se cítím. Ostatním to může být úplně jedno,“ pokračuje.
Více podobných článků můžeme dělat jen s tvojí podporou, přidej se do klubu Refresher+.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Po odemknutí se dozvíš, že:
S bisexualitou se pojí celá řada předsudků;
bisexuální lidé nemusí mít žádné partnerské zkušenosti, aby se mohli identifikovat jako bi;
to, že bi muž zrovna chodí se ženou, z něj nedělá heterosexuála;
bi lidé zažívají zneviditelňování i uvnitř LGBTQ+;
i v roce 2022 si potřebujeme připomínat mezinárodní den bisexuality.
Nevyvrací ale, že ji nevhodné poznámky ze strany přátel občas zamrzí: „Vždy mě nejvíce ‚bodne‘, když mou sexualitu zpochybňují kamarádi, kteří jsou sami součástí LGBT. Očekávala bych, že minimálně oni budou mít pochopení.“ Rodičům se Sára o tom, že je bisexuální, nikdy nezmínila. Za relevantní by to považovala až tehdy, kdy by domů přivedla místo muže ženu. Jak sama zmínila, důležité je pro ni hlavně to, jak se cítí ona sama.
„Jsem bi bez ohledu na to, s kým zrovna chodím“
Jak upozorňuje LGBTQ+ organizace GLAAD, bi lidé nemusí mít specifické sexuální zkušenosti, aby byli bisexuální – ve skutečnosti nemusí mít vůbec žádné sexuální zkušenosti.
Podobné zážitky pro Refresher popsala také Chris. „Neřekla bych, že na denní bázi zažívám bifobii. Myslím, že trans lidé to mají určitě těžší. Já osobně to vnímám spíše jako otravné,“ říká a pokračuje: „Nebaví mě poslouchat poznámky typu ‚Jé, tak už jsi zase hetero!‘ kdykoli mám za partnera muže. Ne, takto to fakt nefunguje. Jsem bi pořád, bez ohledu na to, s kým zrovna chodím.“
Chris svůj vlastní coming out zažila. Kamarádi to vzali naprosto bez problémů, rodiče to ale dle jejích slov dodnes nechápou. Říkají jí, že má zatím jen zmatek v hlavě a že „z toho vyroste“. „Bisexualita je něco, co nedokážou pochopit. Nevím, asi stejně, jako pro ně existuje jen muž a žena, tak je jen heterosexuál a homosexuál,“ popisuje.
„Furt někomu něco vysvětlovat a obhajovat tak elementární věc, jako je to, koho miluju, mi přijde na palici. Je to vysilující,“ uzavírá.
Bisexualita = méně diskriminace? Možná navenek
Z průzkumů se může zdát, že bisexuálové a bisexuálky zažívají obecně méně diskriminace z „okolního světa“ než ostatní lidé s jinou než heterosexuální orientací. Především bisexuální ženy mají údajně „výsostní“ postavení. Podle průzkumu společnosti Pew Research z roku 2015 mají kvůli předsudkům dospělí LGBTQ+ lidé pocit, že společnost přijímá bisexuální ženy lépe než gaye, lesby nebo bisexuální muže. Odlišnou životní zkušenost doplňuje také fakt, že bisexuální lidé jsou mnohem častěji než gayové a lesby sezdaní a většina z nich má partnera opačného pohlaví. Z výzkumu Sociologického ústavu AV ČR na reprezentativním vzorku české populace také vyplývá, že rodičovství je uváděno poměrně často osobami s bisexuální identitou (45 % mužů a 69 % žen) a méně často pak ženami (24 %), a zvláště pak muži (8 %) s homosexuální identitou.
Právě ale tyto domnělé „výhody“ jim mohou umisťovat terč na záda. Často tak bývají vyloučeni z LGBTQ+ prostoru, zapomíná se na ně. Kvůli tomuto zneviditelňování jsou bisexuální osoby podle organizace HRC Foundation výrazně více vystaveny riziku depresí a úzkostí, domácího násilí, sexuálních útoků a chudoby než lesby, gayové nebo heterosexuální cisgender osoby. Bisexuálové a bisexuálky mohou také často zažívat tzv. „monosexismus“ – tedy názor, že lidé, kteří randí pouze s jedním pohlavím, jsou nějakým způsobem lepší a nadřazení ostatním. Monosexismus si přitom mohou i sami internalizovat, což vyústí v pocity, že jejich vlastní sexuální orientace není legitimní.
Řešíš otázky kolem své sexuální orientace nebo genderové identity? Trápí tě coming out a potřebuješ poradit? Obrátit se můžeš na poradnu sbarvouven.cz.
Validitu bisexuality každoročně připomíná Týden bisexuálního povědomí (Bisexual Awareness Week), který vrcholí 23. září mezinárodním dnem bisexuality (Celebrate Bisexuality Day). Tento den je připomínán od roku 1999, kdy byl vyhlášen na konferenci mezinárodní asociace leseb a gayů v Johannesburgu v Jihoafrické republice. Zasloužili se o něj především tři američtí aktivisté: Wendy Curry, Michael Page a Gigi Raven Wilbur. Od té doby je oslavován v různých podobách po celém světě.
Gigi Raven Wilbur: Od dob Stonewallských nepokojů se komunita gayů a leseb zviditelnila a posílila. Bisexuální komunita také posílila, ale v mnoha ohledech jsme stále neviditelní.
„Oslavy Dne viditelnosti bisexuálních osob pořádáme od roku 1999 a proměna za tu dobu je obrovská. Jako o bisexuálech se o nás mluví a je nás slyšet více než kdykoli předtím, ale zároveň se za tu dobu ještě více vyostřily problémy a specifické potřeby bisexuálů,“uvádí jedna z organizátorek Jen Yockney.
Po celém světě budou místní LGBTQ+ organizace pořádat besedy, výstavy a další akce. Mezi nimi budou například pochody hrdosti bi lidí ve Francii a Německu a také celonárodní virtuální bi konference v Austrálii. Řada akcí bude probíhat právě i v online prostoru, připojit se tak na ně můžeš z pohodlí domova. Všechny najdeš zde. V Česku bohužel žádná z velkých organizací bojujících za práva menšin bi akce v tento den nepořádá. To ale neznamená, že si důležitost, validitu – a vlastně vůbec existenci – bi lidí nemůžeme připomenout sami a neorganizovaně.
Začít můžeš tím, že budeš pro bi lidi oporou. Organizace GLAAD sestavila seznam doporučení:
– Oslovuj správně. Pokud někdo jasně uvede, že je bi, neoznačuj ho*ji jako gaye, lesbu nebo heterosexuála. Samotný vztah s osobou stejného nebo odlišného pohlaví nepopírá bisexuální orientaci dané osoby. – Když mluvíš o dvou lidech ve vztahu, nepředpokládej, že se jedná o gay, lesbický nebo heterosexuální pár. – Nemluv o bisexualitě jako o fázi. Ne, bisexuálové opravdu nejsou na cestě k tomu, aby se stali gayi nebo lesbami. – Vyhni se stereotypům, které se pojí s bisexualitou. Rozkrývej je a upozorňuj na ně ostatní. – Vzdělávej se, (citlivě) se ptej, zajímej se, respektuj.