Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 5. 12. 2022 svátek má Jitka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
News

Odbory chystají demonstraci Proti chudobě a vyvrací spekulace o placených demonstrantech

Šéf odborářů Josef Středula odmítl, že by na demonstraci sháněl podpisy pro svou prezidentskou kandidaturu. Vyvracel také spekulace ohledně výše své mzdy.

Ilona Hobzová
7. 10. 2022 10:17 Čas čtení: 2:17
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odbory chystají demonstraci Proti chudobě a vyvrací spekulace o placených demonstrantech
Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
News
0
Ilona Hobzová
7. 10. 2022 10:17
Čas čtení: 2:17

Odbory chystají demonstraci Proti chudobě a vyvrací spekulace o placených demonstrantech

Šéf odborářů Josef Středula odmítl, že by na demonstraci sháněl podpisy pro svou prezidentskou kandidaturu. Vyvracel také spekulace ohledně výše své mzdy.

Ilona Hobzová
7. říjen 2022, 10:17
Čas čtení: 2:17
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odbory chystají demonstraci Proti chudobě a vyvrací spekulace o placených demonstrantech
Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

V sobotu se na pražském Václavském náměstí bude konat další demonstrace proti vládě. Tentokrát ji svolá Českomoravská konfederace odborových svazů. Po vládě požaduje, aby bezodkladně přijala konkrétní účinná řešení a přestala přehlížet mimořádně složitou situaci rodin, zaměstnanců, důchodců, samoživitelů, stejně jako firem a podnikatelů.

Požadavky odborů: regulace cen nebo zvýšení minimální mzdy

„Vláda svým otálením nechala situaci dojít do stavu, kdy v naší zemi máme jednu z nejvyšších inflací v EU, domácnostem se propadá kupní síla a firmy ztrácí konkurenceschopnost. Na vládu opakovaně apelujeme již od jejího nástupu, aby začala situaci řešit, předkládáme jí konkrétní řešení a opatření, jak postupovat, nabízíme pomoc,“ uvedly odbory důvod své demonstrace. 

 

Odbory od vlády požadují mimo jiné okamžité zavedení regulace cen základních životních potřeb, zpřísnění cenové kontroly, regulaci cen potravin, energií, pohonných hmot, vody a nájemného nebo zvýšení minimální mzdy na 18 200 Kč ještě v roce 2022.

 

 

Na sociálních sítích se objevila fotka dokumentu, ve kterém severomoravský odborový svaz nabízí účastníkům demonstrace kompenzaci 500 korun na cestu a výdaje spojené s ní. Odbory tak čelily kritice za to, že demonstrantům platí. Nicméně tato kompenzace je financována z vlastních odborových příspěvků –⁠ tedy z peněz, které sami členové odvádí do společného rozpočtu. V tomto případě se na kompenzaci členů shodla odborová organizace KOVO Ostravská huť Rourovny. Novináři z webu Forum24 jedna z členek této organizace v telefonickém hovoru věc vysvětlila: „Když v šest hodin nebo před šestou hodinou vyjedeme a budeme se vracet mezi desátou a jedenáctou večer, tak to mají na stravné.“

Šéf odborářů Josef Středula uvedl, že to, jak se rozhodnou jednotlivé organizace, je čistě jejich věc. Na tiskové konferenci Středula také odmítl, že by šlo o extremistickou nebo proruskou akci. Demonstrace podle něj bude tvrdá, ale korektní.

 

Středula zveřejnil, kolik mu odbory platí. „Soudruhem mě nenazývejte,“ vzkázal Němcové

Středula také na tiskové konferenci odmítl, že by se sobotní akce jakkoli týkala jeho prezidentské kandidatury. „Středula jako prezidentský kandidát nechystá žádnou podpisovou akci v souvislosti s demonstrací. Hanba by mě fackovala. Jsem předsedou odborů a toto je odborová akce,“ řekl a dodal, že jestli nějaký občan přijde s podpisovým archem, je to jeho vůle a sám s tím nic neudělá. 

 

 

Prezidentský kandidát Josef Středula se v posledních dnech dostal také do popředí veřejného zájmu v souvislosti s otazníky okolo výše jeho mzdy, kterou odmítal zveřejnit. Parodický twitterový profil Jaroslava Faltýnka uvedl, že šéf odborů bere 420 000 korun měsíčně a náhrady.

Na falešný tweet reagovala například senátorka Miroslava Němcová (ODS): „ČMKOS má příjmy cca 60 miliónů ročně. V roce 2020 to bylo 56 214 000. Pokud je údaj o výši platu soudruha předsedy správný, po připočtení náhrad si bere akorát desetinu rozpočtu. Kdo z vás to má, pánové.“


„Pokud jste někoho zvyklá nazývat soudruhem, tak mě do toho netahejte. A přijde mi bizarní, že jako senátorka ODS šíříte dezinformace z falešného profilu,“
zareagoval Středula. Později na Twitter napsal, že bere 110 tisíc korun měsíčně. „Mzdu předsedy ČMKOS určuje 31 předsedů odborových organizací a vedení ČMKOS není placeno z veřejných prostředků,“ dodal.

 

Za přiměřenou a odpovídající výši označil peníze například viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. „Mně to přijde celkem přiměřené. Nepochybuji, že by v soukromém sektoru dokázal vydělat víc,“ uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: protichudobe.cz, fb.watch, twitter.com, twitter.com, forum24.czNáhledový obrázek: ČTK/Šulová Kateřina
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.