Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Asi každý člověk má dny či celá období, kdy nemá chuť na sex. Nebo chuť má, ale nižší než obvykle. O tom, že je to ve většině případů zcela normální, glosuje Refresher.
Na sociálních sítích, zejména na Instagramu, občas můžeš narazit na „zázračné“ přípravky na podporu libida. Zobneš si barevného gumového medvídka a chuť na sex se má okamžitě dostavit. Tak to alespoň tvrdí influenceři, kteří podobné doplňky stravy doporučují. Byť třeba ani neznají složení. Nebo rizika. Nebo fakt, že se mnohdy jedná o hloupou reklamu podstrkující (převážně) ženám, že mít někdy nízké libido je špatně.
Jeden z takových přípravků nabízí za necelých 1 500 Kč společnost Goop samozvané „sexuální odbornice“ Gwyneth Paltrow. Asi se tomu ale už nikdo nediví. Ta stejná „sexuální odbornice“ totiž prodává i Jade Eggs – kuličky ve tvaru vajíčka vyrobené z nefritu nebo křemene, které se vkládají do vaginy. Kromě toho, že jsou podle odborníků a odbornic k ničemu, mohou být i zdraví nebezpečné. O nechvalně známých svíčkách, které za v přepočtu 1 840 Kč voní jako vagina, či pofidérní show na Netflixu ani nemluvě.
Nízké libido není podle Gwyneth cool. Mělo by nás to ale zajímat?
Zpět ale k produktům na zvýšení ženského libida. Paltrow je prodává pod zkratkou „DTF“ (slangová zkratka pro „down to fuck“, pozn. red.) v balení po 60 hnědých pilulkách, což představuje 30denní kúru. „Vytvořili jsme DTF se třemi klíčovými složkami, které podporují zdravé sexuální funkce, vitalitu a náladu žen. První z nich je extrakt z pískavice libifem, u kterého bylo klinicky prokázáno, že podporuje zdravé sexuální vzrušení a touhu u žen a poskytuje podporu při příznacích menopauzy. Dále šatavari, adaptogenní bylina tradičně používaná v ájurvédě k podpoře ženského zdraví. A pro podporu nálady extrakt ze šafránu. Složky DTF nejlépe fungují při dlouhodobém užívání – klíčová je konzistence,“ uvádí se v popisku produktu.
Háček je ale v tom, že tvrzení má jen malý vědecký základ a pod hvězdičkou se konzument dozvídá, že „prohlášení nebyla vyhodnocena Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration, FDA)“. Útěchou budiž, že složení doplňku vytvořil interní vědecký a výzkumný tým společnosti Goop, jak se uvádí na webových stránkách.
Více podobných článků můžeme dělat jen s tvojí podporou, přidej se do klubu Refresher+.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Po odemknutí se dozvíš:
Jakým způsobem „wellness značky“ využívají neprobádanost ženské sexuality;
proč mohou volně dostupné produkty na zvýšení libida spíše uškodit;
jak reklamy shazují ženy za nízkou chuť na sex;
proč bychom se na libido měli dívat spíše jako na spektrum;
že nízké libido může pro řadu žen představovat reálný problém, který by neměl zůstat pouze marketingovým zájmem.
Např.:
Jednodňová lyžovačka na Stuhlecku s dopravou ZDARMA
, Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat
nebo 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy
Podobné doplňky stravy ale nalezneme i na českém internetu. Společnost Curapil prodává „Libido žena“, Ladylab zase „Vrrr“ (ať už to znamená cokoli), GymBeam přišel s „Sex Bomb For Her“. Na trhu je toho opravdu nepřeberné množství. Společné mají mnohdy nejenom složení, ale i message, kterou předávají.
