I komunisté chtějí odstranit neoprávněné rozdíly v příjmech žen a mužů
„KSČM prosazuje odstranění neoprávněných rozdílů v příjmech žen a mužů. V této oblasti patří ČR k nejhorším v zemích EU. Genderově podmíněné platové rozdíly a fakt, že ženy v produktivním věku vydělávají méně, má pak vliv na nižší důchody a následně jsou vystaveny většímu riziku chudoby. Usilujeme o zavedení opatření na slaďování rodinného a pracovního života. Jde nám o větší motivaci zaměstnavatelů pro nabízení zkrácených a sdílených úvazků, práce z domova a kombinované formy zaměstnání. Prosazujeme podporu ze strany státu, krajů, obcí a zaměstnavatelů zřizování kvalitních a dostupných předškolních a školních zařízení (jesle, školky, družiny, školní kluby, zájmová mimoškolní činnost),“ uvedla Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví a předsedkyně komise žen.
„Zásadní je i vytvoření přehledného a otevřeného systému odměňování ve firmě, založeného na měřitelných a transparentních parametrech,“ doplnila pak.
Její odpověď ještě schválil Vojtěch Filip, jedná se tak o kolektivní názor KSČM.
ČSSD: Za stejnou práci stejnou odměnu, platy musí růst!
Konkrétní odpověď předsedy ČSSD Jana Hamáčka se nám sice nepodařilo získat, ale strana se této problematice věnuje i ve svém volebním programu.
„Mzdové rozdíly žen a mužů jsou v České republice pětinové a téměř nejvyšší v celé EU. Důvodem je nízká úroveň slaďování práce a rodiny. Kromě podpory pracujících rodin zavedeme bezplatné kurzy platového vyjednávání na úřadech práce a povinnost firem pravidelně hodnotit mzdové rozdíly žen a mužů. Zároveň v zákoníku práce výslovně zakážeme sjednávat doložky o platové mlčenlivosti,“ stojí na webu ČSSD.
Sociální demokraté tedy také nesouhlasí s rozdílem v příjmech žen a mužů a chtějí změnu.
Piráti se tomuto problému věnují již delší dobu. Chtějí rovnost žen a mužů a prosazují řadu podpůrných návrhů
„Podle mezinárodních indexů jsem na tom s rovností žen skoro nejhůře v celé Evropě, a to zejména kvůli nedostatku žen v rozhodovacích pozicích, ale zdaleka nejen to. V koaličním programu se proto tématu a jeho řešením podrobně věnujeme, Olga Richterová prosadila ve Sněmovně řadu podpůrných návrhů také v tomto období,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Pirátská strana má i konkrétní plán, jak narovnat podmínky pro ženy a muže. „Například v sociální oblasti se chceme zaměřit na možnost rovnoměrnější distribuce péče v rodině, delší dobrovolnou otcovskou a flexibilní peněžitý příspěvek v rodičovství. Otcové se tak budou moci aktivněji zapojit do péče o děti. Právě rodičovství bývá častým strůjcem platové nerovnosti, a právě nerovnoměrné rozdělení péče výrazně více postihuje ženy. Lepší sladění pracovního a osobního života chceme zařídit větší podporou zkrácených úvazků, stejně tak jako jasně nastaveným a jednoduchým systémem dávek a daňových slev, který bude založený na postupném adekvátním snižováním tak, aby se práce rodičům opravdu vyplatila,“ pokračuje Bartoš.
Podle předsedy strany by pomohlo zvýšení dostupnosti předškolní péče. „Návrat rodičů do práce také lépe umožní plošné zvyšování dostupnosti předškolní péče, aby na ni dosáhli všichni rodiče, kteří o to budou stát. To zajistí postupný návrat do zaměstnání, uchování sociálních vazeb i kontaktu s profesí. Na tom vydělají všichni - rodiče, zaměstnavatelé i státní pokladna. Stejnou úlevu také může rodičům přinést využití dětských skupin, kterým jsme zajistili stálejší financování a vyšší dostupnost. Také jsme navrhli po vzoru Německa zavedení takzvaných Tagesmutter, tedy registrovaných a proškolených pečovatelů, na jejichž činnost přispívá stát a kontroluje je obec,“ dodal Bartoš.
Hnutí ANO gender neřeší. Zajímají ho především schopnosti
„My gender neřešíme, zajímají nás schopnosti. Tak to vidí každý zkušený zaměstnavatel nebo manažer. A jdeme příkladem. Hnutí ANO jde na rozdíl od některých parlamentních stran příkladem a máme nejvyšší počet lídryň ze všech stran v poslanecké sněmovně. Kvóty k tomu opravdu nepotřebujeme. V mé vládě také byla první ministryně financí od roku 1918. Ale abychom ženám opravdu pomohli, tak musíme zajistit dostatek míst ve školkách, podpořit různé formy krátkodobého hlídání a zkrácené úvazky. V dlouhodobém výhledu si také dokážu představit, že by si partneři rozdělili čas strávený na rodičovském dovolené dle svého uvážení, třeba 50:50,“ řekl Andrej Babiš.
