„Třeba jsme opakovaně zvýšili nezabavitelné minimum či zrušili šílenou dvacetiletou praxi dětských dluhů. Zavedli jsme takzvaný chráněný účet, který chrání tzv. nezabavitelnou částku před exekutory a obrátili jsme pořadí splácení závazků. Teď se nejdříve splácí samotný dluh (jistina), teprve následně příslušenství. Zlidštili jsme i mobiliární exekuce, aby se už nepoužívaly jako nátlak a prostředek k vydírání dlužníků. Ukončili jsme marné bagatelní exekuce do výše 1500 Kč. V případě veřejnoprávních věřitelů, jako jsou úřady, státní a městské firmy, nově stačí zaplatit jen jistinu a 750 Kč odměnu pro exekutora, a exekuce končí, příslušenství je pak odpuštěno. Na toto tzv. milostivé léto, jakkoliv by se to mělo jmenovat spíše milostivá zima, mají dlužníci pouhé tři měsíce, a to v rozmezí 29. října až 29. ledna 2022. Určitě ale chceme v kultivaci celého prostředí exekucí a ochrany spotřebitele pokračovat i nadále,“ doplnil Andrej Babiš.
KSČM chtějí skoncovat s lichvou. Systém exekucí by se prý měl převést do rukou státu
„KSČM si uvědomuje nutnost doplnění současné všeobecné právní úpravy exekučního řízení a lichvy v právním řádu včetně trestního zákona tak, aby zejména byly zúženy ekonomické podmínky pro samotnou možnost lichvy. Požadujeme zákonem povinné zakotvení omezující podmínky pro úvěrové smlouvy tak, že celkové náklady na vymáhání půjčky nesmí v nákladech dlužníka překročit stanovenou hranici 30 či 40 % dlužné částky, včetně smluvních úroků a všech souvisejících nákladů,“ uvedla Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví a předsedkyně komise žen.
„KSČM prosazuje ukončení exekučního byznysu, převedení systému exekucí do rukou státu a návrat výkonu státní moci státními orgány. Zavedení teritoriálního principu je pouze jedna z možností zefektivnění činnosti exekutorů. Trváme na okamžitém ukončení všech exekucí vymáhaných na mladistvých na základě dluhů zaviněných nebo neřešených rodiči dětí. Nutné je i omezení trhu pohledávek směřujících k dalšímu zadlužování, zamezení obchodu s chudobou, posílení odpovědnosti bank, ale zejména i nebankovních institucí při poskytování půjček v případě následných dluhů. Důležité je i zavedení výuky finanční gramotnosti ve vyšších ročnících základních škol,“ dodala Marková.
Její odpověď ještě schválil Vojtěch Filip, jedná se tak o kolektivní názor KSČM.
ODS jsou proti zavedení teritoriality exekutorů. „ODS stojí na straně věřitelů,“ zní od občanských demokratů
Přímou odpověď předsedy ODS Petra Fialy se nám sice nepodařilo získat, ale postoj ODS k exekucím a dluhové pasti lze zjisti z jejich webu. Občanští demokraté totiž hlasovali proti exekutorské teritorialitě, čímž prý vyjádřili podporu starostům a obcím.
„Naším hlasováním vycházíme vstříc všem obcím a starostům, kteří se vyslovili proti teritorialitě exekutorů. Předseda svazu měst a obcí k takovému hlasování ostatně vyzval oficiálním dopisem. Obce mají často problémy s vymáháním pohledávek a praxe, kdy si zvolí exekutora, který je schopen svou práci udělat dobře a v rozumné době chrání zájmy všech daňových poplatníků. Nebudeme podléhat lobby exekutorské komory, která se snaží teritorialitu prosadit. Kdo hlasoval pro teritorialitu, hlasoval proti zájmům měst a obcí,“ řekl poslanec Zbyněk Stanjura.
S ním souhlasí i Marek Benda, podle kterého se dluhy mají platit. „Skutečnost, že celý průběh projednávání se soustředil pouze na zájem exekutorů (a části neziskových organizací) na zavedení teritoriality, svědčí o mělkosti debaty. ODS stojí na straně věřitelů, neboť viníkem situace je dlužník, který neplní své dobrovolně přijaté závazky nebo veřejné sankce. Dluhy se mají platit, jen se dlužník nemá stávat trvalým otrokem věřitele. ODS podpořila návrhy na veřejnoprávní ‚milostivé léto‘, humanizaci mobiliárních exekucí i urychlené ukončení části bagatelních exekucí za pomoci státního rozpočtu. Pro řešení vícečetných exekucí je mnohem vhodnějším řešením přechod do insolvenčního řízení (osobního bankrotu), který byl před nedávnem výrazně ulehčen,“ přitakal mu Benda.
STAN bojují za exekutorskou teritorialitu. I oni chtějí dát lidem šanci na normální život
„Dlužník, který se bude osobně znát se soudním exekutorem, si bude moci zajistit, aby se jeho dluhy vymáhaly smírnější cestou, nebo dokonce vůbec. Současná praxe paradoxně předpokládá domluvu věřitele s exekutorem. Institucionální věřitelé někdy vyvíjejí nátlak na exekutory příslibem dalších exekucí nebo zrušením obchodního vztahu. Výsledkem je však drancování dlužníků. Platí, že čím větší exekutorský úřad, tím větší obavy exekutora ze ztráty klienta,“ míní předseda strany Vít Rakušan.
