Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. října 2021 12:59
Čas čtení 6:01
Tereza Šnajdrová

Jakuba zbili, protože mluvil o svém příteli. LGBT+ lidé čelí denně útokům, až 91 % jich ale zůstává nenahlášeno (Rozhovor)

REFRESHER LGBTQ+ LIDÉ
Uložit Uložené

O předsudečném násilí jsme si povídali s Danielem Zikmundem ze Spolku Prague Pride.

Téměř každý den se LGBTQ+ lidé potýkají s předsudečnými útoky, jejichž důvodem je pouze to, že mají jinou sexuální orientaci. Až 91 % obětí přitom tyto útoky nenahlásí, a to z mnoha důvodu. Někteří se obávají zhoršení situace, jiní se bojí mluvit o tom, co se jim stalo a domnívají se, že policie ani další orgány s tím nic neudělají a existují i tací, kteří se za to stydí

REFRESHER se proto spojil s Danielem Zikmundem ze Spolku Prague Pride. Společně ti dáme nahlédnout do problematiky předsudečných útoků a představíme ti i konkrétní oběti, které se rozhodly sdílet svůj příběh.

Doporučeno
Více než třetina české populace si stále myslí, že homosexualita není přirozená. O diskriminaci LGBT+ lidí je nutné mluvit Více než třetina české populace si stále myslí, že homosexualita není přirozená. O diskriminaci LGBT+ lidí je nutné mluvit 6. srpna 2021 16:00

Máte představu, ke kolika útokům na LGBTQ+ lidi ročně dojde?

Počet útoků se dá jen těžko vyčíslit. Průzkum veřejné ochránkyně práv z roku 2019 ukazuje, že až 91 % obětí o předsudečných útocích ani v těch nejtěžších formách nikomu neřeknou. Oficiálně se tak nedostanou do statistik policie. Na nás se však obrací desítky LGBT+ lidí, kteří násilí z nenávisti, fyzické a slovní útoky zažívají každý den.

I díky nim jsme se rozhodli společně s organizací In Iustitia a Národní ústavem duševního zdraví šířit osvětu o tom, že je důležité tyto útoky hlásit, a především mluvit o jejich existenci a široké podobě. Zřídili jsme speciální stránku praguepride.com/ozvise, kde nám kdokoliv kdykoliv může vyplnit krátký dotazník a dostane se mu potřebné pomoci. S naší pomocí se tak do oficiálních statistik promítne více takových případů.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 104076 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Kdo a co v Česku podněcuje k útokům na LGBTQ+ lidi 
  • Jak by se měly změnit zákony
  • Jak by mohlo pomoci manželství pro všechny
  • Příběh Jakuba a Karolíny, kteří byli napadeni kvůli své orientaci
Domů
Sdílet
Diskuse