Příslib vyššího libida výměnou za výčet negativních účinků
Goop herečky Gwyneth Paltrow a další „wellness značky“ využily prostor, který vznikl v důsledku orgasmové nerovnosti a neprobádanosti ženské anatomie a sexuality. Zatímco na výzkum erektilní dysfunkce u mužů se vynakládají nemalé prostředky, ženské sexuální problémy jsou onálepkovány jako „neřešitelné“ či „záhadné“. Značky je ovšem nevyužily v rovině feministické, kdy by přišly s ověřenou, vědecky prokázanou a bezpečnou „viagrou pro ženy“. Místo toho trh zaplnily dalšími pochybnými zbytečnostmi zneužívajícími pochybnosti žen, neznalost i ájurvédu a pasoucími se po patriarchálních vzorcích, kdy hlavním úkolem ženy je uspokojit muže.
A kdyby jenom to. Jak upozorňuje článek publikovaný v Harvard Health Publishing, až na několik výjimek nebyla většina doplňků pro sexuální funkce vědecky zkoumána. V nejlepším případě mají placebo efekt, dokážou ale i ublížit.
Doplňky na podporu ženského libida jsou nejčastěji složeny z příměsí obsahujících DHEA (dehydroepiandrosteron, hormon nadledvin), ginkgo bilobu, pískavici řecké seno, ženšen, kozí trávu, L-arginin, macu, tribulus, yohimbin a zinek. Většina z nich podle odborníků milostnému životu významně nepomůže – snad až na L-arginin (který by ovšem měli vynechat lidé se srdečními problémy) a yohimbin (se kterým se ale pojí celá řada negativních vedlejších účinků). Konzument zároveň většinou nedokáže určit, zda je v přípravku látky moc málo, či naopak až příliš. Některé doplňky také mohou obsahovat malá množství skrytých léčiv – například stopy inhibitorů PDE5 či léků na erektilní dysfunkci na předpis. To může vyvolat nebezpečné, dokonce i život ohrožující reakce. Nejasné jsou také účinky při dlouhodobém užívání, byť Paltrow u DTF zdůrazňuje, že „konzistence je klíčová“.
Například u přípravku Addiy (neboli flibanserin) bylo nutné, aby jej žena užívala denně a vůbec nepila alkohol. Jen zobejte, zdraví stranou. I když Addiy schválila FDA, studie opakovaně prokázaly, že benefity převažují nad negativy zhruba jen u 10 až 12 % žen. „I když může sloužit jako světélko v dlouhém hledání řešení ženských sexuálních problémů, čeká ho ještě dlouhá cesta. Ženy užívající tento lék musí být dobře poučeny o nežádoucích účincích a možných interakcích. Dokud nebudou k dispozici další údaje, je namístě opatrné užívání léku,“ uvádí výzkumníci ve studii z roku 2018 publikované v odborném časopise Industrial Psychiatry Journal.
Hanba ti, ženo!
Přestože například „ženská viagra“ (složením má se skutečnou Viagrou jen pramálo společného, pozn. red.) s názvem Lovegra není v Česku schválená a tím pádem ani legálně dostupná, je možné ji objednat ze zahraničí. Rovnost v sexu – kdy každý má svou viagru – je tedy vykoupena nevolností, bolestí hlavy, návaly tepla do obličeje, rozmazaným viděním, závratěmi, snížením krevního tlaku a dalšími nežádoucími účinky. Převážná většina produktů, které kdy společnosti označily za „dámskou viagru“, tak žádné vítězství pro ženy nepřináší. Pouze se pasou na pochybnostech žen, které se bojí, že nesplňují jakousi normu.
Kromě složení totiž mají tyto produkty mnohdy společné poselství, které směrem k ženám vysílají: „Styď se.“ Jsi kazový kus, manžel s tebou chce spát, a nemůže. Chudák.