„Odměna exekutora se stále částečně odvíjí od vymožení pohledávky. Exekutor by tak vstřícnou dohodou s dlužníkem bojoval sám proti sobě. Teritorialitou se zruší vazby mezi věřitelem a exekutorem. Exekutor bude rozhodovat nestranně a nezávisle v souladu se zákony. Obdobně jako soudy, obdobně jako notáři. Nebude tedy dále závislý na věřiteli a dalším přísunu spisů od něj. Pokud by exekutor bezdůvodně nekonal, věřitel může na soud podat návrh k jeho výměně. Právě proto budeme i nadále o teritorialitu exekutorů usilovat,“ dodává.
I Zelení k tomuto problému přistupují lidsky. „Byznys s dluhy je odporný,“ říká předsedkyně strany Magdalena Davis
„Byznys s dluhy je odporný a přebujelý exekuční systém z divokých dob po revoluci uvrhl tisíce lidí do beznadějné situace. Zavedeme teritorialitu exekutorů a posílíme vymahatelnost pohledávek zavedením principu 1 dlužník —1 exekutor. Uvažujeme také o úplném zrušení soukromých exekutorů/podnikatelů. Aby se lidi ze začarovaného kruhu dostali dřív, zvýšíme pro ně kapacity dluhového poradenství, usnadníme osobní bankrot a zpřístupníme jim data o dluzích, co u státu nebo obcí mají. Zavedeme bezpodmínečné tříleté oddlužení a ukončíme všechny staré nevymahatelné exekuce z neregulované éry,“ uvedla pro REFRESHER předsedkyně Zelených Magdalena Davis.
TOP 09 v čele s Markétou Pekarovou Adamovou chce najít vyvážené řešení
„V první řadě dotáhneme do konce velkou novelu exekučního řádu a občanského soudního řádu. Najdeme vyvážené řešení respektující pomoc zodpovědným dlužníkům i práva seriózních věřitelů. Dluhy se mají platit, ale nikomu nepomůže, když se z dlužníků stanou doživotní nevolníci. Prioritně se zaměříme na problematická exekuční řízení včetně těch nezákonných a nastavíme funkční systém, který bude brát ohled na řešení sociálních problémů i na princip vymahatelnosti práva. Ve stejném duchu budeme postupovat i u insolvencí, se zvláštním respektem ke slabším (senioři, invalidé, mladiství),“ míní předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
KDU-ČSL zavedli milostivé léto a chtějí zavést i exekutorskou teritorialitu
„V této oblasti jsme jako KDU-ČSL odvedli za poslední období díky Marku Výbornému velký kus práce, zavedli jsme milostivé léto, které umožňuje poměrně vstřícné oddlužení z dluhů vůči veřejnému sektoru. Já osobně pro zavedení určité formy teritoriality jsem,“ řekl Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL.
Předseda ČSSD Jan Hamáček se nechce zastávat dlužníků a zavedení teritoriality nepodporuje
Jan Hamáček nám na náš dotaz sice neodpověděl, ale podařilo se nám dohledat jeho výrok k návrhu zákonu, který chtěl zavést teritorialitu exekutorů. „Máme za to, že smyslem exekučního řízení je prosazení vykonatelného rozhodnutí, tedy ochrana věřitele nikoli dlužníka, který porušil své závazky a nehradí je ani po té, co o nich autoritativně rozhodl soud,“ uvedl předseda ČSSD s tím, že zákon opomíjí požadavek věřitelů na dostupnost exekutora a ohrožuje velké exekutorské úřady, které mohou přijít o podstatnou část pohledávek.
SPD chce pomoci lidem z dluhových pastí a chce je vrátit zpět do systému
„V oblasti exekucí podporujeme princip jeden dlužník – jeden místní exekutor, to znamená, že všechny exekuce proti dlužníkovi bude řešit pouze jeden exekutor, a princip teritoriality, tedy, že exekuci povede exekutor, který je přidělen rovnoměrně a nejblíže místu trvalého pobytu dlužníka. Tento princip odstraňuje korupční prostředí a zajistí nezávislost soudních exekutorů. Na rozdíl od dosavadního exekučního řádu, který neobsahuje žádnou protikorupční pojistku a motivuje exekutory i věřitele ke korupci a klientelismu. Je nutné posílit postavení jak oprávněných věřitelů, tak poctivých dlužníků,“ říká předseda hnutí Tomio Okamura.
Občanské hnutí Přísaha podpoří zavedení teritoriality exekucí u fyzických osob
„Téměř tři čtvrtě milionu fyzických osob v exekuci, celkový počet exekucí přesahuje čtyři miliony. Přičemž průměr vymáhané částky na jednoho povinného je zhruba 440 000 korun, medián pak 138 000 korun. Průměrný počet exekucí na jednoho dlužníka byl 5,77 v roce 2019. Nejčastěji se pak vymáhají částky do 10 000 korun, 45,05 %, podíl vymáhaných částek nad 100 000 činí 11,03 %. Tato data jsou naprosto alarmující,“ upozorňuje na množství zadlužených předseda hnutí Robert Šlachta.
„Výsledkem jsou velmi nízké příjmy zadlužených obyvatel a další ještě větší propad do chudoby. Ve finále práce načerno, která má dopady jak na státní rozpočet, tak na život jedince do budoucna, jeho příjmy se při práci načerno nezapočítávají do starobního důchodu. Exekuce jsou důsledkem nejen neuváženého půjčování peněz, ale vypovídají i o stavu celé společnosti. Mnohem hůř jsou na tom nízkopříjmové skupiny občanů. Důvody, ale i následky vidíme napříč celou ekonomikou České republiky. Chceme prosadit teritorialitu a tím rozbít síť dosavadních exekutorských klanů, často propojených s daňovými ráji,“ dodává.