O předsudečném násilí jsme si povídali s Danielem Zikmundem ze Spolku Prague Pride.
Téměř každý den se LGBTQ+ lidé potýkají s předsudečnými útoky, jejichž důvodem je pouze to, že mají jinou sexuální orientaci. Až 91 % obětí přitom tyto útoky nenahlásí, a to z mnoha důvodu. Někteří se obávají zhoršení situace, jiní se bojí mluvit o tom, co se jim stalo a domnívají se, že policie ani další orgány s tím nic neudělají a existují i tací, kteří se za to stydí.
REFRESHER se proto spojil s Danielem Zikmundem ze Spolku Prague Pride. Společně ti dáme nahlédnout do problematiky předsudečných útoků a představíme ti i konkrétní oběti, které se rozhodly sdílet svůj příběh.
Máte představu, ke kolika útokům na LGBTQ+ lidi ročně dojde?
Počet útoků se dá jen těžko vyčíslit. Průzkum veřejné ochránkyně práv z roku 2019 ukazuje, že až 91 % obětí o předsudečných útocích ani v těch nejtěžších formách nikomu neřeknou. Oficiálně se tak nedostanou do statistik policie. Na nás se však obrací desítky LGBT+ lidí, kteří násilí z nenávisti, fyzické a slovní útoky zažívají každý den.
I díky nim jsme se rozhodli společně s organizací In Iustitia a Národní ústavem duševního zdraví šířit osvětu o tom, že je důležité tyto útoky hlásit, a především mluvit o jejich existenci a široké podobě. Zřídili jsme speciální stránku praguepride.com/ozvise, kde nám kdokoliv kdykoliv může vyplnit krátký dotazník a dostane se mu potřebné pomoci. S naší pomocí se tak do oficiálních statistik promítne více takových případů.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Kdo a co v Česku podněcuje k útokům na LGBTQ+ lidi
- Jak by se měly změnit zákony
- Jak by mohlo pomoci manželství pro všechny
- Příběh Jakuba a Karolíny, kteří byli napadeni kvůli své orientaci