Současná právní úprava v Česku dostatečně nechrání LGBT+ lidi před předsudečným násilím, popisuje právnická organizace In Iustitia.
Obecně prospěšná společnost In Iustitia ve svém prohlášení reaguje na střelbu u gay baru Tepláreň v Bratislavě, během které zemřeli dva lidé.
„Včerejší střelba v bratislavském baru je ohavným projevem předsudečného násilí, kterému LGBT+ komunita čelí dlouhodobě. Většinou však jeho projevy nejsou tak brutální, aby se o nich psalo. Posměšky, nadávky a výhrůžky, zejména ty na sociálních sítích, bývají často bagatelizovány. A to navzdory tomu, že napadené zraňují a mnohdy se jedná o trestné činy,“ uvádí organizace na svém webu Právo21.
In Iustitia zdůrazňuje, že všechny formy předsudečného násilí je nutné brát vážně. Tragédie v Bratislavě je toho smutným příkladem.
Současná právní úprava v Česku nicméně podle společnosti LGBTQ+ lidi před předsudečným násilím dostatečně nechrání. „Je nutné novelizovat trestní zákoník tak, aby explicitně chránil před útoky kvůli sexuální orientaci a genderové identitě,“ popisují zástupci In Iustitia s tím, že útočníci nyní často nebývají spravedlivě potrestáni.
Je třeba vyjádřit solidaritu s pozůstalými, s LGBT+ komunitou, s celým Slovenskem.
Jak v rozhovoru pro Refresher popsal Daniel Zikmund ze spolku Prague Pride, téměř každý den se LGBTQ+ lidé potýkají s předsudečnými útoky. Až 91 % obětí přitom tyto útoky nenahlásí. Někteří se obávají zhoršení situace, jiní se bojí mluvit a domnívají se, že policie ani další orgány s útoky nic neudělají. V policejních statistikách zároveň kategorie homofobního násilí vůbec neexistuje. Předsudečné násilí je možné nahlásit prostřednictvím online formuláře.
CHCI SE OZVAT A VYPLNIT FORMULÁŘ
Ke střelbě v centru Bratislavy došlo ve středu po 19:00. Na místě zemřeli dva muži. Zraněna byla jedna žena, kterou převezli do jedné z bratislavských nemocnic. Pachatel z místa činu uprchl. Slovenská policie jej našla ve čtvrtek ráno mrtvého. Před útokem střelec zveřejnil více než 60stránkový extremistický manifest.