V popisku přípravku s názvem Proerecta se například uvádí: „Chválíme vaši snahu pomoct si a osvobodit se od negativ. Stát pevně při svých nejbližších bez smutku, nevolností a změn nálad. Existuje možnost tato negativa zmírnit. Již nemusíme být partnerům a rodině na přítěž.“ Wow. Přesvědčila kdy někoho ke koupi reklama, která konzumenta (konzumentku) velmi pasivně agresivně zahanbuje? Pokud ano, pořídil si balení Proerecty za 599 Kč.
Není divu, že ženská sexualita je stále ve společnosti tabu, když platformy, které by měly být pro ženy podporou, je akorát zostuzují a naznačují, že nejsou dostatečnými ženami, když „to“ od svého partnera nechtějí vždy a všude, za jakýchkoli okolností. Nač řešit důvody, které ženě nízké libido způsobují, když lze každý den do konce života polykat tabletky s mnohdy pochybným složením. Firmy prodávající produkty na podporu libida volí stejnou strategii jako články s titulky „10 rad k udržení manžela“ či „10 věcí, které každá děláme, ale muži je nesnáší“. Přestože se v nich člověk od roku 2001 dozví to samé – tzn. noste rudou rtěnku (ale ne moc rudou, ta je pro lehké děvy), zhubněte tuk na břiše (roztomile označen za tzv. „muffin top“) a nenoste doma tepláky –, škody páchají pořád stejně. Ženám totiž kladou na srdce, že spokojené se sebou mohou být pouze tehdy, kdy jsou dostatečně dobré pro muže.
A dostatečně dobré jsou podle marketingových společností plazících se po nízkém libidu tehdy, když chtějí sex ve stejnou dobu a ve stejné míře, jako jejich partner. Snaží se ženám vsugerovat, že nízké libido je (snad civilizační) nemoc, kterou lze snadno léčit pilulkou. Za pouhých 60 dolarů. Vsugerovat, že na vině je vždy jejich tělo – že je s ním něco v nepořádku.
Pokud jde o konsenzuální sex, nic jako norma neexistuje
Pravdou ale je, že žádná sexuologická studie v historii sexuologických studií nedefinovala, jaká míra chuti na sex má být brána jako „norma“. Libido je pro většinu lidí spektrum – někdy je nízké, jindy zase vysoké. Podíl na tom nese celá řada faktorů, například užívání léků (včetně hormonální antikoncepce), fyzický i duševní zdravotní stav, stres, hormonální změny, těhotenství, životospráva i problémy ve vztahu. Občas prostě nemáme chuť na sex a neznačí to nic nenormálního. Za „nenormální“ bychom spíše měli označit rétoriku, která klade ženám na srdce, že přestože se jim nechce, tak by měly.
Kampaně propagující produkty podporující libido taktéž zcela opomíjí existenci asexuálních lidí – tedy těch, kteří prožívají malou nebo žádnou sexuální přitažlivost. Implicitně jim sdělují, že s nimi něco není v pořádku a měli by se léčit. Nejlépe směsí z kozí trávy a zinku.
Samozřejmě, nízké libido je pro některé ženy skutečným a velmi nepříjemným stavem. Ten dostal i své pojmenování – hypoaktivní porucha sexuální touhy (HSDD). Lékařské termíny mohou být mnohdy stigmatizující, právě porucha totiž naznačuje, že je s námi něco špatně. Člověku to ale vadit vůbec nemusí, se svou sexualitou a sexuálním životem může být spokojen.
A pokud není, pravděpodobně to bude řešit spíše s odborníkem, nikoli s herečkou, která prodává vaginální vejce a na feminismu spíše parazituje. Zároveň by ženy, které nízké libido trápí, měly mít k dispozici spolehlivé, a hlavně bezpečné přípravky. K tomu se ale nedostaneme, budeme-li stále tolerovat firmy, které na ženské sexualitě (či spíše její neprobádanosti) chtějí jen vydělat, nikoli někomu reálně pomoci. Požadavek na „ženskou viagru“ je z feministického hlediska legitimní, zatím ovšem bez relevantní odezvy.