Podmínky pro ženy chtějí zlepšit i v KDU-ČSL. Zaměří se i na odstranění diskriminace u seniorů
„Rozhodně budeme chtít pokračovat v tom, aby se podmínky pro ženy zlepšovaly, ať již jde o skloubení pracovního a rodinného života, rozšířením částečných úvazků a jejich daňovou podporou, kvalitou a dostupností služeb. Dále pak odstraněním diskriminace v důchodovém systému, kde chceme zavést společný vyměřovací základ pro rodiče, aby maminky nebyly diskriminovány a neměly nižší důchod,“ uvedl předseda Marian Jurečka.
Předseda STAN Vít Rakušan chce vyvíjet tlak a posouvat se. Diskriminaci žen si uvědomuje zejména v oblasti platů
„Tento problém se promítá zejména v oblasti platů. Rozdíly v příjmech žen a mužů jsou velký problém a je nutné nastavit alespoň pozitivní trendy postupné změny, musíme vyvíjet tlak a posouvat se. Chceme pohlídat, aby k diskriminaci nedocházelo minimálně ve veřejném sektoru, chceme ženám nabídnout zkrácené úvazky, aby měly možnost kariérního růstu i v době rodičovské dovolené, aby po ní nepřišly do práce a někdo jim neřekl, že jim chybí praxe a dostanou o dva tisíce korun méně než kolega, který dělá totéž,“ řekl Vít Rakušan.
„Chceme vytvářet tlak i na privátní sektor, například tím, že firmy budou motivovány k dodržování určitých hodnotových zásad. Sám jsem se jako starosta Kolína věnoval tzv. sociálně-zodpovědnému zadávání veřejných zakázek, z čehož víme, že to jde, jen to chce odvahu. Chceme prostě přijít s evolucí, která vyrovnává šance mužů a žen na kariéru, vlastní život a zajistí jim stejnou míru odměny, což by mělo být naprosto normální,“ dodal pak s tím, že má dokonce už i určité zkušenosti s pozitivní motivací v privátním sektoru.
Zelení se nebrání ani kvótám. Rovnost žen a mužů je pro ně důležitá
„Žen je ve společnosti 50 %, ve vedení firem a státu ale pouze slabá pětina. V genderových indexech jsme na chvostu, a to zejména ohledně zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Je čas se po letech trochu pohnout vpřed, nebráníme se proto kvótám jako dočasnému opatření. Chceme taky, aby ženy vydělávaly stejně jako muži. V Česku je průměrný rozdíl napříč trhem práce 19 %, a i na stejné pozici u stejného zaměstnavatele, což je jeden z nejvyšších rozdílů v EU. Vedle opatření umožňujících rodinám rovnoměrnější rozložení péče o děti prosazujeme i opatření pro zajištění přehlednosti a transparentnosti odměňování v zaměstnání,“ řekla pro REFRESHER předsedkyně Zelených Magdalena Davis.
ODS se k genderové nerovnosti nevyjadřují. Petr Fiala má ale ženy rád
Předseda ODS Petr Fiala nám na otázku neodpověděl a ani na internetu není možné najít názor občanských demokratů na tuto problematiku. Jak se zdá, narovnání podmínek pro ženy nechává ODS chladnými, ale předseda strany je rád obklopen ženami.
„Jsem rád obklopen ženami, líbí se mi hezké ženy, inspirují mě, vážím si jich. Nemám rád čistě mužskou společnost a myslím si, že není úplně zdravá,“ píše Fiala ve své knize Od A do Z.
Hnutí SPD nerovnost žen a mužů odmítá. „Žena má možnost se uplatnit jako manželka a matka, pokud selže v občanském povolání, muž takovou možnost nemá,“ hlásá Ivan David
Ani předseda hnutí SPD Tomio Okamura nám na otázku neodpověděl, ale na webu hnutí lze snadno dohledat, jaký názor SPD má na nerovnost žen a mužů. „Trvám na tom, že žádné pohlaví se svou fyzickou podstatou není kvalifikací pro jmenované nebo volené funkce. Proč by polovina ředitelů bank měla disponovat takovým či onakým pohlavním orgánem, když pro náležitý výkon funkce je třeba orgánu zcela jiného? Lpění na rovnosti pohlaví překážky neodstraňuje, ale vytváří, neboť brání v uplatnění někomu, kdo má lepší předpoklady, ale nemá „správné pohlaví“, aby vyhovovalo naplnění nesmyslné kvóty,“ míní poslanec Ivan David.
SPD je proti kvótám a diskriminační jsou podle něj především řeči o genderové nerovnosti. „Při veškerých úvahách o rovnosti pohlaví se poněkud zapomíná, že muži rodit a kojit nemohou,“ dodává pak.
Postoj občanského hnutí Přísaha je velkou neznámou
Ani šéf občanského hnutí Přísaha nám na tuto otázku neodpověděl a přístup strany k této problematice je velkou neznámou. O narovnání podmínek pro ženy nenajdeš nic ve volebním programu Přísahy, v žádném z proslovů či rozhovorů Roberta Šlachty a nikdo tak neví, zda by se hnutí zasazovalo o genderovou rovnost.